Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sport

Sedmero bezpečného nočního běžkování

Při večerním a nočním běžkování stačí dodržet pár zásad, abyste si z vyjížďky odnesli jen pozitivní vzpomínky. Značka paštik a masových pomazánek Májka ve spolupráci s Českým svazem biatlonu přináší sedm rad, jak si noční běžkování užít bezpečně a zodpovědně.

1. Dobře vybírejte trasu
Pokud chcete večer vyrazit na neosvětlenou trasu, předem si ověřte, jak se k nočnímu běžkování staví její správce. Právě ve večerních hodinách probíhá úprava tras, což pro běžkaře může znamenat riziko kolize s rolbou. Stopa navíc musí po úpravě zatvrdnout, vjet do ní příliš brzy může znamenat, že ji poškodíte a ani vám se v ní dobře nepojede. Noční trasa by ideálně neměla mít příliš rizikové sjezdy a ani by neměla ležet daleko od civilizace. Vedle trasy samotné stojí za prověření i možnost parkování, aby vaše auto nebránilo večernímu odklízení sněhu.

Bezpečnou alternativu představují osvětlené trasy, ať už v přírodě, nebo na specializovaných stadionech. Osvětlení ale zpravidla funguje pouze do určité večerní hodiny, buďte na to připravení. Pro jistotu si ale stejně vezměte čelovku – určitě nechcete dojíždět v úplné tmě, pokud se na trase z jakéhokoli důvodu zdržíte.

2. Bezpečnost především
Myslete na svou bezpečnost. Pořiďte si kvalitní vybavení, které vás na trati nezradí, od lyží přes čelovku až po několik vrstev oblečení. Nezapomeňte na plně nabitý mobil a nejlépe i powerbanku s nabíječkou k telefonu. Vydejte se na běžky nejlépe ve dvou nebo ve skupině. Když už jedete sami, předem někomu řekněte, kde přesně se budete pohybovat a v kolik hodin se nejpozději ozvete nebo vrátíte – pokud by vás na běžkách potkala nehoda nebo jiný problém, včasná pomoc může být rozhodující. Od věci není ani nainstalovat si do mobilu aplikaci Záchranka, s kterou bude snazší vás v případě problémů najít. Ke stejnému účelu je dobré s sebou mít také píšťalku. Naopak doma raději nechte sluchátka s hudbou, za tmy je sluch ještě důležitější než za světla. Chraňte ale i svůj zrak, dobré lyžařské brýle – na neosvětlených tratích samozřejmě ne tmavé – jsou nezbytná ochrana před větrem, sněhem i větvemi.

3. Nepodceňte hory
Počasí na horách umí překvapit kdykoli, v kombinaci s tmou můžou být rychlé změny povětrnostních podmínek ještě zrádnější. Večer teplota rychle klesá, zvlášť na hřebenech nebo na otevřených pláních, přizpůsobte tomu tedy své oblečení i další vybavení. Stačí vymknutý kotník a prochladnutí může přijít velmi rychle.

4. Nerušte zvěř
Zvěř je v zimě zvlášť zranitelná a úprk před světly lyžařů ji může vyčerpat. Buďte zodpovědní a pořiďte si čelovku s takovým světlem, které vám bude stačit, ale zároveň nedosáhne příliš daleko a nebude tak zvířata zbytečně rušit. Ty nejvýkonnější čelovky dosáhnou daleko mimo trasu a nejsou tedy vhodné. Snažte se zvěř také neplašit hlukem.

5. Neztraťte se
Ve tmě je orientace těžká i tam, kde to za světla dobře znáte. Do stopy tedy nevyjíždějte bez spolehlivé navigace.

6. Doplňujte tekutiny a energii
Na běžkách vydáváte během krátké doby poměrně velké množství energie, tu je tedy potřeba doplnit. Na trase vám přijdou vhod rychlé cukry v podobě čokoládové tyčinky, ovoce nebo třeba hroznového cukru. Večer už nejspíš nikde nepotkáte otevřené občerstvení, později v noci už asi ani restauraci. Před cestou domů si proto určitě rádi dáte vydatnou svačinu, třeba v tradiční podobě pečiva s Májkou. Nezapomeňte ani na tekutiny, praktický je třeba vodní vak. Doporučit se naopak nedají alkoholické nápoje, které sice subjektivně zahřejí, ale konzumace alkoholu reálně může vést k rychlejšímu prochladnutí, nemluvě o zhoršení koordinace pohybů a orientace na trase.

7. Mějte záložní plán
Špatný mobilní signál, vybitá čelovka, nestartující auto. Připravte si záložní plán pro případ různých potíží, které vás můžou potkat, ať se bezpečně vrátíte domů.

Zdroj: Hamé, foto: archiv Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *