Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Šišce je rok! Zoo Praha oslaví její narozeniny o víkendu

Prvnímu v Evropě odchovanému mláděti luskouna bude 2. února jeden rok. Šiška se má čile k světu, váží už přes tři kilogramy a denně spořádá zhruba dvě třetiny krmné dávky svých rodičů. Zoo Praha přichystala na víkend mimořádný program. V sobotu i neděli proběhne u expozice luskounů krátkoocasých v nokturnu Indonéské džungle speciální setkání v 9.30 a narozeninové komentované krmení v 15.30.

„Šiška se dožívá roku života a za tu dobu se stala nejen prvním luskounem odchovaným v Evropě – což je samo o sobě skvělý úspěch –, ale díky zájmu veřejnosti i ‚velvyslankyní‘ volně žijících luskounů, která pomáhá šířit povědomí o ohrožení této skupiny živočichů nelegálním lovem a obchodem,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a připomněl zdravici věnovanou Šišce, kterou do Zoo Praha zaslala Jane Goodall.

První týdny života mláděte však nebyly bezproblémové. Šiška sice měla přiměřenou poporodní váhu a nechyběla jí chuť do života a rovněž její matka Run Hou Tang se o ni vzorně starala, problém byl však v tom, že neměla dostatek mateřského mléka. Díky přípravkům na podporu laktace podávaným Run Hou Tang a umělému přikrmování Šišky se však tuto nepříznivou situaci podařilo poměrně brzo vyřešit.

„Dnes je Šiška již plně samostatná a obývá svou vlastní expozici – z pohledu návštěvníků hned tu první vedle outloňů. Sama si zkušeně připravuje hnízdo v boudičce a ráda šplhá po stromech. Nejlépe ji návštěvníci spatří v první hodině po otevření zoo, kdy je navíc v expozici ještě denní světlo,“ říká chovatel David Vala.

Rodiče Šišky, samice Run Hou Tang a samec Guo Bao, už se v posledních měsících znovu úspěšně pářili. S trochou štěstí by případnou březost mohlo potvrdit ultrazvukové vyšetření již v příštích týdnech.

Zoo Praha je jedinou českou zoo a jednou ze dvou v Evropě, která se těmito šupinatými savci pyšní. Hlavní motivace k jejich chovu plyne především z jejich ohrožení. V Africe i v Asii jsou luskouni masivně loveni a již dlouho patří k nejvíce nelegálně obchodovaným savcům světa. Zoo Praha usiluje o jejich ochranu jak v Kamerunu, kde provozuje vzdělávací projekt Toulavý autobus, tak v jihovýchodní Asii, kde podpořila výstavbu záchranných stanic.

Hezkým dárkem pro Šišku k prvním narozeninám by jistě byla podpora ochrany jejích volně žijících příbuzných. Lidé tak mohou činit převodem libovolné částky na sbírkové konto Zoo Praha Pomáháme jim přežít (č. ú.: 43–680 466 0247/0100) nebo nákupem suvenýrů na e‑shopu v sekci s názvem Pomáháme jim přežít: https://eshop.zoopraha.cz/suvenyry/pomahame-jim-prezit.html. A v neposlední řadě samozřejmě také návštěvou Zoo Praha.

Šišku mohou návštěvníci Zoo Praha pozorovat nejlépe mezi 9. a 10. hodinou dopolední, tedy ihned po otevření zoo, když je v noční expozici pavilonu Indonéská džungle ještě denní světelný režim. V té době často obratně šplhá ve větvích. Šiška je první odchovaný luskoun v Evropě. Za rok svého života se stala „velvyslankyní“ divoce žijících luskounů a úspěšně tak šíří povědomí o kritické situaci těchto jediných šupinatých savců světa ve volné přírodě. Počátky života Šišky nebyly bezproblémové. Narodila se sice zdravá a s obstojnou poporodní váhou 135 gramů, avšak její matka Run Hou Tang neprodukovala dostatek mateřského mléka. Přikrmování a látky na podporu laktace však nesnáze vyřešily a dnes už Šiška váží přes tři kilogramy.

Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *