Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Jste stále online? Je načase vypnout

Znáte to – dvě hodiny před spaním strávíte před televizí, pak zalezete do postele s mobilem v ruce. Ani se nenadějete a uteče další hodina. Jak byste mohli v klidu spát? Vyměňte mobil za knihu a blikajícím monitorům či obrazovkám se před spaním vyhněte. Škodí vám i vašemu spánku.

Nejméně hodinu před spaním
Minimálně tak dlouho byste se měli vyhnout působení škodlivého modrého světla, které na nás vyzařují chytré telefony, monitory počítačů a televizních obrazovek. Jsme v kuse online a za celý den na nás „vyskočí“ tolik podnětů, reklam, fotografií a textu, že to překračuje únosnou míru. Instagram sledujeme i během reálných setkání s přáteli. Mobil vytáhneme i při nedělním obědě – vždyť je přece třeba vyfotit talíř! Výzkumy přitom již několikrát potvrdily přímý vztah mezi časem stráveným na mobilu a úzkostnými stavy. Záření modrého světla ze světelných zdrojů nebo z obrazovek nás může doslova dráždit nebo unavovat. Hodně z nás pravidelně usne před televizí, takže máme pocit, že sledování televize nás uspává. Ve skutečnosti příliš časté vystavování se modrému světlu monitorů a obrazovek kvalitu spánku jednoznačně zhoršuje. Usínání trvá déle a fáze hlubokého spánku jsou naopak kratší. Příliš velké množství modrého světla navíc unavuje oči, poškozuje zrak a může způsobit bolesti hlavy. Vystavujeme-li se mu po západu slunce, je organismus zmatený. Nevyplavuje se dostatek melatoninu (hormonu spánku), protože naše tělo si myslí, že je ještě den. Místo toho, aby se připravovalo na spánek, zůstane v pozoru a čeká, až odpovíte na poslední pracovní emaily…

Jak na to?
Neumíte si představit, že byste hodinu před spaním „vypnuli“ z elektronického světa? Dá se to, jen je třeba vyjít z komfortní zóny. Udělejte to co nejdříve, jinak mohou hrozit nepříjemné zdravotní následky. Abyste trávili méně času na mobilu, ze všeho nejdřív vypněte otravné notifikace, zavřete aplikace sociálních sítí, nastavte si automatické přepínání mobilu nočního černobílého režimu a hodinu před spaním jej umístěte do jiné místnosti než je ta, ve které spíte. Že to nejde, protože máte nastavený budík? A lepší výmluvu jste fakt nenašli?

Čemu se ještě vyhnout
Před spaním nedělejte žádná velká rozhodnutí, jinak vám hlavou začnou létat myšlenky, které vám nedovolí usnout. Nepouštějte se do náročných úkolů, které vyžadují vaši koncentraci. Před spaním relaxujte a „nic neřešte“ – vždyť ne nadarmo se říká, že ráno chytřejší večera. Zaměřte se na klid a relax. A ten na sociálních sítích ani při bezcílném scrollování nenajdete.

Levandulová pomoc z přírody
Slova jako stres, úzkostné stavy a duševní hygiena jsou v posledním období frekventovaným tématem. Jste vystaveni chronickému stresu, v neustálém napětí, pod silným tlakem a neschopní se soustředit? Potom logicky nemůžete ani dobře spát. Pokud potřebujete uklidnit mysl a získat zpět vnitřní klid, může vám pomoci volně prodejný rostlinný lék Lavekan*. Je to přípravek přírodního původu s obsahem levandulové silice. Dříve než jej začnete užívat, poraďte se s lékařem nebo s lékárníkem. Lidé se už od pradávna snažili využít sílu rostlin ve prospěch svého zdraví a právě levandulový extrakt patří mezi staletími prověřenou metodu.

*Lavekan 80 mg měkké tobolky je léčivý přípravek s obsahem levandulové silice k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *