Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Technologie

Co ovlivňuje ceny kryptoměn?

Od počátku existence kryptoměn se jejich ceny vyznačují vysokou volatilitou, což znamená, že se mohou dramaticky měnit během krátké doby. Co vlastně hýbe s cenou kryptoměn?

Tato volatilita je často způsobena různými faktory, které ovlivňují důvěru investorů a poptávku na trhu. Zde je rozšířený přehled některých klíčových faktorů ovlivňujících ceny kryptoměn, spolu s konkrétními příklady z reálného světa.

Adopce a uživatelská základna
Adopce kryptoměn do běžného používání a růst uživatelské základny může mít pozitivní vliv na ceny. Když se více lidí zapojuje do investování, zvyšuje se poptávka a tím i cena.

 • PayPal v roce 2020 oznámil, že umožní svým uživatelům nakupovat, prodávat a uchovávat kryptoměny, došlo k nárůstu poptávky a ceny Bitcoinu vzrostly o 5 %, z 9600 USD na 10 100 USD.
 • V roce 2021 společnost Tesla oznámila, že investovala 1,5 miliardy USD do Bitcoinu a začne přijímat Bitcoin jako platbu za své výrobky, došlo k nárůstu poptávky a svůj kurz Bitcoin změnil z 38 000 USD na 42 000 USD.
 • V roce 2023 Visa oznámila, že umožní svým uživatelům urovnávat platby v USD stablecoinech, což vedlo k nárůstu ceny Bitcoinu o 5 %.

Regulace a zákony
Regulace a zákony mohou také ovlivnit ceny kryptoměn. Když například vlády zavádějí omezení nebo zákazy v oblasti kryptoměn, může to mít negativní dopad na ceny.

 • Když Čína zakázala v roce 2013 čínským bankám a finančním institucím obchodovat s kryptoměnami, došlo k poklesu ceny Bitcoinu z 900 USD na 450 USD.
 • V roce 2017 Japonsko oficiálně uznalo Bitcoin jako legální platidlo. Následoval rapidní růst ceny Bitcoinu. Během několika týdnů po tomto oznámení cena Bitcoinu vzrostla o více než 150 %, z 1 000 USD na 2 500 USD.
 • V roce 2023 Salvador přijal Bitcoin jako legální platidlo, čímž posílil důvěryhodnost kryptoměn a inspiroval další země k následování.

Technické faktory
Technické faktory, jako jsou změny protokolu nebo bezpečnostní problémy, mohou také ovlivnit ceny kryptoměn.

 • Když se objevily zprávy o útoku na kryptoměnovou burzu Coincheck v roce 2018, došlo k poklesu ceny Bitcoinu z 11 500 USD na 10 000 USD.
 • V roce 2021 společnost MicroStrategy oznámila další nákup Bitcoinu v hodnotě 500 milionů dolarů. Tím došlo k posílení důvěry investorů a zvýšení poptávky. Během několika dní po této zprávě cena Bitcoinu vzrostla o 8 %, z 35 000 USD na 38 000 USD. Tento nákup byl vnímán jako další krok k upevnění pozice Bitcoinu jako rezervního aktiva ve firemních portfoliích.
 • Ethereum prochází přechodem na Ethereum 2.0, který by měl zvýšit jeho škálovatelnost a efektivitu. Očekávání ohledně této aktualizace vedlo k nárůstu ceny Etherea o 10 % v roce 2023.

Zpravodajské události
Zpravodajské události, jako jsou spolupráce s vládami nebo vývoj nových projektů, mohou také mít nezanedbatelný vliv na ceny kryptoměn.

 • Například, když se objevily zprávy o spolupráci mezi kryptoměnou Cardano a etiopskou vládou na projektu digitální identity, cena Cardana vzrostla o 50 %, z 0,10 USD na 0,15 USD.
 • Když se objevily zprávy o spolupráci mezi kryptoměnou Ethereum a skupinou bank pod názvem Enterprise Ethereum Alliance, cena Ethereum vzrostla o 20 %, z 200 USD na 240 USD.

Obchodní objemy a likvidita
Obchodní objemy a likvidita na trhu mohou také ovlivnit ceny kryptoměn. Pokud některý z velkých hráčů uvolní větší množství kryptoměny a pustí ji do oběhu, na trhu se okamžitě projeví změna ceny. Funguje to samozřejmě i naopak.

 • Nárůst institucionálního zájmu o kryptoměny v roce 2023 vedl k nárůstu obchodních objemů Bitcoinu o 50 % a ke snížení volatility.

Kryptoměny zažily za krátkou dobu svého trvání mnoho změn. Od anonymních transakcí v raných fázích Bitcoinu až po rostoucí regulaci a institucionalizaci trhu. Technologie blockchainu se neustále vyvíjí a s ní i možnosti kryptoměn. Existuje mnoho důvodů pro optimistický pohled na budoucnost kryptoměn. Neustálý technologický pokrok, rostoucí adopce a snaha o decentralizaci financí naznačují, že kryptoměny mají velký potenciál.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *