Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

O program Záruka Elektromobility Národní rozvojové banky je u firem zájem

Od okamžiku zveřejnění výzvy NRB dne 1. 12. 2023 zaznamenala společnost Raiffeisen – Leasing systematický nárůst poptávek po financování elektromobilů s dotací, a to v řádech desítek žádostí denně. Klíčovým aktérem trendu jsou hlavně malé a střední podniky, jež ve většině případů žádají financování jednoho vozu, nejčastěji oblíbené značky TESLA. 

Na dotace fronta
Podle loňského průzkumu Raiffeisen – Leasing by 66 % řidičů k pořízení elektromobilu motivovala státní dotace. Záruční program Elektromobilita, představený Národní rozvojovou bankou, se stává reálným motivátorem k přechodu k vozům na alternativní paliva alespoň pro podnikatele a firmy. Firmy mohou díky programu získat dotaci na nový elektromobil až do výše 300 tis. Kč (200 tis. Kč pro osobní vozy), u dobíjecí stanice maximálně 150 tis. Kč. Společnost Raiffeisen – Leasing eviduje desítky poptávek denně, a to již od zveřejnění výzvy 1. 12. 2023. “Zájem je silný, v této chvíli s klienty procházíme procesem schvalování žádostí o financování. S přípravou a zpracováním žádosti o dotaci klientům, kteří si od nás vezmou financování, pomůže náš expertní a zkušený tým zcela zdarma,” upřesňuje Jaroslav Kumbera, ředitel oddělení Autofinancování Raiffeisen – Leasing.

Nejoblíbenější Tesla
Zájemci o financování elektromobilů v 95 % případů žádají financování nových vozů, které jsou určené do flotil menších a středních firem. Ty v drtivé většině případů plánují pořídit jeden elektromobil, jen zhruba 10 % firem plánuje nákup dvou až tří vozů, které chtějí využívat pro běžný provoz nebo jako manažerský vůz. Motivem k nákupu elektromobilu jsou u těchto podniků jak nabízené dotace, tak i možnost využití benefitů, které jsou zatím s elektromobilitou spojené např. zvýhodněné parkování v centrech některých měst.

Žádosti o financování jsou nejčastěji na vozy s cenou v rozmezí 1 mil. Kč až 1,5 mil. Kč bez DPH. Mezi nejoblíbenějšími modely elektromobilů u klientů Raiffeisen – Leasing jasně vítězí Tesla Y a Tesla 3.

Samotná dobíjecí stanice bez podpory
O společné pořízení vozu i nabíjecí stanice projevila zájem jen přibližně čtvrtina klientů. Jaroslav Kumbera důvody upřesňuje: “Ve dvou třetinách případů firmy již vlastní dobíjecí infrastrukturou disponují. Nízký poměr žádostí na pořízení elektromobilu i dobíjecí stanice je proto logický. V praxi se však setkáváme s dotazy na technické specifikace dobíjecích stanic, pro které lze dotaci čerpat. Případně firmy řeší otázky, zda jsou součástí ceny dobíjecí stanice i instalační a stavebně přípravní práce, nebo jestli si mohou pořídit jen dobíjecí stanici.” O podporu na samotnou dobíjecí stanici však žádat nelze. Finanční příspěvek na pořízení dobíjecí stanice mohou podnikatelé a firmy získat jen společně s nákupem elektromobilu.

Co firmy nejčastěji řeší
Při jednání s klienty se experti Raiffeisen – Leasing setkávají s otázkami, které reflektují hlavní starosti a požadavky podnikatelů přecházejících na elektromobilitu. Jádro většiny dotazů spočívá v optimálním načasování objednávky nového vozu, možnostech plateb, nebo financování levnějších modelů. “Setkali jsme se s dotazy na levnější typy elektromobilů, např. z asijských trhů s cenou kolem 400 tis. Kč. I tady lze dotaci omezeně čerpat, ale je nutné myslet na minimální výši úvěru, která je 300 tisíc korun, a podmínku, že součet úvěru a finančního příspěvku nesmí přesáhnout 100 % ceny vozu bez DPH,” upřesňuje Hana Kernová, vedoucí oddělení ESG a dotačního poradenství Raiffeisen – Leasing. Společnost zodpovídá také otázky týkající se nákupu aut ze zahraničí či nákupu ojetých vozidel. “Finanční příspěvek lze využít i na nákup předváděcího vozu, ale jen za předpokladu, že se bude jednat o auto, které bylo poprvé uvedeno do provozu před méně než půl rokem a současně nemá najeto více než 6 000 km,” uzavírá Kernová.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *