Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZdraví

Nemoci s čísly jsou fenomén dneška. Nebojte se jich!

Aktuálně zažívá první a největší lékárna na českém internetu  Lékárna.cz  téměř 8násobný meziměsíční nárůst prodeje volně prodejných léků na kožní alergie, což ukazuje nejen na zvýšení počtu alergií, ale také na sezónní nárůst infekčních onemocnění jako jsou pátá, šestá a sedmá nemoc u dětí a mladých lidí.

Odborníci z Lékárna.cz zdůrazňují důležitost dodržování hygieny a posilování imunity, i když je počasí teplé. „To, že nejsou patrné příznaky, ještě neznamená, že dítě nemoc ze školy nebo školky nepřineslo. Zvláštní opatrnost by měly zachovat těhotné ženy a osoby se sníženou imunitou,” říká Mgr. Pavla Horáková, vedoucí farmaceutka online poradny Lékárna.cz. Podle ní je u všech zmíněných nemocí typickým příznakem vyrážka, jejíž umístění pomáhá v diagnostice.

„Posílení imunitního systému je opět klíčové. Vhodné jsou vitamíny C a D, minerály jako selen a zinek, a přírodní produkty jako echinacea, rakytník nebo hlíva ústřičná,” zdůrazňuje P. Horáková. Teplé měsíce nejsou výjimkou. ​​„Dětské nemoci neznají sezónu, kvůli rozšířeným virům nás rodiče stále kontaktují s žádostmi o odborné rady. I při vzdálené konzultaci dokážeme posoudit individuální situaci a indikovat přípravky na míru jejich problému. Je pak jen na nich, zda pro ně pak sáhnou do širokého portfolia volně prodejných léků a doplňků stravy Lékárna.cz,” říká P. Horáková.

Pokud škola nebo školka informuje rodiče o rozšíření páté nemoci, je podle odbornice nevyhnutný taky apel na dodržování základních hygienických zvyklostí – časté mytí rukou, používání osobních hygienických potřeb včetně ručníků, pití z vlastních lahví či hrnků a zakrývání úst při kašlání.

Pátá, šestá, sedmá … čísla jako strašák rodičů

„Číslované“ nemoci mají podobné symptomy a obvykle se diagnostikují podle rozložení vyrážek na těle. Pavla Horáková je specifikuje: U páté nemoci se vyrážka nejprve objevuje na tvářích a až poté se šíří po těle, ostatní příznaky jako teplota, rýma, bolest hlavy a kloubů se vůbec nemusí projevit. U sedmé nemoci, která se vyskytuje hlavně v létě a na podzim, se příznaky objevují častěji a i vyrážka vypadá jinak. Jde spíše o puchýřky objevující se v ústech, na dlaních a ploskách nohou, mohou se objevit i na hýždích a v oblasti genitálií.”

Téměř každé dítě ve věku  6 měsíců až 3 roky překoná podle farmaceutky také šestou chorobu. Signifikantní je pro ni vysoká horečka trvající 3-4 dny, pak se objeví vyrážka, převážně na bříšku a hrudníku. Farmaceutka Horáková zdůrazňuje, že nemoci se léčí pouze symptomaticky –  svědivá vyrážka reaguje dobře na antihistaminika, chlazení, tekutý pudr, zinkovou mast nebo gel proti svědění. Vhodné jsou léky na horečku, které tiší taky bolest. U všech nemocí je třeba klidový režim a dostatek tekutin. „Komplikace se objevují pouze výjimečně. Problémy mohou nastat  u těhotných žen a lidí s oslabenou imunitou, ti by měli vždy zajít k lékaři,” dodává.

Doživotní imunita – ne vždy

Pokud jde o šíření nákazy v domácnosti, když si dítě nemocí prochází, neznamená to automaticky, že i ostatní členové si nemoc vymění. „Silný imunitní systém by mohl nemoc úspěšně zvládnout, někdy se nemoc projeví bez symptomatických příznaků,” vysvětluje Horáková, podle které po překonání páté a šesté nemoci zůstává trvalá imunita, takže ti, kteří ji již prodělali, by ji znovu dostat neměli. Naopak pokud se člověk setká s jiným kmenem viru u sedmé nemoci, může chorobu člověk opět prodělat.

  • Pátá nemoc – Infekční erytém: vyrážka se nejprve objevuje na tvářích a až poté se šíří po těle, ostatní příznaky jako jsou teplota, rýma, bolest hlavy a kloubů se vůbec nemusí projevit.
  • Šestá nemoc – Třídenní horečka: příznačná je pro ni vysoká horečka trvající 3 – 4 dny, po poklesu horečky a objeví se vyrážka, převážně na bříšku a hrudníku.
  • Sedmá nemoc – Noha – ruka – ústa: objeví zvýšená teplota až horečka, závrať, pocit na zvracení, bolest končetin, břicha a bolest v krku. Na sliznici v ústech a na jazyku se začnou tvořit puchýřky, které se mění v bolestivé vřídky vypadající jako afty. Poté se na dlaních a ploskách nohou objeví puchýřky a vyrážka. Mohou se objevit i na hýždích a v oblasti genitálií.

Foto: archiv Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *