Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Výstava NTM Alexius Appl – zaostřeno na design

Národní technické muzeum otevřelo po dvou letech další výstavu zaměřenou na průmyslový design. Pod názvem Alexius Appl – zaostřeno na design se tentokrát představuje retrospektiva k 80. narozeninám jednoho z nejpozoruhodnějších tvůrců „druhé silné generace“ českých průmyslových designérů, doc. akad. soch. Alexia Appla (1944)

Applovo pozoruhodné, mnohostranné a zároveň velmi konzistentní dílo zahrnuje neobvykle široké rozpětí od průmyslového designu nástrojů, nářadí, kolejových vozidel a prací pro elektrotechnický průmysl přes design svítidel, interiérů a městského i výstavního mobiliáře až po sochařskou i malířskou tvorbu.

V každém z těchto velmi rozmanitých odvětví se Alexius Appl vyprofiloval jako svébytná tvůrčí osobnost. Jeho tvarový rejstřík nezapře sochařsko-designérskou průpravu charakteristickou pro detašovaný ateliér tvarování strojů a nástrojů ve Zlíně (tehdy Gottwaldově) pražské VŠUP, vedený prof. Zdeňkem Kovářem i pedagogické působení Františka Crháka, vedoucího výuky předmětu výtvarná geometrie v tomtéž ateliéru. Tvar ale v Applově designérské tvorbě nestojí nikdy „sám o sobě“ (což každý skutečný designér ostatně chápe jako samozřejmost). Reaguje na vlastnosti materiálů (zřejmý vliv Applova nástrojařského vyučení) stejně jako snahu optimalizovat uživatelskou funkci výrobku.

Jakýkoliv krásný estetický tvar, který omezí funkci, se stává tvarem zbytečným.“ – napsal Alexius Appl už v roce 1985 v časopise Průmyslový design v článku o vývoji čističky štěrkového lože pro podnik Mechanizace traťového hospodářství (MT H). Tato spolupráce byla nejen jedním z nejdůležitějších Applových designérských angažmá od konce sedmdesátých let až do počátku našeho století, šlo také o další případ „proniknutí“ designéra do jednoho z těch technických oborů, kde si to do té doby bylo jen velmi těžké představit. Totéž platí o dalším mimořádném působení Alexia Appla v tvorbě celého výrobního programu i celkového firemního stylu společnosti OEZ, výrobce elektrických jističů, odpínačů a dalších elektrotechnických prvků. V průběhu deseti let vzniklo nejen komplexní designérské řešení několika řad a generací těchto výrobků, ale také řešení interiérů sídla firmy, a především mobiliáře pro prezentaci na tuzemských i zahraničních výstavách a veletrzích. To vše s využitím další charakteristické složky Applova designérského uvažování – tvorby skladebných a stavebnicových systémů. To na právě otevřené výstavě prezentují například takové práce jako stolní kancelářská souprava s využitím čtvercového modulu z devadesátých let nebo skladebný systém betonových prvků pro stavbu schodišť z minulého desetiletí.

Zásadní místo zde ovšem mají ukázky zmíněné spolupráce s podniky MTH a OEZ, zatímco čtyři zasklené niky ve stěně charakteristického prostoru nabízejí „ochutnávku“ designérské i sochařské tvorby Alexia Appla od studentských prací z konce šedesátých let do současnosti. Nechybí ani ryze aktuální práce – lustr s využitím dílů z 3D tiskárny a tři velká plátna z let 2015-2018.

Výstava Alexius Appl – zaostřeno na design navazuje na více než dvacetiletou tradici retrospektiv průmyslových designérů v Národním technickém muzeu, počínaje autorskou výstavou prof. Petra Tučného (2000) a průkopnickou výstavou designérské tvorba Stanislava Lachmana (2001, kurátorka Jana/Johanna Pauly).

A nedlouho po otevření aktuální výstavy to bude rovných třicet let, kdy v Národním technickém muzeu vzniklo oddělení průmyslového designu. Prvních deset let je vedla Jana/Johanna Pauly, která dala oddělení a sbírce první, dodnes platnou koncepci. Sledování designérské práce jako tvorby konkrétních autorů pro konkrétní průmyslové výrobce v technických oborech ve všech souvislostech a celém procesu vývoje od prvních skic až po finální výrobek. „Oddělení průmyslového designu se stalo jakýmsi svorníkem napříč Národním technickým muzeem,“ řekl při zahájení výstavy ředitel Muzea architektury a stavitelství NTM Martin Ebel.

Výstava je umístěna v Malé galerii expozice Architektura, stavitelství a průmyslový design a potrvá od 29. května do 13. října 2024. 

Zdroj a foto: NTM

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *