Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Zoopark Zájezd odchoval kriticky ohrožené želvy

Chovatelé v Zooparku Zájezd se dočkali! Po pětiměsíčním čekání se vylíhla první mláďata kriticky ohrožené želvy barmské. Čtyři želvičky nabírají sílu v zázemí a daří se jim skvěle. Další mláďata by se měla líhnout v příštích měsících. Tento druh se v Zooparku Zájezd rozmnožil opět po několikaletém úsilí.

Senzační zprávy přinesli chovatelé terarijního úseku v Zooparku Zájezd. 28. května se na svět vylíhla 4 mláďata kriticky ohrožené želvy barmské. Ta byla od 80. let považovaná za vyhynulou v přírodě. Stalo se tak především kvůli extrémní poptávce po mase a částech těla dospělých želv pro tradiční čínskou medicínu. Nicméně díky odchovům v chovatelských zařízeních a následné reintrodukci se daří tento druh do přírody navracet. „Každé úspěšně odchované mládě v zoologických zahradách nebo soukromých chovech je tedy pro posílení záložní populace v chovu nesmírně důležité. Tento druh jsme už v minulosti opakovaně úspěšně odchovali. Podmínky v přírodě jsou ale poměrně specifické, proto se jim během inkubace vajec musíme přizpůsobit. Želvy kladou v přírodě na konci teplého a vlhkého období, po němž následuje chladnější a sušší zima. K líhnutí mláďat dochází pravděpodobně počátkem tamního léta. Zkoušíme dvě inkubační varianty, které tyto přírodní podmínky napodobují,“ říká Jiří Marek ml., kurátor. Chovatelka Lucie Horáková dodává: „Mláďata máme umístěná v odchovné nádrži v zázemí. Od začátku přijímají potravu bez problémů. Nejradši si dají květy pampelišek, které jim každý den trháme čerstvé.“ O tom, že samice želvy barmské snesla první snůšku, jsme informovali ZDE.

Zoopark Zájezd je otevřen každý den – v letní sezoně od 9:00 do 18:00. Návštěvníci zde najdou největší veřejně dostupnou kolekci chameleonů na světě, kriticky ohrožené druhy žab, vzácné latinskoamerické pěvce, 5 druhů lemurů a mnoho dalšího. Perfektní zázemí rodinám s dětmi nabízí velké dětské hřiště, množství interaktivních vzdělávacích prvků, kavárna s výběrovou kávou nebo kvalitní produkty v občerstvení. V sobotu 22. června chystáme osvětovou akci pro veřejnost „Okem Madagaskaru“, kterou pro návštěvníky připravili žáci ZŠ Stehelčeves.

Zdroj a foto: www.zoopark-zajezd.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *