Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

10 nejžhavějších trendů v interiérovém designu pro letošní rok

Od návratu k přírodě a udržitelnosti, přes odvážné barvy a neobvyklé tapety, až po integraci chytrých technologií – letošní trendy nabízejí něco pro každý vkus a styl. Ať už jste milovníkem designu hledajícím inspiraci nebo jen toužíte po změně, která oživí vaše čtyři stěny, připravili jsme pro vás přehled deseti trendů v interiérovém designu, které mimo jiné ovládly Milano Design Week a budou udávat směr v letošní sezóně. Tyto trendy nejenže promění váš domov v oázu stylu, ale také vám pomohou vyjádřit vaši jedinečnou osobnost.

1. Technologie na prvním místě
Vlna umělé inteligence se nevyhnula ani chytré domácnosti. Domov, kde všechno, od osvětlení po teplotu, můžete ovládat jedním dotykem na smartphonu už není zas takovou novinkou. Do domovů se běžně integrují spotřebiče s umělou inteligencí, chytré bezpečností kamery, které dokáží rozpoznávat obličeje, chytré zámky a další. „Chytré spotřebiče se umí učit z našich návyků a preferencí, aby nám zefektivnily každodenní úkoly. Příkladem může být osvětlení, které se automaticky přizpůsobuje denní době. V dnešní době již jde o dostupné a snadno začlenitelné technologie, které lze vzájemně kombinovat s jinými a vše jednoduše ovládat naráz, klidně jen s pomocí hlasových povelů nebo dle našich rutin. Například při vstávání může systém automaticky zvýšit teplotu vzduchu, odtáhnout rolety, zapnout kávovar apod.,” popisuje Martina Zahradníková, designérka společnosti Ekonomické stavby.   

2. Multifunkční kuchyně i kohoutky
Kuchyně se v roce 2024 stávají středobodem inovací a funkčnosti. Důraz se přitom klade i na estetiku –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ čistý vzhled, základní design a přizpůsobení barvám povrchové úpravy. Moderní kuchyně myslí na zdravé vaření, proto se stále větší oblibě těší konvektomaty, které připraví pokrmy šetrně a bez použití tuku. Chytré spotřebiče s možností samočištění či ovládání přes Wi-Fi šetří váš čas a usnadňují každodenní život v kuchyni. Představte si, že můžete zapnout troubu na pečení ještě cestou domů nebo zkontrolovat obsah lednice přímo z obchodu. Jedním z nejvýraznějších trendů jsou multifunkční kohoutky, které nabízejí mnohem více než jen běžnou teplou a studenou vodu. Tyto high-tech zařízení vám natočí vroucí, ledovou či perlivou vodu rovnou z jednoho kohoutku. Skutečnou zajímavostí a novinkou na trhu je pak kohoutek, který vám dokonce připraví šálek voňavé kávy. Díky těmto chytrým řešením ušetříte čas, energii a místo v kuchyni.

3. Pohodlí v luxusním balení
Měkké textury a nábytek, který vás objímá, jsou na vzestupu. Trend klade důraz na důležitost pohodlí ve vlastním domově, kde luxusní textury a materiály přinášejí pocit útulnosti a tepla. Prémiové materiály jako samet, kašmír či měkká vlna dodají každému prostoru pocit hřejivosti a komfortu. Pohovky a křesla s hlubokým sedákem a měkkým polstrováním nám pomáhají k relaxaci. Důležitou roli hrají i dekorativní prvky jako polštáře a přehozy, které dotváří útulnou atmosféru.

4. Barvy, které vyvolávají emoce
Od smělých a výrazných barev po jemné pastelové – rok 2024 je o barvách, které vyvolávají emoce a přidávají vašemu domovu hloubku a charakter. Dejte sbohem nudným a monotónním bílým stěnám. Tento trend nás vyzývá, abychom se nebáli používat barvy k vyjádření vlastní osobnosti a k vytvoření prostředí, které vás bude inspirovat a povzbuzovat. Smělé a výrazné odstíny jako hluboká modrá, smaragdově zelená či burgundská červená dodají interiéru hloubku a dramatičnost. Naopak jemné pastelové tóny jako pudrová růžová, mátová zelená či nebeská modrá vytvoří uklidňující a něžnou atmosféru. Kombinace různých barev a odstínů pak dodá domovu charakter a osobitost.

5. Umění, které mluví
Umění a sochařské prvky jsou v roce 2024 více než jen dekorací. Jsou vyjádřením vašeho vkusu a způsobem, jak přidat vašemu domovu osobitý příběh. Trend podporuje myšlenku, že umění v interiéru může být osobním vyjádřením a zdrojem inspirace. Stejně tak poukazuje na myšlenku, že umění nemusí být drahé a chladné. A u umění ještě zůstaneme, mimo klasických plochých obrazů, se velice populárními staly výrazné 3D nástěnné obrazy. Vizuálně jsou 3D obrazy velkým poutavým prvkem pro návštěvy, vytváří dramatický efekt a díky jejich prostorové výraznosti má člověk pocit, že ho takové obrazy vtahují a lákají. Některé mohou být i pohyblivé.

6. Propojení otevřenosti s intimitou
Stále větší oblibě se těší sklo. Trendem, který možná dobře znáte z hotelových pokojů, jsou zejména takzvaná aktivní skla. „Jejich vzestup odráží touhu po otevřených, prostorných interiérech, které lze snadno přizpůsobit individuálním potřebám pouhým otočením vypínače. Aktivní skla umožňují regulovat světlo a průhlednost, což vytváří rovnováhu mezi otevřeností a intimitou,” popisuje Martina Zahradníková. Ruku v ruce s tímto trendem jde důraz na propojení interiéru s exteriérem a na přírodní prvky, jako jsou živé rostliny a přirozené světlo. Tato symbióza vnitřního a venkovního prostředí přispívá k celkové atmosféře a podpoře wellbeingu.

7. Harmonie starého a nového
Koexistence letitých kousků a moderních prvků vytváří eklektický mix, který je stejně pohodlný jako stylový. Trend vyjadřuje, že se staré i nové může vzájemně kombinovat, a není tak třeba původní nábytek či doplňky nahrazovat. Starší kousky vyjadřují charakter a tradici, ty novější pak eleganci a jednoduchost. Vzájemně se tak vhodně doplňují.

8. Kovový lesk (i mat)
Kovové akcenty přidávají vašemu domovu moderní dotek a oživují každý prostor. Je to jako mávnutí kouzelného proutku, které promění obyčejné v mimořádné. Kovové prvky přináší do interiérů svěží energii a moderní vzhled, který je zároveň elegantní a sofistikovaný. Zatímco dříve byly kovy vnímány spíše jako chladný a neosobní prvek, dnes se stávají symbolem elegance a osobitosti. Umělecky zpracované kovové skulptury, zrcadla v kovových rámech nebo nábytek s kovovými nohami přidávají interiéru šarm a výjimečnost. Stále častěji se přitom začínají využívat matné laky – a spolu s tím roste nabídka odstínů matných barev.

9. Tapety, které překvapí
Dalším trendem jsou tapety na neočekávaných místech. Ty vnáší do domova nádech zábavy a originality. Tento trend nás vyzývá, abychom byli kreativní a dodali našim domovům osobitý a nezapomenutelný charakter. Je nutné zmínit, že tapety už dnes vypadají úplně jinak než v 90. letech. K dispozici jsou i napínané stěny z chytrých textilií. Nebojte se tedy experimentovat a použít je na neobvyklých plochách – jako hlavní dekorativní prvek v chodbě, na stropě ložnice nebo dokonce na vnitřních stranách skříní. Tato nekonvenční řešení dodají vašemu interiéru šmrnc, hravost a především originalitu.

10. Zpět k přírodě a udržitelnosti
Posledním trendem jsou přírodní materiály, živé stěny a dekorace inspirované přírodou. Společně vytvářejí harmonický prostor, který je nejen krásný, ale i šetrný k zdraví i naší planetě. Tento trend podtrhuje touhu po spojení s přírodou a zároveň reflektuje rostoucí zájem o ekologickou udržitelnost v našich domovech. Eco design se zaměřuje na vývoj ekologicky šetrných výrobků, které využívají 100% recyklovatelné suroviny, jako je dřevo, železo, sklo a kámen. Důraz je kladen na dlouhou životnost produktů, možnost jejich opravy a snadnou demontáž na konci životního cyklu, aby každý díl mohl najít nové využi.Lidé touží po harmonickém a uklidňujícím prostředí, které jim poskytne útočiště před hektickým vnějším světem. Přírodní materiály jako dřevo, kámen, len či bavlna v kombinaci se živými rostlinami a dekoracemi inspirovanými přírodou tvoří útulný domov, který nikdy nevyjde z módy,” uzavírá designérka Ekonomických staveb.

Zdroj a foto: Ekonomické stavby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *