Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Výstava „Bytosti“ v PORT 1560

Spolek výtvarných umělců grafiků HOLLAR připravil až do konce srpna 2024 pro návštěvníky galerie PORT 1560 výstavu s tajemným názvem „Bytosti“.

Kdo to ovšem jsou bytosti, vždyť pod tímto názvem si každý představuje něco jiného. Někdo bezpochyby pohádkové postavy, někdo obyvatele z dalekého vesmíru. Bytost ovšem může být i původu zvířecího, od malého parazita až po mamuta. Bytostí můžeme směle nazývat i věci obživlé, ať již jde o kus dřeva či automobil.

Od narození se věří, že nad námi stojí bytosti. Buď pohádkové sudičky nebo nebezpečné polednice a naštěstí i andělé strážní. Cestou dospívání potkáváme bytosti nejrůznějšího typu a charakteru, bytosti hodné nebo podlé, bytosti reálných i nereálných druhů, bytosti hrdinné i zbabělé, anebo oboje. Svět je přeplněn bytostmi mýtickými, jakož i vesmírnými. Také jsme obklopeni zdánlivě prostými bytostmi, které potkáváme denně na ulicích. Při bližším pohledu ale zjistíme, že se mnohdy pod slupkou obyčejnosti skrývá bytost překvapivě zajímavá.

Bytost je tvor nejednoznačný, lépe řečeno bytost je „cosi“ nejasného. Proto když se na půdě uměleckého spolku Hollar vyhlásilo téma projektu, tvůrci reagovali každý po svém a mnohdy velmi originálně. Mnozí se rozhodli donutit diváka, aby v jejich nekonkrétně ztvárněném díle pátral a sám si na první pohled bytost ne zcela zjevnou našel. Jiní přistoupili k tématu klasičtěji. A některým nestačil dvourozměrný tisk či kresba a rozhodli se vejít do třetího rozměru. Tak jako je široké ideové pojetí zadání – „Bytosti“, tak různorodá je forma zpracování. Od tradičních grafických postupů, jako jsou linoryt či litografie, přes kresbu až po experimentální techniky.

Místo konání:    PORT 1560, Pivovarská 27, Latrán, Český Krumlov
Termín konání:  8. 6. – 8. 9. 2024
Otevřeno:           středa – neděle, 10–18 hodin

Zdroj a foto: www.port1560.cz; www.hollar.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *