Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Bezohledné chování v parcích! Lidé zbytečně přeplňují koše a dělají nepořádek kolem

Nepořádek v parcích po řádění bezohledných lidí je celoroční problém, především v létě jej umocňuje teplé počasí. Obyvatelé i návštěvníci metropole tráví více času venku, ale odpadky po sobě uklízí jen ti nejsvědomitější. Když jsou koše plné nebo moc daleko, nechávají po sobě někteří ledaco s tím, že to přece někdo musí uklidit. A skutečně tomu tak je. V rámci celé Prahy tvoří roční objem odpadu z košů cca 5 000 tun. Přitom babičku, holku ani psa byste v parku nenechali, tak to nedělejte ani s odpadky, radí znovu Pražské služby v rámci kampaně na předcházení vzniku nepořádku v zeleni.

Když veřejnost sdílí fotografie nepořádku v parku nebo přeplněného koše uprostřed zeleně, obloženého dalším smetím, okamžitě se strhne bouřlivá diskuse. Její aktéři se obvykle přou o frekvenci svozu a vhodné kapacitě nádoby pro danou lokalitu. Obojí je možné samozřejmě optimalizovat. Stačí se obrátit na TSK, příslušnou městskou část nebo na magistrát, kteří si musí nastavit nová pravidla se svozovou společností v rámci smlouvy. Nepořádek ale může mít úplně jinou příčinu. „Častým problémem je neefektivní využívání košů a bezohlednost některých osob. Nádobu napěchují například celou krabicí od pizzy, čímž ji z většiny zaplní a vůbec neřeší, že ostatní už nemají prostor na svůj odpad. Další ho tak začnou odkládat kolem,“ popisuje častý scénář mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický. V rámci celého města tvoří roční objem odpadu z košů cca 5 000 tun. Je tedy rozhodně na místě tuto problematiku pravidelně připomínat.

Druhá největší městská společnost proto i letos pokračuje v kampani na předcházení vzniku nepořádku, prostřednictvím krátkého videa i různých fotografií přímo z terénu. „Babičku, holku ani psa byste v parku přece taky jen tak nenechali, tak to nedělejte ani s odpadky. Všechno, co jste si s sebou do přírody přinesli, si zase pěkně odneste! A ne, že to hodíte do jednoho pytle,“ připomíná herec, moderátor a tvář několika úspěšných kampaní Pražských služeb Vašek Matějovský. Akcentuje tím i nutnost odpad třídit. Ani univerzální odhazování všeho do černých popelnic není řešení. Třídění je zkrátka základ. Co skončí ve směsi, je každopádně v hlavním městě energeticky zužitkováno v ZEVO Malešice.

„Odhazování odpadků je celoroční problém, během léta ale mají pracovníci úklidových firem skutečně napilno, aby město udrželi hezké a čisté. Tímto prosíme Pražany i návštěvníky metropole, aby odpad likvidovali zodpovědně a chytře. Ideálně, aby předcházeli jeho vzniku,“ říká náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí Jana Komrsková. I malá změna v chování lidí může mít velký dopad. V minulosti se spoty Pražských služeb věnovaly nadužívání jednorázových plastů, správnému třídění, sešlapávání vyhazovaných odpadů, čistotě v okolí popelnic nebo separaci bioodpadu. Tento spot existuje zároveň v dalších dvou jazykových mutacích, konkrétně s anglickými a ukrajinskými titulky, s cílem připomenout i hostům a návštěvníkům Prahy, že tu nikdo z nás nechce žít na smetišti.

Zdroj a foto: Pražské služby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *