Chronicky nemocné ledviny má asi milion Čechů
Zdravé ledviny přefiltrují denně stovky litrů krve. Pokud však selhávají, musí pomoci technologie – dialýza. Ta se v Česku týká přibližně 6 500 lidí. Poškozené ledviny přitom zpočátku nebolí a jejich selhání se ani nijak neprojevuje. I proto lékaři často chronické onemocnění ledvin (CKD) objeví až v pokročilé fázi. V nejvážnějších případech se jejich nositelé nevyhnou dialýze, příznivější možností je transplantace ledviny. Nejčastější příčinou zhoršování funkce tohoto důležitého orgánu je cukrovka 2. typu. Riziko však představuje i vysoký krevní tlak nebo ateroskleróza – kornatění tepen. Pacientům s poškozenými ledvinami pomáhají léky, které nemoc umí zpomalit, a oddálit tím selhání ledvin a potřebu dialýzy řádově o roky.
„U většiny pacientů se poškození ledvin v rané fázi nijak neprojevuje. Prvním signálem může být bílkovina v moči nebo nově vzniklá hypertenze u mladších pacientů. Tu zpravidla objeví praktický lékař při preventivní prohlídce. Sice to hned neznamená komplikace a sníženou kvalitu života, ale je to varování,“ říká prof. MUDr. Romana Ryšavá, CSc., členka výboru České nefrologické společnosti.
V pokročilé fázi onemocnění pacientům také mohou otékat nohy, pacienti se zavodňují nebo v moči nachází krev. Přesná čísla výskytu nemoci lze podle prof. Ryšavé pouze odhadovat. „Řada pacientů totiž o poškození ledvin neví. Ze studií však vyplývá, že CKD trpí asi 10–12 % populace. To v Česku vychází na milion lidí s nemocnými ledvinami,“ upozorňuje. Poškození ledvin způsobuje podle lékařů více faktorů, převládajícím ovšem zůstává diabetes 2. typu.
„S diabetickou nefropatií se setkáváme nejčastěji, tvoří přibližně 40 % případů. Poškození způsobuje také vysoký krevní tlak, v menší míře pak vrozené choroby ledvin a autoimunitní onemocnění, to může být kolem 10 %,“ říká prof. Ryšavá. Kvůli úzkému propojení s onemocněním ledvin by diabetologové a praktičtí lékaři měli diabetikům pravidelně sledovat hladinu bílkoviny v moči. Poškození ledvin totiž může zajít tak daleko, že ledviny začnou úplně selhávat.
„Pacientovi pak nezbývá nic jiného než podstoupit transplantaci ledvin. V Česku jich provedeme každoročně asi 500. Pro transplantaci však nejsou vhodní všichni pacienti, ať už z důvodu věku, nebo jejich celkového zdravotního stavu, a ti jsou pak odkázáni na dialýzu. Pravidelně na ni chodí přibližně 6 500 lidí, z toho asi 35 % kvůli cukrovce,“ říká prof. Ryšavá. Díky pokroku v technologiích se podle ní v Česku zvyšuje počet pacientů, kteří si dialýzu sami provádí doma.
Pro pacienty s nemocnými ledvinami mají lékaři k dispozici léky, tzv. glifloziny. Ty kromě toho, že chrání ledviny, pomáhají také při léčbě cukrovky a srdečního selhání. „Glifloziny představují skutečně obrat v možnostech léčby a v prognóze pro naše pacienty. Tlumí zvýšený filtrační tlak v ledvinových klubíčkách, a tím je chrání před poškozením. Snižují také ztráty bílkoviny do moči. V závislosti na počáteční míře poškození ledvin tak můžeme nutnost dialýzy oddálit až o několik let,“ říká prof. Ryšavá.
Podle ní je nyní trendem nasazovat léčbu co nejdříve a pacienty na ní držet dlouhodobě. Klíčová je podle expertů také prevence. „Hlídat bychom měli především diabetiky, osoby s vysokým krevním tlakem nebo s jiným kardiovaskulárním onemocněním. Musíme je sledovat, ať už v rámci preventivních, nebo dispenzárních prohlídek. Vhodné je mít pod kontrolou také pacienty, kteří mají choroby ledvin v rodině,“ dodává prof. Ryšavá.
Kromě kontroly bílkovin v moči mohou lékaři provést i jednoduchý krevní test, jenž ukáže stav funkce ledvin. Odborníci proto doporučují, aby lidé nezanedbávali preventivní prohlídky, které mohou onemocnění ledvin odhalit dříve, než se dostane do pokročilé fáze a začne se projevovat.
Zdroj: www.osladtocukrovce.cz, foto: archiv