Nejvděčnější snídaňové pečivo? Jednoznačně tousty!
Pokud patříte mezi zapřisáhlé milovníky pečiva, které je základem vaší snídaně, rozhodně byste měli zbystřit. Přinášíme vám totiž recept na lahodné domácí pečivo, které si můžete připravit na nesčetné množství způsobů. Sendviče, zapečené, avokádové nebo francouzské? Ano, řeč je tu o toustech! Těm z vás, kteří nejsou kovaní pekaři či cukráři, pomůžeme pokořit milník s názvem kynuté těsto, a tato disciplína se pro vás stane rutinní záležitostí. Otestujte proto našeho pomocníka specializovaného na kynutá těsta a zpříjemněte si domácími tousty slunečná letní rána.
Pečivo na mnoho způsobů
Domácí pečivo. Tolik ho milujeme ale jeho přípravě se spíše vyhýbáme. Základem většiny receptů na domácí pečivo je totiž kynuté těsto, které je považováno za vyšší pekařskou disciplínu. Ačkoliv je jeho příprava náročnější, výsledek rozhodně stojí za to! Kynuté těsto má dlouhou historii, která sahá až do roku 3 tisíce př. n. l. do Egypta, a je spojena s vynálezem kynutého chleba. Odtud také pochází první zmínky o toustech – chléb na slunci vždy velmi rychle ztvrdnul, a proto si ho lidé začali na horkých kamenech opékat. Tousty tak, jak je dnes známe, se ale objevují v regálech obchodů až od roku 1928, a byly oblíbenou pochutinou zejména Britů a Američanů. Domácí tousty jsou dnes vděčným, nejen snídaňovým pečivem, které si můžete připravit na nesčetné množství způsobů. Zapečené, v podobě sendvičů, avokádových toustů nebo jako v překladu francouzský toust. Ten se v posledních době stal nedílnou součástí brunchových menu, zejména pro svou variabilitu. Připravit si ho můžete na sladko s ovocem, řeckým jogurtem či se skořicí, nebo na slano se sýrem a šunkou doplněný například o pórek. Upečte si s námi proto tyto domácí tousty, kterými osvěžíte své letní snídaně.
Milník jménem kynuté těsto
Patříte k těm, kteří rádi pečou, a ještě raději své výtvory ochutnávají, ale máte stále strach z neúspěchu? Potřebujete ke každému pečení neustále asistenta na telefonu v podobě vaší maminky či babičky? A největším strašákem vám jsou právě kynutá těsta? Tomu je nyní konec, jelikož vám představujeme pomocníka, se kterým se pro vás kynutá těsta stanou rutinní záležitostí a tento milník v kuchyni jednoduše pokoříte. Je jím hladká mouka na kynutá těsta Babiččina volba, která zajistí, že vaše těsta budou nadýchaná, kyprá a vláčná. Těsto z této mouky navíc dobře kyne, má větší objem, je tažné, pružné a dobře drží tvar. Dalším benefitem této mouky je, že je 100 % namletá z kvalitního českého obilí a z toho důvodu také hrdě nosí označení Klasa. Pokud tohoto pomocníka na kynutá těsta ještě stále doma nemáte, neváhejte si jej pořídit. Využijete jej jak na sladké pečení, tak i na slané například pro přípravu housek či pizzy!
Ingredience:
500 g hladké mouky na kynuté těsto Babiččina volba
250 g vlažného plnotučného mléka
35 g čerstvého droždí
30 g krupicového cukru
80 g změklého másla
špetka soli
Ingredience na potření:
1 vejce
1 PL mléka
špetka soli
máslo na vymazání formy
mouka na podsypání plochy
Budete potřebovat dvě formy na chleba o rozměrech 20 x 10 x 7 cm a pečicí papír.
Postup:
Do mísy robota nalijte mléko, přidejte mouku, cukr, nadrobené droždí a sůl. Zpracujte pomalu do hladké směsi. Poté přidejte měkké pokrájené máslo a nechte robota pracovat až deset minut na nižší otáčky.
Vymíchané těsto stáhněte na pomoučenou plochu a dále zpracovávejte rukama. Připravte hladký bochánek, posypte ho lehce moukou a přikryjte utěrkou. Zrání těsta trvá zhruba 45 minut.
Rozehřejte troubu na spodní a horní ohřev na 180 °C. Formy řádně vymažte máslem. Vyzrálé těsto rozdělte na šest stejných bochánků a nechte 15 minut odpočívat. Po třech bocháncích vložte do každé formy a nechte dalších 30 minut kynout.
Vykynuté potřete rozšlehanou směsí vajíčka a dejte péct: na 10 minut zprudka, pak stáhněte teplotu na 160 °C a pečte zhruba dalších 30 minut.
TIP:
Bezlaktózovou variantu lze udělat tak, že nahradíte mléko vodou a místo másla použijete 60 ml rostlinného oleje.
Zdroj a foto: GoodMills Česko, Babiččina volba