Začínají „jarňáky“, dávejte pozor na silnicích!
Jarní prázdniny a zvýšený počet aut na silnicích, nestabilní teploty, ale také například nepozornost za volantem. To vše může (nejen) v tomto období ohrožovat bezpečnou jízdu na vozovce. Rizikovost chování řidičů dokládají zejména statistiky Policie České republiky. Prevenční kompas ČSOB Pojišťovny upozorňuje na důležitost obezřetnosti a 100% pozornosti za volantem.
„V době zimního času, kdy kolísá teplota a je také častá námraza a sníh, nehodovost stoupá vlivem špatné sjízdnosti komunikace, nepřiměřené jízdě, ale i nevhodnému stavu vozidla (pneumatiky). Nebezpečná jsou také navlhlá místa na vozovkách, přejezdy z volné krajiny do lesa a naopak, vliv má i postavení slunce v období zimy, kdy je nízko a ve větší míře dochází k oslnění a přehlédnutí překážek v dopravě. U zvěře to není jen o ročním období, ale spíše o času, kdy zvěř mění svou aktivitu v průběhu dne,“ popisuje hlavní nástrahy tohoto období pro řidiče Jaroslav Král, ředitel Odboru pojištění vozidel ČSOB Pojišťovny.
V roce 2024 Policie České republiky šetřila celkem 92 217 dopravních nehod. Počet osob usmrcených při nehodách za rok 2024 byl v období od roku 1961, od něhož policie disponuje souvislou statistikou dopravní nehodovosti, nejnižší. Celková hmotná škoda odhadnutá policisty na místě dopravní nehody dosáhla bezmála 8 mld. Kč.
Příčiny dopravních nehod
Podle analýzy Portálu nehod se během zimních měsíců v letech 2010 až 2023 stalo na českých silnicích více než půl milionu dopravních nehod. Bezmála polovina z nich (230 tisíc) se odehrála na povrhu, který nebyl suchý. Co se týče příčin dopravních nehod zaviněných řidiči motorových vozidel, na počtu dopravních nehod se v roce 2024 nejvýrazněji podílel nesprávný způsob jízdy (70,5 % nehod). Za rovněž tragickou příčinu dopravních nehod lze označit nepřiměřenou rychlost, která se sice na počtu dopravních nehod podílí „pouze“ 14,4 %, ale usmrceno při těchto nehodách bylo 141 osob.
Spěch. Nepřítel řidičů
Za prvopočátek problémů za volantem lze považovat obecně spěch. Ten vede k nepozornosti, roztěkanosti a budoucím nehodám, které mají často fatální konce. „Toto je stejné jako ve fyzice – čím rychleji řidič jede, tím snáze (a rychleji) se může ocitnout v nebezpečné situaci, a tím pádem musí o to rychleji reagovat na danou situaci,“ doplňuje učitel autoškoly Jan Vurm. Pozornost za volantem by v zimních měsících, kdy jsou vozovky mokré nebo namrzlé, měla být dvojnásobná.
Zimní pasti na silnicích
Přestože se může zdát, že je počasí stabilní a vozovky v těchto měsících relativně suché, nebezpečí může hrozit i na velmi neočekávaných místech. A to bývá pro řidiče velice zrádné. Na co a kdy si dát zvýšený pozor?
- Mosty, které nejsou chráněny okolní vegetací. Tvoří se na nich rychleji námraza.
- Úseky v okolí vodních toků.
- Stíněná místa (úzká údolí, úseky s hustým lesním porostem).
- Oblasti častých stoupání a klesání.
- Namrzající déšť způsobující téměř neviditelnou vrstvu ledu.
- Čerstvě napadaný sníh.
- Prudké sněhové přeháňky.
Prevence jako předpoklad bezpečné jízdy
Každý den dochází na českých silnicích k dopravním nehodám. Prevence je klíčovým faktorem, který může výrazně přispět ke snížení všech rizik, jež mohou během vaší cesty nastat.
Zimní měsíce jsou také měsíci nástrah pro každého, kdo zasedne za volant. Na co v zimě dbát?
- Zimní pneumatiky nejsou jen o legislativě, ale hlavně o vaší bezpečnosti. Dostatečný vzorek je alfou a omegou výpravy na silnici – vzorek zimních pneumatik musí mít minimálně 4 mm a dostatečné nahuštění. Špatně zvolené pneumatiky znamenají delší brzdnou dráhu a menší stabilitu na kluzkém povrchu. A do hor bez řetězů ani ránu!
- Na agresivní styl jízdy zapomeňte. Prudké brzdění, náhlé změny směru a další riskantní chování mohou snadno vést k tomu, že ztratíte kontrolu nad vozem a dostanete smyk. Při jízdě na sněhu nebo ledu se zaměřte na plynulé pohyby – sešlapování pedálů i otáčení volantem by mělo být jemné a předvídatelné.
- Auto musí být na zimu připravené. Od zimní směsi v ostřikovačích až po baterii vozidla. Viditelnost je v tuto sezonu opravdu zásadní.
- Při jízdě pak zachovávejte dostatečný odstupod vozidel před vámi – na kluzkém povrchu se brzdná dráha výrazně prodlužuje.
Desatero bezpečné jízdy 1. Plná pozornost řízení: Odložte telefon a eliminujte všechny rušivé vlivy. 2. Přizpůsobte rychlost podmínkám: Jízda rychleji než bezpečně se nevyplácí. 3. Dodržujte bezpečnou vzdálenost: Předcházejte zbytečným střetům. 4. Kontrolujte technický stav vozidla: Pravidelně kontrolujte brzdy, pneumatiky a kapaliny. 5. Včas přezujte pneumatiky: Použití zimních pneumatik snižuje riziko smyku. 6. Myslete na výbavu: Mějte vždy v autě lékárničku, reflexní vestu, škrabku na okna a deku. 7. Pozor na přírodu: Vyhněte se rizikovým úsekům a buďte obezřetní v blízkosti lesů. 8. Chraňte svůj zrak: Polarizované brýle a čisté sklo vám pomohou zvládnout oslnění. 9. Respektujte pravidla: Nikdy neujíždějte z místa nehody a řádně dokumentujte škody. 10. Udržujte klidnou mysl: Bezpečná jízda vyžaduje soustředění a klid. |
Praktické tipy pro bezpečnější cestování
- Technická kontrola: Před delší cestou si ověřte stav pneumatik, brzd a světel.
- Využijte asistenční služby: Havarijní pojištění ČSOB Pojišťovny vám pomůže například při nehodě či poruše.
Pojištění jako součást prevence
ČSOB Pojišťovna nabízí produkty, které chrání vás i vaše vozidlo před nepředvídatelnými událostmi. Havarijní pojištění kryje náklady spojené s opravou vozidla, zatímco pojištění majetku vás ochrání před škodami způsobenými těžkým sněhem nebo námrazou.
„Bezpečnost na silnicích není jen o dodržování pravidel, ale také o zodpovědném přístupu k údržbě vozidla a o prevenci. Správná příprava na zimní sezonu může zachránit životy,“ dodává za ČSOB Pojišťovnu Jaroslav Král.
Foto: archiv