Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm představuje letošní program
24. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci ve dnech 6. až 11. května a nyní představuje svůj letošní program, v němž opět nabídne to nejlepší ze současné světové a české animované tvorby. Mezinárodní soutěž přinese to nejzajímavější ze světové animace v osmi kategoriích – od celovečerních filmů přes krátkometrážní snímky a počítačové hry až po virtuální realitu. Prosadily se do ní i díla českých tvůrců – například celovečerní film Kristiny Dufkové Život k sežrání, v krátkometrážní tvorbě Hun Tun Magdaleny Hejzlarové, Hurikán Jana Sasky a I Died in Irpin Anastasie Falileievy, další česká animace se mezinárodně utká i v dalších kategoriích. A téměř kompletní současná česká tvorba se střetne i v soutěži Český obzor.
Po boku tohoto bohatého soutěžního programu se Anifilm poprvé ve své historii zaměří na téma science-fiction, tedy žánr, který je stejně jako animace ohraničen pouze jednou věcí – naší fantazií. V další programové sekci porotkyně a porotci festivalu osobně představí svou tvorbu. Každý večer filmy ožije liberecké náměstí a o půlnoci se publikum může těšit na pořádnou dávku děsivých i lechtivých filmů. Děti si užijí na svém speciálním filmovém programu Animo nebo si můžou vytvořit vlastní filmy v dílnách animace. A od filmů si pak bude možné odpočinout na festivalových výstavách, koncertech a divadlech.
Tématem letošního festivalu bude sci-fi
Letošní Anifilm se poprvé ve své historii ponoří do fascinujícího světa science-fiction, žánru, který propojuje sny, technologie a otázky budoucnosti lidské existence. Festivalovému publiku se tak otevře ničím neomezený vesmír fantazie, který dokáže vytvořit jen propojení sci-fi a animace.
Anifilm uvede klíčové celovečerní snímky Reného Lalouxe Divoká planeta, Gandahar a Páni času. Z dalších kultovních klasik žánru nebude chybět japonský ikonický Ghost in the Shell režiséra Mamoru Ošii, doplní jej vizuálně úchvatný Chronopolis Piotra Kamlera, který ukáže i svou krátkometrážní tvorbu. Program představí také americkou nezávislou sci-fi animaci i tu, která vznikala ve východním bloku, a prozkoumá klasická česká sci-fi díla Václava Mergla nebo Jiřího Trnky. Aktuálnost žánru se předvede i na současné seriálové i celovečerní tvorbě, v programu nebude chybět seriál Scavengers Reign nebo celovečerní filmy Mars Express a White Plastic Sky. Téma doprovodí významní hosté – jedním z nich bude známý francouzský historik Xavier Kawa-Topor, spoluautor knihy o filmu Divoká planeta. A sci-fi prostoupí celý festival, objeví se v programu pro děti v sekci Animo, v půlnočních projekcích a již nyní se odráží ve vizuální identitě festivalu od Marka Bergera.
V porotách soutěží letošního festivalu zasednou významné osobnosti animovaného světa, chybět mezi nimi nebude argentinský výtvarník, animátor a režisér Diego Polieri, který spolupracoval na seriálech Love, Death & Robots a Scavengers Reign nebo celovečerním filmu Spiderman: Napříč paralelními světy, ředitelka festivalu Filmfest Dresden Anne Gaschütz (Německo), historik a publicista Xavier Kawa-Topor (Francie), režisér, pedagog a viceprezident Mezinárodní asociace animovaného filmu ASIFA Mohamed Ghazala (Egypt), americký nezávislý animátor Josh Shaffner, dlouholetý přítel Anifilmu, a také rakouský experimentátor Thomas Renoldner, slovenská umělkyně Kriss Sagan i polský režisér Tomek Popakul. Jednou z porotkyň bude i známá česká režisérka Diana Cam Van Nguyen, jejíž krátký film Milý tati vyhrál Českého lva a Cenu České filmové kritiky a byl nominovaný na Evropskou filmovou cenu. Na hodnocení soutěží počítačových her se pak zaměří trojice, v niž zasedne český vývojář, spisovatel a producent Jindřich Skeldal, francouzská výtvarnice animovaných filmů i nezávislých počítačových her Zoé Nguyen Tranh a britský ilustrátor a herní výtvarník Chris Lewis Lee. S tvorbou a prací většiny těchto porotců se festivaloví diváci a divačky setkají v Liberci na projekcích jejich filmů, diskusích, workshopech a prezentacích.
Mezinárodní soutěž a Český obzor představí nejnovější tvorbu
Mezinárodní soutěž celovečerních filmů je jednou z nejsledovanějších programových částí Anifilmu a udělují se v ní dvě ceny: pro filmy určené dospělým a pro filmy určené dětem a mladému publiku. Letos festival vybral do každé kategorie po pěti filmech. Do soutěže pro dospělého diváka se prosadil snímek Paměti z ulity od australského oscarového režiséra Adama Elliota. Oscara už má doma i Francouz Michel Hazanavicius, který bude zastoupen snímkem Nejcennější náklad. V soutěži budou chtít porotu přesvědčit i francouzský režisér Léonard Cohen filmem Odstíny Iráku, Američan Julian Glander snímkem Boys Go to Jupiter a Sanatorium na věčnosti britského bratrského režijního dua Stephen a Timothy Quayové. Pro děti a mladé publikum pak festival vybral filmy, mezi nimiž má s loutkovým filmem Život k sežrání zastoupení česká kinematografie v osobě režisérky Kristiny Dufkové. Její film bude soupeřit s Oscarem oceněným snímkem lotyšského režiséra Gintse Zilbalodise Kočičí odysea, s japonsko-francouzským příběhem Přízračný kocour Anzu režisérské dvojice Yoko Kuno a Nobuhiro Jamašita a s filmem Divoši švýcarského režiséra Claudea Barrase. Pětici filmů soutěžících o přízeň poroty i mladých diváků uzavírá film Angelo v tajemném lese francouzských režisérů Vincenta Paronnauda a Alexise Ducorda.
Mezi autorkami a autory 34 soutěžících krátkých filmů najdeme známá jména světové animace jako například Florence Miailhe, Gianluigi Toccafondo, Edmunds Jansons, Nicolas Gebbe, Joriko Mizuširi, Roberto Catani, Izabela Plucińska nebo Olga a Priit Pärnovi. I v této kategorii mají šanci získat festivalovou cenu české filmy díky Hun Tunovi Magdaleny Hejzlarové, Hurikánovi Jana Sasky, I Died in Irpin od Anastasie Falileievy a Free the Chickens Matúše Vizára.
Mezinárodní studentská tvorba letos nabídne 31 filmů, mezi nimiž najdeme hned pět českých snímků (Jsi mé světlo, Kámen Osudu, Plevel, Řepa a Zatoulanec). V mezinárodní soutěži Anifilmu jde o rekord, který potvrzuje, že se domácí studentské tvorbě daří. Česká tvorba nechybí ani mezi 27 soutěžícími videoklipy a ani v soutěžní kategorii abstraktní a nenarativní animace nechybí známá světová jména jako Boris Labbé, Mykyta Lyskov, Nicolas Brault či Gina Kamentsky.
V mezinárodní soutěži počítačových her se střetnou hry z nezávislé scény i odvážná tvorba studií, která se nebojí herní médium posouvat. I letos tato soutěž ukazuje kvalitu české a slovenské tvorby v podobě her Microcivilization, Playing Kafka a Felvidek. Letos poprvé proběhne soutěž studentské herní tvorby, do níž se zapojí 12 soutěžících. Letošní VR soutěž uvítá sedm projektů, mezi nimiž nebude chybět VR film Ito meikjú, jehož tvůrce Boris Labbé si loni odvezl hlavní XR cenu z benátského festivalu.
Domácí soutěž Český obzor nabídne nejnovější českou animaci v pěti kategoriích, o cenách této soutěže rozhodne svým hlasováním Rada animovaného filmu (RAF) a výsledky budou vyhlášené na slavnostním zahájení festivalu.
Pár ochutnávek z dalšího programu
Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si tentokrát z Liberce odnese Vratislav Hlavatý, legendární postava české animace, grafického designu i balónového létání. Jako výtvarník s nezaměnitelným a výrazným stylem vtiskl podobu filmům Jiřího Brdečky, Genea Deitche, Václava Bedřicha, Jiřího Tyllera, Jaroslavy Havettové a Michaely Pavlátové. Veřejnosti je známý především jako grafik, ilustrátor a autor originálních filmových plakátů. Z jeho filmografie, kterou festival připomene, jmenujme například snímky Drahoušek Klementina (1959), Obři (1969), Karneval zvířat (2006) nebo seriál Z deníku žáka III. B aneb Edudant a Francimor (1993). Součástí oslav Hlavatého tvorby bude také výstava v Oblastní galerii Liberec.
I na letošním Anifilmu se vedle tradičně bohatého dětského a rodinného programu Animo představí krátké filmy nominované na letošní Oscary. Porotkyně a porotci představí své filmové kolekce nebo bude možné se s nimi osobně setkat na řadě besed a workshopů. Festival nezapomněl ani na oblíbené půlnoční projekce filmů, které určitě nejsou určené pro děti. Nejen na libereckém historickém náměstí se odehraje minipřehlídka Bilance, rekapitulující loňskou bohatou animovanou celovečerní sezónu. V dalším programu festival připomene 80 let od skončení 2. světové války a stejný počet let od založení studia Bratři v triku. V programu Animami se bude prezentovat i reálným životem ovlivněná tvorba matek-animátorek, na úlohu žen ve filmu se zaměří také již druhá kolekce Jejím pohledem složená z filmů natočených režisérkami ze střední a východní Evropy. Anifilm nově zavádí do programu také projekce pro neslyšící publikum a tzv. relaxované projekce.
Škola animace za podpory Nadace PPF v zahradním křídle libereckého zámku a v zámeckém parku jsou vyhledávané workshopy, kde si nejen děti pod vedením lektorek a lektorů mohou vytvořit animovaný film, při práci mohou využít řadu animačních technik. Festival nabídne také prostor pro prezentaci a hraní soutěžních i jiných her, které bude možné si vyzkoušet v Game zóně, kde festival nabídne i herní dílničku (možnost vytvořit si vlastní počítačovou hru bez programování). Chybět nebudou ani výstavy (jedna je už nyní přístupná v Paláci Liebieg a představuje loutky a dekorace z filmu Život k sežrání), koncerty, divadla a dabingové a ruchové studio.
Na letošním Anifilmu se odehraje i třetí ročník pitchingu Grantu Českého obzoru za podpory Nadace PPF, jehož cílem je podpora výroby české autorské profesionální krátkometrážní animované tvorby. Výběrová komise už vybrala sedm projektů, které se budou na Anifilmu prezentovat publiku i porotě. Zvolené projekty se pak podělí o grant v celkové výši 1 milión korun určený na jejich výrobu. Game Pitch Arena Liberec je dalším pitchingem podpořeným Nadací PPF a nabídne příležitost herním vývojářům a vývojářkám. Zde do finále postoupilo 9 projektů a ty oceněné si rozdělí celkovou částku na další vývoj a realizaci ve výši 10 000 Eur. Pitchingy jsou jednou z položek bohatého industry programu, který zahrnuje řadu přednášek, workshopů, masterclassů, networkingů či kulatých stolů.
Centrem festivalu bude opět liberecký zámek, kam by měly směřovat první kroky každé návštěvnice a návštěvníka Anifilmu. Kromě festivalových akreditací a ticketingu tu najdete i několik výstav. Dalšími místy konání festivalových programů pak budou Cinema City, Malé divadlo, Naivní divadlo, Pavilon I v areálu výstaviště, Palác Liebieg, Severočeské muzeum, Grandhotel Zlatý lev, náměstí Dr. E. Beneše a Oblastní galerie Liberec.
Zdroj a foto: www.anifilm.cz