Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Nepravidelná a bolestivá menstruace může značit neplodnost

Za ženskou neplodností stojí ve většině případů gynekologické potíže, které ženy roky přehlíží. Mezi ty nejčastější patří syndrom polycystických ovarií (PCOS) a endometrióza. Projevují se bolestivou nebo nepravidelnou menstruací. Tyto symptomy mnoho pacientek vnímá jako běžnou součást cyklu. Jenže právě ony mohou být signálem, že tělo nefunguje, jak má, a že se početí miminka neobejde bez asistované reprodukce.

Podle odhadů odborníků trápí syndrom polycystických ovarií (PCOS) zhruba 13 % žen v reprodukčním věku. Onemocnění způsobuje hormonální nerovnováhu, která vede k nepravidelné nebo zcela chybějící ovulaci, a tím pádem i k problémům s plodností. „Často se na klinice setkáváme s tím, že ženy o své diagnóze sice vědí, ale netuší, jak závažná může být. Teprve až při neúspěšné snaze o početí zjišťují, co všechno jejich nemoc ovlivňuje,“ říká MUDr. Marcel Štelcl, Ph.D., vedoucí lékař reprodukční kliniky ReproGenesis. Vedle PCOS patří mezi nejčastější gynekologická onemocnění ovlivňující plodnost také endometrióza, kterou podle statistik trpí každá desátá žena. Nemoc obvykle provází bolest v podbřišku, silná a bolestivá menstruace nebo nepříjemné pocity při pohlavním styku. Přestože jsou symptomy poměrně výrazné, řada žen je vnímá jako obvyklou součást menstruačního cyklu a lékařskou pomoc nevyhledá. „Každá žena má navíc jinak nastavený práh bolesti, a proto je vnímání potíží velmi individuální. Potvrzení endometriózy vyžaduje laparoskopickou operaci, které se spousta pacientek bojí,“ vysvětluje MUDr. Leopold Rotter, Ph.D., vedoucí lékař gynekologického centra Gynmeda. Místo důkladného vyšetření proto ženy raději volí analgetika a doufají, že potíže časem samy odezní.

Mnoho z nich se tak k přesné diagnóze dostává až ve chvíli, kdy se jim delší dobu nedaří otěhotnět. Na rozdíl od párů, které řeší neplodnost kvůli vyššímu věku, přicházejí ženy s těmito nemocemi na reprodukční kliniku často už před třicítkou. Léčba pak obvykle vede cestou asistované reprodukce. „Ženy při ní podstupují komplexní vyšetření, při kterém se odhalí skutečná příčina neplodnosti. Čím dříve k tomu dojde, tím větší máme šanci zvolit vhodnou terapii a dosáhnout úspěšného těhotenství,“ popisuje MUDr. Štelcl. Podle něj vyžaduje každá diagnóza jiný přístup. „U žen s endometriózou jsme spíše radikálnější a volíme rovnou umělé oplodnění, kdežto u PCOS se zprvu snažíme stimulovat vaječníky a vyvolat ovulaci, aby se pár mohl o miminko pokusit spontánně. Až když je tahle fáze neúspěšná, přecházíme k IVF,“ vysvětluje MUDr. Štelcl.

Nepravidelný cyklus nebo bolesti při menstruaci nemusí vždy znamenat závažné onemocnění, i tak se za tímto projevem může skrývat hormonální nerovnováha. Ta sice nevyžaduje okamžitou léčbu, ale i ona může plodnost do jisté míry negativně ovlivnit. „Cyklus bez ovulace není nic výjimečného. Žena může menstruovat pravidelně, ale přesto nemusí být schopná otěhotnět. Právě ovulace je klíčová a bez její přítomnosti přirozené početí jednoduše možné není,“ uzavírá MUDr. Štelcl.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *