Příběh Magdaleny: První dítě jí odnosila náhradní matka!

Magdalena toužila po dětech vždy, s manželem Jeremym se začala o dítě snažit už v osmadvaceti letech. Nedařilo se a Magdalena prošla různými americkými klinikami, než se jí podařilo domoci se potomka – s pomocí brněnského Reprofitu. První holčičku ji pomohla odnosit náhradní matka, druhé odnosila sama. Obě děti jsou tzv. ze zkumavky.

Na české zdravotnictví a přístup brněnských lékařů nedá Magdalena dopustit, a dokonce si kvůli tomu založila vlastní agenturu, která vozí páry z celého světa za oplodněním do Brna. Založila si portál www.myivfalternative.com, kde psala svůj deník, sdílela fotky, videa, jak si například píchat stimulační injekce a poskytla náhled do „zákulisí“ IVF léčby od prvních pokusu až po úspěšné narozeni 2. dítěte.

Za posledních 10 let osobně pomohla pres 1 000 párům z celého světa podstoupit léčbu v Brně
Magdalena (40) se narodila v Pardubicích a poté s rodinou žila ve Slavkově u Brna. Protože ji bavilo starat se o děti a dobře se učila jazyky, vyrazila v 21 letech do Ameriky hlídat děti. Rodina z Ohia s třemi dětmi – osmiměsíčními dvojčaty Austinem a Aaronem a čtyřletým Alexem ji přijala téměř za vlastní, a tak se ji po roce, kdy měl pobyt končit nechtělo vůbec zpět. Za rok si tak cestu do USA zopakovala, tentokrát na vlastní pěst, bez konkrétního plánu. Dojela do Atlanty a prakticky okamžitě si našla bydlení a práci. Její spolubydlící ji seznámila s Jeremym, který v Atlantě pracoval jako obchodní zástupce. Když se brali bylo Magdaleně 25 a Jeremymu 30. Další tři roky šetřili, aby si mohli dítě dovolit, americký systém totiž není velkorysý a za vše se platí vysoké částky.

„Mít dítě v USA není vůbec levné. Mateřská dovolená neexistuje, žena pracuje do porodu. Někdy zaměstnavatelé dávají 6 týdnů neplaceného volna, ale nikdo negarantuje, že vám místo podrží. Řada pojišťoven porod neproplácí, a tak se může lehce stát, že už před porodem dlužíte pár tisíc dolaru za lékařské prohlídky. V Atlantě za klasický porod bez komplikací s jednodenním pobytem v porodnici zaplatíte kolem 12 000 dolarů, za císařský řez od 20 000 dolarů výše. Když připočtu to, že stát neplatí dětem žádné zdravotní pojištění, není divu, že jsme na šanci pořídit si rodinu čekali 3 roky,“ vysvětluje Magdalena. Měsíce ale plynuly a stále se nedařilo otěhotnět. Magdalena vyrazila za lékaři a po obrovských peripetiích skončila na klinice asistované reprodukce.

„Jen malá část pojišťoven v USA částečně hradí IVF, cena byla kolem 25 000 dolarů, léky stály dalších zhruba 5 – 7 000. Úspěšnost se tehdy pohybovala kolem 33 %. Nikdo nevěděl, proč miminko nepřichází, oba jsme byli zdraví,“ pokračuje Magdalena. Po negativních zážitcích z nemocnice, kde ji operovali endometriózu a přístupu lékařského personálu se rozhodla vzít vše do vlastních rukou. „V následujících týdnech jsem na internetu procestovala doslova cely svět až jsem skončila v Česku, kde vznikala kvalitní soukromá IVF centra. Říkala jsem si, proč bych měla cestovat do Asie, když Českou republiku znám dobře. V té době jsem narazila na Reprofit,“ vzpomíná Magdalena.

Přístup tamních lékařů si nemůže vynachválit, ale jak sama říká, psychika může být velký nepřítel. „Přestala jsem chodit mezi lidi, protože jsem nechtěla odpovídat na dotazy typu: tak co, už? A postupem času jsem se začala také vyhýbat kamarádkám, co zrovna čekaly nebo měly miminka. Manželovi jsem říkala, ať si raději najde někoho jiného, zkrátka vnímala jsem to jako vlastní selhání,“ popisuje těžké období Magdaléna. Podle ní je léčba IVF pro manželství zkouškou ohněm, některá manželství to posílí, jiné naopak rozdělí.

Stále se zdravotně nedařilo, a tak si manželé se souhlasem kliniky našli náhradní matku, která souhlasila, s umělým oplodněním a odnosením jejich první dcery. Magdalena, díky uměle vyvolané laktaci, dokonce mohla dítě sama kojit. Dceru pojmenovali Audrey Michelle Cogbill, ale nikdo ji prý neřekne jinak než Míša.

Uplynuly dva roky a manželé Cogbillovi se chtěli pokusit o druhého potomka. Tentokrát se společně s brněnskými lékaři rozhodli začít s celým procesem od začátku rovnou v Reprofitu. „Léčba v ČR probíhala velmi hladce, řekla bych, že v porovnaní s USA až relaxačně. Někdy jsem podle lékařem navrženého protokolu přiletěla už nastimulovaná z Atlanty a dostavila jsem se až na samotný odběr vajíček a následný transfer. Jindy jsem podstupovala léčbu celou na klinice Reprofit,“ říká Magdaléna.

A po několika pokusech se Magdaleně povedlo ve 35 letech otěhotnět a porodit druhou dceru Payton Elizabeth – Elišku.
„Pamatuji si přesně okamžik, kdy jsem dcery poprvé držela. Všechny ty stresy, probrečené dny a noci, ubíjení se otázkami, proč já, nezdary, operace, potraty, to vše najednou zmizelo a já jsem nemohla uvěřit, ze ten malinkatý uzlíček, je opravdu moje dítě! Jsou to neskutečné okamžiky,“ říká Magdaléna. Magdaléna by neplodným párům poradila, aby si našli specialistu, kterému maximálně důvěřují a obklopili se lidmi, kteří jsou pozitivní a v nelehké životní situaci je podpoří.

Reprofit získal nejmodernější inkubátor – jmenuje se Geri
Pod drobnohledem  budou embrya v české reprodukční klinice Reprofit International v Brně. Klinika totiž získala supermoderní inkubátor Geri, který 24 hodin denně sleduje vývoj embryí před tím, než je lékaři vloží do těla ženy. Odborníkům tak umožní zjistit, která embrya mají největší šanci na správný vývoj. Výzkum vývoje embryí navíc pomůže v budoucnu odhalit i případnou příčinu neúspěchu při oplodnění.

„Tím, že se víko komor prakticky neotevírá, jsou kultivační podmínky pro vývoj embryí mnohem lepší než ve standardním inkubátoru, proces kultivace se nepřerušuje, ohrožení embryonálního vývoje vnějšími podněty je minimální,“ vysvětluje PharmDr. Zuzana Holubcová PhD., jejíž tým bude inkubátor Geri používat k výzkumu. „Nyní se můžeme hodně dozvědět o preimplatačním vývoji a tyto poznatky použít pro zlepšení léčby neplodnosti. Budeme se snažit identifikovat znaky, které jsou důležité pro správný vývoj embrya. To do budoucna povede k lepšímu zhodnocení vývoje a implantačního potenciálu embrya. Naše průběžné výsledky se budeme snažit prezentovat odborné veřejnosti v domácím i zahraničním kontextu,” říká Zuzana Holubcová. Klinika nabídne Geri indikovaným pacientským párům zdarma.

Inkubátor Geri sleduje embrya s pomocí vysokorychlostních kamer v reálném čase, snímá je každých 5 minut. V 6 komorách může být uloženo až 96 embryí. Každá komora je řízena nezávisle. Otevírání víka je minimalizováno, což pomáhá udržet optimální prostředí. Jedna komora slouží pouze embryím jedné pacientky. Výběr kvalitního embrya je pro úspěšné těhotenství klíčový.

O REPROFIT International:
Reprofit International v Brně je klinika reprodukční medicíny a gynekologie, která se úspěšností řadí mezi renomovaná evropská zařízení. Za 11 let existence kliniky si přišlo pro pomoc více než 15 000 párů z více než 90 zemí světa. V roce 2016 provedli lékaři REPROFIT International 4 480 léčebných cyklů. Bez ohledu na vysoký počet prováděných výkonů si klinika udržuje nejvyšší možný standard péče, což dokazuje významná úspěšnost v početí dítěte. Do Reprofitu International přichází 2/3 pacientů po neúspěších na jiných klinikách, a po léčbě jich více než 65 % otěhotní.

Zdroj: Reprofit