Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZdraví

Plavání je tou nejpřirozenější formou otužování. Věděli jste to?

Mnoho maminek by rádo přihlásilo své děti na kurzy plavání, ale mají strach, že pak budou více nemocné. Přitom je to přesně naopak – plavání děti otužuje a prospívá jejich imunitě. Aby to však platilo, je třeba dodržet některé zásady.

Možná i vy právě zvažujete, zda svého potomka přihlásit do plaveckého kroužku, ale v hlavě se vám stále vynořují protiargumenty – co když bude kvůli tomu pořád nemocný? Na podzim už bude venku sychravo, hned nastydne a budou to vyhozené peníze…

Nebudou. Jak se shodují renomovaní odborníci i zkušení rodiče, naučit dítě plavat nebo mu pomoci získat jistotu a kladný vztah k vodě, je k nezaplacení. A obavy z vyšší nemocnosti jsou opravdu zbytečné – právě v období nejčastějších nachlazení a zánětů nosohltanu je plavání tou nejpřirozenější formou otužování a děti díky němu mnohem lépe odolávají nemocem. Jde jen o to dodržet během docházky do bazénu pár zásad.

„Pokud si vybíráte plavecké zařízení pro své děti, nejprve se ujistěte, že jeho součástí je i herna, do níž se mohou malí plaváčci přemístit po opuštění bazénu. Tady, v příjemném teple a obklopeni spoustou hraček, se po pobytu ve vodě dokonale aklimatizují (starším dětem stačí 30 minut, nejmenším 60 min). Jejich organismus tak bude mít čas přizpůsobit se teplotním změnám a přechod do venkovního prostředí pro ně nebude představovat takový šok,“ doporučuje zásadu číslo jedna Štěpánka Štrougalová, která stála u vzniku Baby Clubu Juklík, jenž dnes patří k nejrespektovanějším plaveckým klubům v republice, s největší zkušeností s provozem malých bazénů pro děti.

Kdo má pod čepicí
I když se to může zdát dětem zbytečné, naučte je, aby si bezprostředně po plavání vysušily vlasy. Někdy sice musejí vystát frontu na fén, ale ať to berou jako samozřejmost. „Hlavou totiž odchází až padesát procent tepla. A pokud ho organismus nemá, bere si ho z periferních oblastí. Proto pak děti, když jsou venku a mají mokré vlasy, často říkají, že je jim zima na ruce či na nohy. Pro jistotu by měly vždycky po plavání odcházet domů s čepicí na hlavě,“ radí instruktorka a přidává i jednu svoji radu, která se jí osvědčila u jejích vlastních čtyř dětí. „V převlékárně se často dětem stane, že vkročí v ponožkách na mokrou podlahu anebo jim na ni upadne kus oblečení. Trávit pak v mokrém tričku nebo ponožkách celou cestu domů, není nic příjemného. Proto doporučuji vybavit děti na plavání vždy jedním rezervním setem prádla a ponožek.“  Zároveň nezapomeňte na to, že děti mají velmi citlivé uši, proto je důležité jim je vždy po koupání nebo plavání dobře vysušit. Těm starším postačí do sucha vytřít zevní ucho krajem ručníku, u malých dětí můžete použít jemnější látkovou plenou. Anebo mějte připravený smotek z buničiny a tím dětská ouška jemně vytřete.

Příprava začíná doma – otužováním
K tomu, aby děti dobře a bez nemocí zvládly chladnější období roku, můžete přispět už doma tím, že je budete odmalička otužovat. „Častou chybou, které se rodiče nevědomky dopouštějí, je spaní v přetopené místnosti. Ideální teplota je kolem 18 °C. Pokud nebydlíte v hlučné čtvrti, ponechte v noci otevřené okno, dětem se při něm bude mnohem lépe spát. Anebo aspoň otevřete okno v jiné místnosti v bytě a do dětského pokoje nechte otevřené dveře, aby tam mohl proudit čerstvý a chladnější vzduch. Místnosti nepřetápějte ani během dne a i během zimy často větrejte,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová. Ani s oblékáním to nepřehánějte, spíš mějte vždy po ruce rezervní suché oblečení pro případ, kdy je dítě zpocené nebo promočené. Problém většinou nenastává ze zimy, ale spíše z mokra a vlhka. „Osvědčilo se mi brát s sebou v chladnějším počasí na jakoukoli vycházku i cestu do kroužků termosku s horkým čajem. Tak mám jistotu, že dítě bude mít kdykoli možnost se zahřát,“ dodává instruktorka. Děti můžete už od prvních měsíců otužovat také při koupeli. Postupně jim snižujte teplotu vody – dětem starším 2 měsíců po týdnu o půl stupně až na 34 °C. Starší děti (2 až 3 roky) zase zvykněte na to, že se na konci koupání osprchují chladnější vodou.

Štěpánka Štrougalová

Ukázková lekce rozhodne
Určitě je ku prospěchu věci, pokud jsou kurzy plavání nepříliš vzdálené od místa bydliště dětí. Nejen v zimě je přece zbytečné trávit spoustu času dojížděním. Kvalitních kurzů je na výběr dostatek. A jak je poznáte? „Množství dětí v kurzu by mělo vždy odpovídat velikosti bazénu. Aby se instruktorka mohla plně věnovat každému z nich, měla by mít skupinka starších dětí maximálně osm účastníků. Kvalitní studia zároveň umožňují rodičům a dětem vyzkoušet si ukázkovou lekci zdarma nebo využít výhodné storno podmínky prvních lekcí. A všímejte si i toho, zda lekce probíhá zábavnou formou, nebo jde spíš o drilování. To totiž děti stoprocentně bavit nebude. Pokud jsou však instruktoři zkušení a navíc kreativní, budou děti odcházet z hodin plavání maximálně spokojené,“ říká Štěpánka Štrougalová a upozorňuje na další zajímavý moment, kterého by si měli rodiče všímat, když vybírají plavecký kroužek pro děti. „Určitě si dobře prohlédněte, jaké pomůcky se v plaveckém klubu používají. Pokud je jich jen pár a navíc jsou opotřebované, nesvědčí to o dobré úrovni klubu. Pomůcky by měly být rozmanité a v perfektním stavu, aby byly bezpečné a dětem dobře sloužily k výuce i pro zábavu.“   Plavecký klub by měl také umět nabídnout dostatečně širokou nabídku náhradních hodin a změn. Proto se raději předem zeptejte, zda klub umožňuje přesun termínu lekce i v průběhu kurzu.

Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny.

Zdroj: Juklik.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *