Otevřená zahrada na střeše Paláce Lucerna: Do města se vrací příroda

Značka Strongbow do města opět přináší kousek přírody. Podpořila totiž projekt kavárníka Ondřeje Kobzy, kterým je právě vznikající zahrada na střeše Paláce Lucerna. A přispěla nejen zelení, ale i finanční částkou 600 000 Kč. Tu zástupci značky Strongbow Kobzovi slavnostně předali při oficiálním otevření zahrady pro veřejnost ve čtvrtek 17. srpna. Zajímá vás, jak vypadá zelená oáza v srdci Prahy? Přijďte se o tom v rámci Týdne otevřených dveří ve dnech od 17. do 23. srpna sami přesvědčit.

Nápad kavárníka a dobrodruha Ondřeje Kobzy zvelebit střechu Paláce Lucerna o rozloze přibližně 1000 m² a zpřístupnit jeden z nejkrásnějších pražských výhledů vznikal přes dva roky. Podobně dlouhou dobu Strongbow přináší přírodu do města a oživuje zanedbaná místa a vnitrobloky. Přeměnu zanedbané terasovité střechy historické budovy v centru města se značka rozhodla podpořit zelení, ale i částkou 600 000 Kč. Na střechu Lucerny, dostavěnou Václavem Havlem v roce 1920, se přesunuly i poupětníky, tedy osázené popelníky, které značka představila na začátku letošní kampaně a s pomocí známých osobností, youtuberů a nadšenců jim vdechla druhý život.

„Je to jedinečné místo s neuvěřitelným geniem loci, nápad vytvořit zde střešní zahradu se nám zdá skvělý. Rádi jsme jeden z prvních projektů tohoto typu podpořili, protože nám dává smysl a sedí s dlouhodobým konceptem Strongbow. Na střeše Lucerny vznikne báječné místo, kde se budou moct lidi setkávat a užít si svěžest přírody uprostřed města,“ pousmála se manažerka značky Michala Jetelinová.

Ojedinělá střešní zahrada, na jejíž obnově se podílel architekt Petr Hájek, bude poprvé zpřístupněna v Týdnu otevřených dveří od 17. do 23. srpna vždy od 12.00-20.00 hodin. Do budoucna bude pro veřejnost otevřena vždy několik dní v měsíci a budou se zde konat různé kulturní akce. Návštěvníci si budou moct sami něco vypěstovat, ale mělo by jít spíše o symbolickou zahradu, nikoliv o produkční zdroj zeleniny. Kobza plánuje dělat také workshopy, aby se místní obyvatelé například dozvěděli o tvorbě kompostu a dalších nutných věcech pro pěstování. „Na střeše plánujeme diskutovat se zajímavými osobnostmi ve stylu debat takzvaných pátečníků, kteří se sdružovali kolem spisovatele Karla Čapka za První republiky,“ prozradil kavárník.

„Zajímá mě nevyužívaný prostor. Chtěl bych, aby se tím inspirovali jiní lidé a tu myšlenku vytvořit na střeše komunitní zahradu převzali,“ dodal Kobza, kterého zaujaly zelené střechy v jiných zahraničních metropolích. Zeleň ve městech výrazně přispívá ke zdravému klimatu, podporuje kvalitu ovzduší, produkcí kyslíku a zadržuje srážkovou vodu. „Ve Francii už platí, že na střeše buď máte solární panely, nebo zahradu. Na té naší tentokrát budou slepice,“ láká Kobza.

Zdroj: Strongbow

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.