Doplňujte vitamín D a posilte si imunitu

Po období letních dovolených se většina z nás, více či méně „dobrovolně“, vrací k plnění svých pracovních nebo školních povinností. S klesající teplotou a nižším počtem slunečných dní přichází ke slovu také nepříjemné období podzimních nemocí. Proč se tato scéna každý rok opakuje? Jednou z příčin je snižující se zásoba vitaminu D, kterou jsme v létě načerpali ze sluníčka. Vitamin D je totiž podstatnou složkou imunity. Proto je důležité tento nedostatek správně nahradit a připravit se co nejlépe na podzimní nečas.

Proč máme málo vitaminu D
„Mnoho studií zdůrazňuje nedostatečnou zásobu vitaminu D v krvi jako environmentální rizikový faktor pro vznik chorob. Největším zdrojem vitaminu D je sluneční záření, z něhož si lidský organismus tento vitamin sám vytváří,“ říká primářka MUDr. Eva Daňková, CSc., z pražského Centra prevence a léčby alergií a poruch imunity.  Na konci léta jsou tak jeho zásoby v těle vysoké, se zhoršujícím se počasím ale rychle klesají. Co víc, společenské okolnosti nás v rozporu s lidskou přirozeností tlačí, abychom trávili čím dál více času uvnitř budov a kanceláří pod umělým světlem na úkor pobytu na čerstvém vzduchu. Nedostatkem vitaminu D ze slunečního záření tak trpí vyspělé populace po celém světě. Když nám selhává jeden zdroj, je potřeba uchýlit se ke zdroji dalšímu, a to ke konzumaci potravin bohatých na vitamin D. Mezi ně patří například tučné ryby nebo játra. Teď už tedy asi začínáte tušit, v čem se ukrývá jádro pudla…

Vitamin D proti chřipce i vážným nemocem
Když Státní zdravotní ústav analyzoval typickou českou stravu, zjistil, že pouze méně než 1 % osob ve věku 18 – 90 let umí pomocí této stravy naplnit fyziologickou potřebu vitaminu D.* Přitom z několika vzájemně nezávislých zahraničních studií vyplývá, že nedostatek vitaminu D je hlavním rizikovým faktorem pro vznik chřipkového onemocnění a že lidé, kteří si udržují vyšší hladinu vitaminu D v krvi, trpí chřipkou či nachlazením méně často. „Pravidelný příjem vitaminu D, zvláště v období od října do dubna, může být přínosem pro pacienty s autoimunitním, infekčním i nádorovým onemocněním.  Lze také předpokládat, že úpravou hladiny vitamínu D v těle člověka můžeme působit preventivně i léčebně na široké spektrum onemocnění. Jedná se o dobře dostupný a dlouhodobě vyzkoušený vitamin, který by při běžném dávkování bez nežádoucích účinků měl být organismu doplňkově dodáván,“ říká Eva Daňková.

Vyzkoušejte přírodní rybí olej
Nejjednodušším způsobem, jak tělu poskytnout potřebnou oporu v boji proti nepříjemným nemocem, je pravidelná konzumace potravin a potravinových doplňků s obsahem vitaminu D. Zdravou a efektivní cestou je pak užívání přírodního rybího oleje z tresčích jater. Ten obsahuje vysoké množství vitaminu D a je dobře stravitelný pro děti i dospělé. Dostatek vitaminu D je velmi důležitý i pro starší lidi. Norský zdravotní ústav například doporučuje, aby každý člověk starší 75 let zvýšil svůj denní příjem vitaminu D. A to je běžná norská strava na tento vitamin daleko bohatší než u nás. Mimo kýžený vitamin D rybí olej z tresčích jater obsahuje také zdravé omega-3 mastné kyseliny EPA, DHA a vitaminy A a E. Pokud jste se doposud obávali jeho chuti, vyzkoušejte oleje se speciálními příchutěmi, například s oblíbenou citronovou.  Čerstvou novinkou na českém trhu je rybí olej Möller´s** s ovocnou příchutí, který byl odborníky vyvinut speciálně pro děti.

Imunita z ocele v jedné lžičce
Podpořte na podzim oslabenou imunitu norským rybím olejem Möller´s Omega 3 nabitým vitaminem D. Nově se u nás prodává také v ovocné variantě, kterou si oblíbili spotřebitelé napříč Evropou. Olej z tresčích jater dodá tělu i důležité omega-3 mastné kyseliny a vitaminy A a E. K dostání v lékárnách. Doporučená cena 279,- Kč

*Zdroj: studie SZÚ
**Rybí olej Möller’s Omega 3 s citronovou příchutí byl vyhodnocen spotřebiteli jako Nejlepší novinka roku 2017 a dále získal prestižní ocenění Superior Taste Award 2017 za „Výjimečnou chuť“ od Mezinárodního institutu chuti a kvality v Bruselu (ITQI).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *