Postavy a veselé barvy. To výstava je umělce Keithe Haringa

Píše se rok 1978 a Keith Haring se ve svých dvaceti letech stěhuje z Pensylvánie do New Yorku. Graffiti a pop art jsou právě v kurzu a jejich kouzlu propadne i on sám. A trvá tak jen pár let, než si zvolí svou nezaměnitelnou uměleckou cestu. Ta má podobu jednoduchých linií a barevných postav.

Výstava Keith Haring: Plakáty, která je od 31. května do 5. listopadu 2017 k vidění v hamburském Muzeu umění a řemesel (MKG), má pro návštěvníky připravenou ukázku jeho tvorby v podobě více než 100 plakátů.

Na rozdíl od svých vrstevníků se Haring celý svůj život považuje za politického umělce a má ambice svým uměním vzdělávat veřejnost. Ačkoli jeho díla na první pohled vypadají velmi jednoduše, jsou ve skutečnosti neuvěřitelně komplexní. Zaměřuje se na témata, jako jsou lidská práva, tolerance, vzdělávání chudých dětí nebo AIDS. Mezi jeho hlavní náměty patří láska, sex, násilí a smrt.

První čtyři plakáty Haring tvoří v roce 1982. Každý další rok pak jeho produktivita stoupá a o několik let později už je to 10 – 20 děl ročně. Takovou pracovitostí se v oboru kromě něj mohou pochlubit jen Andy Warhol a Robert Rauschenberg.

Specialitou Haringa je, že z celkového počtu přibližně 100 děl, která během svého života vytvořil, se 23 z nich věnuje sociopolitickým tématům a 26 kulturním událostem. Pouze 19 plakátů bylo vytvořeno s cílem propagovat vlastní tvorbu.

Kromě plakátů se Haring intenzivně věnuje také street artovému umění. V New Yorku si dokonce našel originální prostor, kde svá díla představoval veřejnosti. Ve stanicích metra se totiž běžně staré plakáty překrývaly černým papírem. A přesně tuto plochu Haring využil jako podklad, na který pak bílou křídou kreslil své postavy.

Netrvalo dlouho, než si tyto obrazy v metru získaly popularitu mezi obyvateli města. Umělec tak vytvořil zcela unikátní styl, který byl sice stále na pomezí mezi street artem a graffiti, a přesto byl jen jeho.

V osmdesátých letech Haring svá díla vystavuje po celém světě – v německém Kasselu, brazilském São Paulu, japonském Tokiu a v evropských metropolích Londýně nebo Miláně. Život a tvorbu v New Yorku si ale Haring užívá jen krátce. V pouhých 31 letech totiž umírá na AIDS, který mu byl diagnostikován o dva roky dříve.

Tipy:
Otevírací doba: denně od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek až do 21 hodin.
Vstupné: 12 eur/základní vstupné, 8 eur/snížené vstupné a vstupné ve čtvrtek po 17. hodině, děti do 18 let zdarma.
Do Hamburku se lze nejlépe dostat letecky z Prahy se společností Eurowings. Cesta trvá necelou hodinu. Se třemi tarify BEST, SMART a BASIC si můžete  sestavit individuální balíček od letu bez dalších služeb až po nejkvalitnější nabídky letů, které jsou v současné době dostupné v rámci evropských leteckých nízkonákladových spojů. Za příznivé ceny létá společnost Eurowings do více než 150 destinací v Evropě i ve světě od USA přes Jihoafrickou republiku až po Thajsko.

Zdroj: http://www.mkg-hamburg.de

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *