Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZdravíZe života

Když hvězdy trpí: Známe nemoci slavných!

Hollywoodské hvězdy a prominenti mají zdánlivě všechno. Kariéru, která jim zajišťuje jejich nákladný životní styl. Luxusní dovolené a velké domy, kterými se rádi chlubí na Instagramu a dalších sociálních sítích. Jejich život je na první pohled perfektní. Přesto se mnoho z nich ve svém osobním životě potýkalo či stále potýká se zdravotními omezeními, která jim často výrazně komplikují život.

Někteří z nich se rozhodli o své nemoci mlčet a neohrozit tak svoji dokonalou image prezentovanou fanouškům. Další ale o svém zdravotním stavu veřejně promluvili a využili známou tvář k osvětě. Prolomili tabu, která jsou v současnosti s chronickými onemocněními či s dalšími postiženími spojována. Stali se inspirací pro mnoho podobně nemocných.

Jednou z takových slavných osobností je i zpěvačka Selena Gomez. Ta začínala jako herečka v pořadech pro děti a v současnosti je jednou z nejoblíbenějších hvězd nejmladší generace. Jen na Instagramu ji sleduje přes 120 milionů lidí. O jejím zdraví se začalo spekulovat při přerušení z jedné z jejích koncertních šňůr. Místo předpokládaných problémů s drogami či alkoholem zpěvačka prozradila, že trpí autoimunitním onemocněním lupus. V rámci léčby musela dokonce podstoupit chemoterapii. „Bylo to pro mě těžké období,“ prozradila mladá zpěvačka v rozhovoru pro Billboard Magazine. „Chtěla jsem tak zoufale svým fanouškům říct, že trpím lupusem a musím docházet na terapii, a ukončit tak všechny pomluvy a spekulace. Musela jsem se ale nejdřív soustředit sama na sebe a na svoje zdraví,“ říká. Nenechala se ale zlomit a i přes těžkou nemoc se rozhodla pomáhat ostatním. Výdělky ze své hudební tour věnovala organizacím zabývajícím se výzkumem lupusu.

Mezi další idoly teenagerů, kteří se museli potýkat s vážnou nemocí, patřila i rocková zpěvačka Avril Lavigne. Interpretka písní jako je Skater Boy nebo Complicated onemocněla před pár lety lymskou boreliózou. Ta se z počátku projevuje silnou horečkou, ale také chronickou únavou. Ta je pro nemocného nejhorší. Jak uvedla sama zpěvačka, nemohla celé dny vstát z postele a běžně fungovat. Lékaři také dlouho nedokázali najít správnou diagnózu a její okolí si myslelo, že trpí depresemi. Po vyléčení se rozhodla o svém zdravotním stavu veřejně promluvit v mnoha televizních show a zvýšit tak povědomí o pro mnohé neznámé nemoci.

Lymskou boreliózou trpí i modelka Bella Hadid, sestra světoznámé supermodelky a star nespočet módních kampaní Gigi Hadid. Té byla, stejně jako jejímu bratrovi, diagnostikována v roce 2012. „Dívat se na to, jak obě moje děti trpí, bylo to nejtěžší, s čím jsem se musela v životě poprat,“ uvedla v rozhovoru jejich matka, sama bývalá modelka a hvězda reality show. „Sáhla jsem si na dno, ale věděla jsem, že pro ně musím zůstat silná,“ uzavírá. V roce 2016 dostala Bella dokonce cenu nadace, která se zabývá léčbou boreliózy.

Celebritám se však nevyhýbají ani psychická onemocnění. Úspěšná diva posunující hranice popu Lady Gaga v nedávné době prozradila, že během své kariéry často trpěla úzkostmi a depresemi. Ty byly způsobeny i tím, že se sama Gaga stala obětí sexuálního útoku. Její psychické problémy vyvrcholily po vydání alba Artpop, po kterém se zpěvačka rozhodla dát si na chvíli pauzu a stáhnout se ze světa showbusinessu. To jí prý pomohlo soustředit se sama na sebe a na své duševní zdraví. V tomto roce se dokonce stala součástí kampaně Prince Williama „Heads Together“, jejímž cílem je odstranit stigma často spojené s mentálním onemocněním. I William se totiž po smrti své matky, Lady Diany, potýkal dlouhá léta s depresemi.

Další mladou zpěvačkou, která se již v životě musela poprat s depresemi, je Demi Lovato. Této bývalé porotkyni talentových soutěží a úspěšné sólové zpěvačce diagnostikovali bipolární poruchu. I ona přiznává, že na začátku měla obavy ze svého okolí, kterému se bála svěřit: „Myslela jsem si, že se na mě nebudou dívat jako dřív,“ uvedla v rozhovoru. Prvotní obavy však překonala. Stala se dokonce jednou z tváří boje proti mentálním onemocněním. Její příběh a odvaha veřejně mluvit o svém zdraví jí dokonce přinesly i charitativní ocenění. Hvězdy jako Demi nebo Lady Gaga potvrzují, že zdravotní problémy se nevyhýbají ani těm nejúspěšnějším. Díky své slávě ale mohou pomoci lidem, kteří jsou na tom podobně. Populární tváře tak přinášejí osvětu, která je u mnoha nepříliš známých nemocí tolik potřeba.

Další informace a články na téma psychických chorob a jejich léčby najdete na http://patalie.cz/dusevnizdravi/ včetně možnosti stažení příruček „Kapesní průvodce psychickými poruchami“ a „Jak si udržet zdravý rozum“ zdarma.

Zdroj: http://patalie.cz/dusevnizdravi/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *