Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Zaměstnejte partnery! Muži, kteří vykonávají rutinní domácí práce, jsou prý šťastnější!

Vědcům z University of Cambridge vyšlo z výzkumu, který proběhl v sedmi západoevropských zemích na desítkách tisíc mužů, že ti z nich, kteří se o domácí práce dělí se svými ženami, jsou nejšťastnější. Potvrdili tak něco, co si mnoho žen ve skutečnosti nedokáže ani představit.

„Navzdory všem našim očekáváním se zjistilo, že to jsou muži, a nikoliv ženy, kdo profituje z méně tradičních genderových rolí, pokud jde o domácí práce,“ píše se na začátku studie. Překvapeny byly tedy nejen ženy, ale i samotní výzkumníci. Akademici tak nějak logicky očekávali, že čím více domácích prací muži vykonávají, tím víc budou vystresovaní a naštvaní. V praxi ale zjistili úplný opak: čím více muži luxují, vaří a nakupují, tím jsou šťastnější a vyrovnanější. Jak na to přišli? Po dobu pěti let zjišťovali, kolik času tráví evropští muži péčí o domácnost, a poté porovnávali výsledky s jejich objektivní životní pohodou i subjektivním pocitem štěstí. A pak se nestačili divit.

Statisticky vzato…
Překvapil je také podíl sledovaných domácností, ve kterých pracují oba – muž i žena – a které si zároveň dělí odpovědnost za čistý, vyžehlený a vyluxovaný domov rovným dílem: téměř každá pátá. Celých 9 % hlásilo, že téměř všechnu domácí dřinu u nich vykonávají muži. Nicméně ve více než 68 % domácností měly vše na svých bedrech ženy. Oproti tomu v rodinách, jejichž příjmy zajišťovaly ženy, se muži báli chopit se smetáku méně. 22 % z nich uvedlo, že jejich veškerý ordnung v domácnostech mají na starosti oni, v 15 % se dělili se svými ženami 50 na 50. V 57 % těchto rodin čekala nicméně ženu po příchodu z práce druhá směna.

Časy se mění. Zaplať pánbůh!
Jenže muži, kteří s domácími pracemi ani „nepomáhali“, natož aby za ně nesli odpovědnost, vykazovali větší problém s tím, jak sladit práci s rodinou. A jejich objektivní ani subjektivní pohoda nebyla nic moc. Zajímavé je také zjištění, že „štěstí mužů výrazně klesá, když domácnost leží výhradně na ženě, v případě žen však tato přímá úměra neplatí“. Akademici přičítají své závěry dvěma faktorům: jsou přesvědčeni, že muži více než kdy dřív podporují rovnost obou pohlaví a ženy jsou zase mnohem asertivnější, než tomu bývalo v minulosti. Rovněž věří, že kdyby muži věděli, jak by jim uklízení prospělo, vyskákali by z gaučů a kanapí a ještě rádi by se do péče o domácnost zapojili. Jste z toho perplex? Čtěte dál!

A to není všechno!
„Naše studie ukazuje mnohé výhody, které mužům férové rozdělení domácích prací přináší. Muži dnes hrají daleko větší roli v péči o děti i domácnost než jejich otcové a dědové. Pokud se bude víc vědět o tom, jak jim to prospívá, mohlo by to pomoci tuto změnu uskutečnit rychleji,“ píše se v závěru zprávy o překvapivém výzkumu. A aby toho nebylo málo, s otcem, který vaří a uklízí, roste také spokojenost celé rodiny. To se ukázalo v dalším výzkumu, tentokrát z Kalifornské univerzity. Sociologové si dali dohromady dostupná data a přišli na to, že čím více se muži zapojují do péče o domácnost a děti, tím jsou jejich děti šťastnější, zdravější a lépe se jim daří ve škole. Je také nižší pravděpodobnost, že budou hyperaktivní, méně navštěvují psychology, berou méně léků a méně chybí ve škole. A ani tohle není všechno. Děti, které s pracemi v domácnosti pomáhají svým otcům (u matek to neplatí), mají lepší vztahy se svými vrstevníky a taky víc kamarádů.

Lepší život pro všechny
A zcela logicky jsou v rodinách, kde se domácí práce řeší dělbou, šťastnější i ženy. Ženy rovnostářských mužů (bez ohledu na společenské postavení) vykazují vyšší míru manželské spokojenosti, méně chodí k terapeutům či psychiatrům a méně trpí depresemi. Zkrátka když se muž postaví k nádobí nebo se chopí vysavače, zlepší se život celé rodiny!

Další informace a články na téma psychických chorob a jejich léčby najdete na http://patalie.cz/dusevnizdravi/ včetně možnosti zdarma si stáhnout příručky např. „Kapesní průvodce psychickými poruchami“, „Jak si udržet zdravý rozum“, nebo „Psychické poruchy u dětí“.

Zdroj: http://patalie.cz/dusevnizdravi/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *