Valašsko láká běžecké začátečníky i matadory

Mekkou běžců, těch zkušených i začátečníků, se poslední roky stává romantická valašská krajina kolem Velkých Karlovic. Nejenže tu mají skutečně krásné a kvalitně značené trasy pro běžce, ale v říjnu sem se svou Běžeckou školou zavítá i běžecká legenda Miloš Škorpil a zájemci se na konci tohoto měsíce mohou zúčastnit závodu Běhej Valachy.

Běhání podléhá čím dál více Čechů, kteří běhají i na dovolené, anebo si rovnou vybírají takové destinace, kde vyběhnout je skutečný zážitek. Jedním z takových míst jsou rozhodně Velké Karlovice. Neporušená příroda Beskyd s dřevěnými chaloupkami, čistými lesy, stády ovcí na úbočích hor, a především spousta běžeckých tras s hezkými výhledy doslova lákají k obutí běžeckých bot. V místním Resortu Valachy nedávno dokonce pro běžce vyznačili i několik okružních tréninkových tras v délce od 2,5 do 12 kilometrů, vhodných pro běhání i třeba pro nordic walking.

„Běžců je nepoměrně více než před lety a jejich počty stále stoupají. Je to dáno i tím, že běh je nejen nejlevnější, ale hlavně časově nejméně náročný sport. Prostě doma se obléknete, obujete, zavřete za sebou dveře a už jste na své běžecké trase, nemusíte se shánět, kde a jak je otevřeno, jestli je tam volno, či dávat dohromady, kdo by si zahrál (zacvičil) s vámi. Věřím, že z těchto důvodů bude oblíbenost běhu ještě pár let narůstat, a to i proto, že běhat začínají i ti, kteří si dosud mysleli: Já a běhat? To mě radši rovnou zabijte…,“ říká Miloš Škorpil, běžecká legenda, kterou proslavilo mimo jiné i to, že třikrát oběhl Českou republiku. K jeho osobním rekordům patří také 314 km zdolaných v rámci 48hodinového běhu. Zároveň je dvojnásobným mistrem ČR v běhu na 24 hodin. Dnes je také běžeckým koučem a založil vlastní běžeckou školu.

Dovolená pro běžce s profíkem
Zájemci, kteří chtějí trénovat pod dozorem odborníka a zároveň si užít krásnou dovolenou, tak mohou za Milošem Škorpilem vyrazit 12. až 15. října do Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích na čtyřdenní pobyt s profesionální běžeckou přípravou. „Míří k nám lidé, kteří se teprve chtějí naučit správně běhat, nebo naopak chtějí v tomto sportu udělat pokrok a potřebují poradit, jak na to. Pobyt je určen jak začátečníkům, kteří se chtějí při svých prvních běžeckých krůčcích vyvarovat základních chyb, tak pokročilým, jimž soustředění pomůže rozšířit běžecké obzory a zapracovat na rozvoji vytrvalosti i při tvorbě tréninkových plánů a optimalizaci běžecké techniky. Program zahrnuje trénink pod vedením známého ultramaratonce i skutečné wellness a gastronomické zážitky,“ říká Martina Žáčková ze Spa hotelu Lanterna v Resortu Valachy, který se zaměřuje na milovníky špičkového wellness i sportovce a na podzim zejména na běžce.

Účastníci běžecké školy mají v rámci relaxace po tréninku neomezený vstup do hotelového L-Spa hotelu Lanterna s bazénem, saunovým světem a bohatou nabídkou exotických masáží. Mezi mimořádné zážitky patří rituály Pure Fiji, třeba masáž studenými a horkými lasturami, cukrový peeling nebo masáže čistým kokosem. Pro náročné gurmány je v hotelu otevřena zážitková restaurace Vyhlídka, nabízející šestichodová menu snoubící se s vyhlášenými víny.

Když běhat, tak Valachy!
Ale zpět k běhání. Přihlásit se totiž ještě můžete na unikátní akci, která se koná v sobotu 21. října ve Velkých Karlovicích. Závod Běhej Valachy startuje od hotelu Galik v údolí Léskové a účastníci si mohou vybrat ze dvou tras. První je dvanáctikilometrový trailový běh po valašských kotárech, druhý kratší pak měří šest a půl kilometru. O popularitě závodu svědčí i to, že loni se na start postavilo 340 dospělých závodníků a 230 dětí. „Nezřídka u nás závodí celá rodina. Jsme rádi, že tak můžeme napomáhat tomu, aby děti neseděly jen doma u počítačů a víc se hýbaly. Nejde nám o vrcholové výkony, ale rekreační sportování a radost z pohybu,“ uzavírá organizátor akce Vladimír Sušil.

Běžecké okruhy Resortu Valachy
Okolí Velkých Karlovic však rozhodně v poslední době proslavilo také nepřeberné množství tras pro běžce různých úrovní. Mají tu velké množství tras od opravdu lehkých, jakou je například cyklostezka Bečva, přes trailové až po nádherné hřebenovky. „Protože se běhu věnuje čím dál více našich hostů, kteří i v době dovolené potřebují ráno či večer vyběhnout alespoň na chvíli do přírody a nechtějí přitom jen tak naslepo bloudit krajinou, připravili jsme pro ně síť sedmi okruhů. Nejenže jsou názorně značené a dovedou sportovce vždy zpět do výchozího bodu, ale vedou i přes hezká a zajímavá místa, třeba Prales Razula nebo rozhlednu Miloňová. To vše doplňuje zázemí pro potřebnou následnou relaxaci v našich wellness centrech s bazény, saunami i exotickými masážemi, s možností zaměřit péči masérů na péči o nohy či jiné namožené svaly,“ upozorňuje Martina Žáčková.

Červený okruh (7 km): Trasa okolím hotelu Horal vedoucí zpočátku kolem golfového hřiště a potom po lesních cestách. Možnost napojení na červenou hřebenovou turistickou trasu Bumbálka – hřeben Javorníků.

Žlutý okruh (11 km): Pohodová trasa vedoucí lesem a po cyklostezce Bečva. Trasa není nijak náročná, zajímavostí, kterou budete míjet, je prales Razula s původním jedlo-bukovým porostem a řadou chráněných rostlinných druhů.

Zelený okruh (7 km): Vyhlídková trasa, kterou si můžete zpestřit návštěvou rozhledny Miloňová. Míjet budete typické valašské roubenky. Možnost napojení na hřebenovou turistickou trasu Třeštík – Soláň.

Modrý okruh (12 km): Nenáročná trasa po cyklostezce Bečva a zpevněných lesních cestách. Možnost zkrácení okruhu nebo rozdělení na dvě části. Okruh většinou vede po asfaltových cestách. Možnost napojení na turistickou trasu směr Benešky a Soláň.

Hnědý okruh (9 km): Trasa vedoucí po lesních cestách vás zavede až do blízkosti Vysoké, nejvyššího vrcholu Vsetínských vrchů. Možnost napojení na hřebenovou turistickou trasu Třeštík – Soláň.

Zdroj: www.lanterna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.