Práskli, kdo je pro ně superhrdina: Pro Peroutku Superman, pro Krause Karel IV.

Minulý týden proběhl v restauraci SOHO křest kalendáře Fantastická třináctka. Za realizací komiksového počinu stojí charitativní organizace Solnička, která dlouhodobě pomáhá dětem s cystickou fibrózou a dalšími těžkými onemocněními.  Jejím hlavním aktuálním cílem je zpříjemnit podmínky, ve kterých se tyto děti léčí.

„Každá hvězda má svého umělce a každý umělec má svoji hvězdu. Spolu tvoří jeden měsíc v duchu komiksových hrdinů, fantasy kouzelníků a éterických divoženek s nadpřirozenými schopnostmi.vysvětluje koncept projektu jeho patronka Elisavet Charalambidu. V nových rolích a podobách tak vystupují herečky Dana Batulková, Alice Bendová, Adéla Gondíková, Lucie Benešová a Mahulena Bočanová, zpěvačky Marta Jandová a Ewa Farna, herci Miroslav Etzler, David Gránský a Milan Peroutka, moderátoři Jan Kraus, Libor Bouček a Martin Čermák, zpěvák David Kraus, kuchař Marek Raditch i samotná ambasadorka Solničky Elisavet Charalambidu. Jako hrdiny svých pohádkových příběhů je znázornili mladí umělci, kteří mají s komiksem větší či menší zkušenosti. Každý má svůj osobitý styl i specifické pole působnosti od malby a kresby, přes grafiku až po tetování.

Zeptali jsme se několika osobností, jak se jim jejich komiksové vyobrazení líbí a jaký je jejich oblíbený hrdina. „Pro mě jsou vzory a hrdiny moje rodina, moje máma, moje přítelkyně. Komiksového hrdinu nemám. Do projektu jsem se zapojil rád,  protože se mi líbí, jak Solnička pomáhá a chtěl jsem se stát toho součástí.“, říká zpěvák a moderátor David Gránský. „Každý tvrdí, že na tom obraze vypadám jako Patrick Swayze. Nemám žádného favorita, líbí se mi všechny obrazy, jsou krásný, každý je jiný, každý je originál.“, směje se Gránský.

Dalším hrdinou fantastické třináctky je populární zpěvák Milan Peroutka. „Kdo by nechtěl být superhrdina? Obzvlášť, když to někdo tak krásně namaluje. Můj oblíbený hrdina byl jednoznačně Superman, ten z osmdesátých let. Dokonce můj bratranec měl jeho kostým, takže jsme si často hráli, že natáčíme Supermana.“, přiznává Peroutka. Aktuálně Milan moderuje na Nova taxi. Můžete ho vidět v muzikálech Krysař a Jago, nebo na koncertech jeho kapely Perutě. „Pro mě byl taky superhrdina Rumburak s Arabeliným prstenem. A pozor, teď před premiérou Krysaře jsem si splnil sen. Anička Slováčková mi půjčila Arabely prsten, který má její maminka z natáčení. A funguje!“, směje se sympatický frontman kapely.

Večerem provázel známý moderátor Libor Bouček. „Solnička dělá to, co je hrozně potřeba. Zlepšuje prostředí, které je nejhorším místem, kde člověk v dětství může být. Takže jsem se do projektu zapojil moc rád.“ A co říká na své vyobrazení? „Já myslím, že je to silná záležitost. Velmi odvážné. Hezké zpracování. Furt přemýšlím, co to znamená. Na to já přijdu…časem…“, směje se Bouček. „Líbí se mi také David Kraus, který je v kalendáři vyobrazen sice minimalisticky, zato nadřazeně ve srovnání se svým tátou, takže je vlastně nad tátou, což se stává málo.“

Přímo z divadla dorazil na večírek kalendáře také oblíbený herec Míra Nosek, který je velkým komiksovým nadšencem. „Musím se přiznat, mně se nejvíc líbily komiksy pana Saudka a to zejména proto, že tam byly nahé ženy, superhrdinky.“, řekl zcela upřímně sympatický herec. „Ale jako malinkej jsem fandil Batmanovi a miloval jsem Terminátora. Mám rád i superhrdinky, všechny jsou krásné a mají krásné atraktivní kostýmy. Z filmového ztvárnění se mi líbí například Sin City a v něm svůdná Jessica Alba.“

Málokdo o Mírovi ví, že mohl být malířem. „Malování jsem se věnoval poměrně dlouho. Maloval jsem tužkou a také technikou suché jehly. Pak přišlo rozhodování, zda budu doktor, malíř nebo herec a nakonec víte, co zvítězilo.“, směje se Míra.

„Můj nejoblíbenější komiksový hrdina je Karel IV. od Jonáše Ledeckého,“ prozradil nám zpěvák David Kraus. „Protože jsem pyšnej, že máme takového českého superhrdinu, který opravdu ve skutečnosti byl. V dětství jsem měl několik oblíbených komiksových hrdinů, samozřejmě Superman, Batman, Joker, kapitán Amerika,“ dodává Kraus. „A miloval jsem Hulka. Chvíli jsem měl i pocit, že jsem Hulkovi podobnej. Chtěl jsem mít účes jako on, takovou tu ofinku. Pak se mu to malinko pocuchalo a zešílel. A zelená je moje nejoblíbenější barva,“ směje se David. „Hulk je takovej bio. Ze všech hrdinů vlastně nejvíc,“ dodává.

Křest kalendáře si nemohly nechat ujít ani kamarádky zakladatelky Solničky Aleny Bradáčové modelky Aneta Vignerová a Jitka Nováčková. Modelky a superhrdinové? „Já jsem celoživotní fanynka komiksů díky mému bratrovi. Dokonce si je i sám vytvářel.  Mám ráda Supermana, Batmana,“ svěřila se na křtu Aneta.

Jitka Nováčková přijela na večírek sama přímo z natáčení. „Natáčela jsem s Kovim nové video, máte se na co těšit. Akorátže jsem si musela sundat rovnátka, které mám od pana doktora Hanzelky, tak doufám, že to neuvidí. Musím je nosit 22 hodin denně, sundávají se pouze na jídlo,“ prozradila modelka a Youtuberka Jitka Nováčková. Rovnátka nosí už půl roku a je s nimi maximálně spokojená. A jaký je Jitky nejoblíbenější superhrdina? „Já jsem milovala Mirka Dušína, z Rychlých šípů. Blonďák, namakanej. Jinak kdybych si měla vybrat, líbilo by se mi být jako Lara Croft.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *