Jak snížit horečku u malých dětí a čím je nebezpečná hyperpyrexie?

Horečka provází řadu onemocnění, některá z nich jsou velmi častá, jiné choroby se vyskytují méně. Zejména u dětí je dobré mít v zásobě léky, které jim od případných potíží uleví. Dětský organismus se od dospělého v mnoha ohledech liší, a proto i jinak reaguje na podávané léky. Z toho důvodu se dětem přizpůsobují i lékové formy. Pro malé děti, které ještě neumí spolknout tabletu, jsou při horečce vhodné kapky, sirupy nebo čípky.

V dětském věku jako horečku označujeme stav, kdy tělesná teplota překročí hranici 38,5 °C. Při teplotě přesahující 41 °C pak hovoříme o tzv. hyperpyrexii. Hyperpyrexie je pro děti opravdu riziková, může při ní docházet k velké dehydrataci, křečím a poruchám vědomí a je třeba ji ihned řešit. Naopak zvýšenou teplotu do 38 °C není třeba nijak ovlivňovat, jde o průvodní jev nejrůznějších onemocnění a přirozenou obranu organismu proti infekci. Při horečce nad 38,5 °C už ale teplota neplní svoji fyziologickou roli, a proto je vhodné nasadit léky na snížení teploty, tzv. antipyretika.

„Distribuce léků v dětském těle je jiná než u dospělých, proto je na místě obezřetnost. Jednotlivé orgány dozrávají postupně v průběhu celého dětského věku, a proto jsou na působení léčiv mnohem citlivější. Děti jsou menší a lehčí, mají výrazně větší podíl vody v těle a jinou skladbu jednotlivých látek i počet tělesných buněk. U dospělého člověka dosahuje voda v těle 55 %, kdežto u novorozence je to až 70 %, léky tedy budou v obou případech účinkovat odlišně. U dětí je potřeba dávkovat léky nejen podle tělesné hmotnosti, ale je třeba vzít v úvahu i konzistenci a charakter léčiva,“ říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.

MUDr. Silvia Bajová

Ke snížení horečky lze využít volně prodejná léčiva, přičemž k nejčastěji aplikovaným lékům patří přípravky s obsahem paracetamolu. Pro děti od tří let jsou vhodné např. tablety Paralen 125. Malé děti mohou mít s polykáním klasických tablet někdy problém. Pro ně jsou v lékárnách dostupné suspenze Paralen sus (pro děti od 3 měsíců) nebo čípky Paralen 100 (pro děti s hmotností 7 kg a více). Kromě horečnatých stavů se dají využít i k léčbě bolestí různého původu –např. při bolestech svalů a kloubů provázející chřipková onemocnění, při bolesti hlavy, zubů apod.

V každém případě je u dítěte s horečkou potřeba zajistit dostatečný příjem tekutin. Kromě léků lze horečku snížit i dalšími metodami – pomohou zábaly či omývání vodou nebo vlažná sprcha. Při zábalech by voda měla mít teplotu zhruba 25 °C. Zábaly se přikládají na max. 15 minut na hrudník a břicho, končetiny přitom zůstávají volné. Po uplynutí této doby je třeba znovu změřit teplotu a případně přiložit nový zábal. Omývání provádíme vodou o teplotě 29–32 °C, vanu naplníme do výšky 3–5 cm. Omýváme trup a končetiny po dobu zhruba 10 až 30 minut, dokud se nepodaří snížit horečku a také v závislosti na reakci dítěte. Pokud se objeví svalový třes nebo husí kůže, omývání ukončíme. Pozor – zábaly ani omývání neprovádíme v situaci, kdy má dítě mramorovanou kůži nebo studené končetiny.

Paralen® SUS a Paralen® 125 jsou volně prodejné léky k vnitřnímu užití. Paralen® 100 je volně prodejný lék k zavedení do konečníku. Všechny obsahují paracetamol. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

 Paralen® SUS – suspenze pro děti od 3 měsíců, orientační cena v lékárně je 95 Kč.

Paralen® 125 – tablety pro děti od 3 let, orientační cena v lékárně za balení 20 tablet je 20 Kč.

Paralen® 100 – čípky pro děti s hmotností nad 7 kg, orientační cena v lékárně za balení 5 čípků je 25 Kč.

  

Zdroje:

  1. Doležel Z.: Léčba horečky u dětí. In: Pediatrie pro praxi 2007; 1: 24–28. Dostupné z: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/01/05.pdf
  2. Podávání léků dětem. In: Infolisty: Informační listy Státního ústavu pro kontrolu léčiv určené široké laické veřejnosti. Dostupné z: http://m.olecich.cz/uploads/infoLISTY/02477_SUKL_Infolisty_2013_01.pdf
  3. Němec V.: Jak léčit horečku u dětí. Dostupné z: http://www.mudrnoragregorova.cz/horecka.pdf
  4. Novák I: Léčba nachlazení u dětí. Pediatrie pro Praxi 2008; 9(6): 419–42. Dostupné z: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/06/15.pdf
  5. SPC přípravku PARALEN 125, datum revize textu 20. 9. 2016
  6. SPC přípravku PARALEN SUS, datum revize textu 23. 11. 2016
  7. SPC přípravku PARALEN 100, datum revize textu 9. 9. 2016

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *