Na co nezapomenout při volbě obleku na ples?

Čekají Vás letos taneční? Nebo máte v plánu užít si na plno plesovou sezonu? Nejste si ale jistí tím, jak se na takovou událost správně obléknout? Roman Humlíček, přední český návrhář a krejčí vám prozradí několik jednoduchých, dobře míněných rad pro muže a jejich partnerky.

Neodkládejte pořízení obleku a všeho co k němu patří až na začátek sezóny
Pokud odložíte koupi obleku až na poslední týden před akcí, může se vám stát, že se sice posunete ve vašem vědomí, jak by měl oblek vypadat, velmi pravděpodobně tak ale nebude vypadat ten, který si unáhleně pořídíte. Koupě obleku chce svůj čas. Je to proces, který se nedá urychlit. Najděte si svoje favority a pak srovnávejte, jestli je to, co se Vám líbí na ostatních, srovnatelné s tím, co si plánujete pořídit Vy. Zkoušejte a hledejte rozdíly. EXTRA TIP! Dobrý oblek nemusí být nutně drahý. Měl by být z čisté střižní vlny bez příměsí, když tak jen ve směsi s Lycrou, nebo s přírodními materiály živočišného původu (kašmír, hedvábí, mohér). Důležitý je kvalitní střih. U saka ho rozeznáte většinou už na ramínku v obchodě. Materiál musí vypadat klidně, nikde se nic nevlní ani neodstává. Když si ho oblečete, nesmí Vás nikde obtěžovat. Během zkoušení nedělejte pohyby, které k obleku nepatří. Ruce není třeba zvedat nad ramena. Délku rukávů kontrolujte ve stoje s rukama volně svěšenými podél těla. Správně padnoucí oblek by Vám měl dovolit dělat jenom takové pohyby, které jsou ve společnosti přijatelné, a to platí i při tanci.

Inspiraci ve skříni svého táty raději nehledejte
Oblek na večerní společenskou událost typu ples jakékoliv kategorie by měl být tmavý, košile světlá jednobarevná, kravata či motýlek tmavý, hladký, nebo jen s decentním vzorem a boty černé. Nápad, půjčit si oblek ve skříni vašeho táty, nemusí být vždy dobré řešení. I když na vašem tátovi může oblek vypadat dobře, na vás bude rozdíl generace patrný na první pohled. Pořiďte si oblek vlastní včetně nezbytných doplňku, dobře padnoucí, se zúženou přiléhavou siluetou. Vyvarujte se lesklých materiálů a výrazných kontrastních detailů, jako jsou barevné dírky, knoflíky, prošití nebo barevná podšívka. To vše patří minulosti. EXTRA TIP! Takzvaný „tátův oblek“ odpovídá trendu z přelomu tisíciletí. Co je na něm out? Široká ramena s vycpávkami a volné průramky včetně rukávů. Zadní díl bývá většinou široký, bez rozparků nebo jen s jedním uprostřed. Kalhoty mají sámky a široké dlouhé nohavice. Takový oblek vypadá autenticky na mužích, kteří dospívali na konci dvacátého století. Nová generace mužů ale vyznává jiná pravidla, kterými se chtějí odlišit od svých rodičů. Jak vypadá oblek nové generace? Rozdíl je už v materiálu: je lehký, měkký a elastický (natural stretch, nebo s Lycrou). Díky tomu střih přesně kopíruje postavu a dobře sedí v oblasti zad. Ramena jsou bez vycpávek. Průramky přiléhají k podpaží. Rukávy jsou úzké a jejich délka je zkrácená. Manžeta košile přesně zakrývá zápěstí a přesahuje rukáv saka o celou šířku palce ruky. Délka saka končí těsně pod délkou rukávů. Zapínání saka je jednořadové na dva knoflíky. Límec je krátký, klopy položené vysoko u krku. Kalhoty jsou bez sámků, se sníženou hloubkou sedu. Nohavice jsou zúžené, se zkrácenou délkou. Šířka nohavice dole max. do 20 cm a raději bez manžet. Často se bohužel zapomíná na vestu.  Rád bych ji ale doporučil všem, zejména ale těm, kdo mají problém s postavou v oblasti břicha.

Dobrý outfit se staví od spodu
Současný trendy oblek se neobejde bez dobře padnoucího prádla. Do přiléhavých kalhot se vejdou jen úzké boxerky. Pod košili je vhodné přiléhavé podvlékací triko bez rukávů. Ponožky vždy jednobarevné, tmavé v barvě obleku, nebo bot a dostatečné vysoké, aby nikdy nebyl vidět jejich horní lem, tedy ani vaše holeň. Košile by měla být bavlněná, ideálně bílá v přiléhavém střihu, bez kapsičky a také dostatečně dlouhá, aby nevyjížděla ven z kalhot, o což by se mělo postarat právě vaše spodní prádlo. Límec by měl mít po zapnutí volnost u krku tak na dva prsty. Tuhost límce by měla odpovídat tuhosti kravaty. Nevažte moc velký uzel u kravaty, doporučuji jednoduchý four in hand. Šířku kravaty volte úměrnou k šířce klopy vašeho saka. Pokud jako doplněk zvolíte motýlek, košile by měla mít zapínání kryté légou. Ples je také ideální příležitost pro ty, kteří mají rádi manžetové knoflíčky. Pokud je to Váš případ, zvolte dvojitou manžetu u košile. Manžetové knoflíčky volte střízlivě. Pokud si nejste jistí, tak jen s černým kamenem, perleťové, nebo potažené hedvábím. Na místě nejsou žádné klubové symboly, stylizované sportovní pomůcky, dopravní prostředky apod. Boty by měly být hladké, černé, se zavazováním na tkaničky a s koženou podešví, zvlášť pokud v nich budete tančit. Opasek slaďte s materiálem a barvou bot. Hodinky zvolte jen decentní a v přiměřené velikosti. I když jste na svoje expediční jistě pyšní, raději je nechte doma. Co si ale nezapomeňte vzít je kapesníček do náprsní kapsy, ideálně bílý z pravého hedvábí.

Středem pozornosti je žena, muž je jejím důstojným doprovodem
Muž tvoří se ženou pár. Žena je vždy středem pozornosti, a to i díky muži, pokud ji vhodně doprovází. Barvy ponechte ženě. Není nutné, aby muž ladil barvu kravaty, nebo dokonce košile k šatům partnerky. Oblek se docela dobře obejde jenom s černou a bílou.

Kapsy nejsou bezedným odkládacím prostorem na vše, bez čeho se nechcete obejít
Zvažte, co si vzít s sebou a co nechat doma, nebo v šatně. Jisté je, že do kapes obleku se vejde kapesník, menší obnos peněz, případně kreditní karta a lístek od šatny. V krajním případě telefon v přiměřené velikosti. Nevejde se tam ale standartní peněženka, klíče od vozu nebo od domu, čí doklady a další “nezbytnosti”, které jste jinak zvyklí nosit u sebe.

Sako neodkládejte u stolu ani při tanci
Říká se, že sako se neodkládá do půlnoci. Ve společnosti se ale neodkládá nikdy, stejně jako kravata. Sako si ale můžete rozepnout, pokud právě sedíte.

Roman Humlíček
svému řemeslu zasvětil celý život. Zasloužil se o rozkvět české pánské módy a jeden z jeho návrhů máte ve skříni možná i vy. Pracoval totiž 16 let jako hlavní návrhář pro značku Blažek. Dnes se věnuje návrhům luxusních obleků a džín na míru ve svém projektu www.mujobleknamiru.cz a www.romanhumlicek.com. Obléká muže, kteří si potrpí na kvalitu, pohodlí, poctivou práci a pečlivé zpracování.

Autor: Roman Humlíček, www.mujobleknamiru.cz
Foto: Burberry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.