Jak vybrat hračku pro dítě? Takovou, která potěší, pobaví i něco naučí!

Vybrat hračku pro dítě není nic snadného. Ano, chceme, aby se dítěti líbila, ale taky aby ho rozvíjela. Jak vybrat právě takovou, radí Klára Cvachovcová, ředitelka pro hru a zábavu z dětských prodejen Skibi a Martina Linková z kreativních dílen Aladine.

„Když hračky vybíráme, je dobré myslet nejen na jejich kvalitu a vzhled, ale také na to, aby měly pro dítě nějakou přidanou hodnotu. Všechny maminky dobře znají, jak rychle dětský zájem o hračky opadne, a tak zde platí pravidlo, že méně je více. Zároveň je ale důležité hračky nejmenším vybírat pozorně, aby je dokázaly dlouhodobě nadchnout a udržet jejich pozornost,” říká Klára Cvachovcová, ředitelka pro hru a zábavu z prodejen Skibi, které se zaměřují na dětské outdoorové a sportovní vybavení, ale také na edukativní a přitom zábavné hračky a knihy.

„Po světě navštěvujeme vyhlášené veletrhy edukativních hraček a vybíráme pro děti to nejlepší, co se týká obsahu i formy. Nejvíce se osvědčily interaktivní hračky, které podporují intuitivní hru, kdy dítě necháte, aby si na všechno přišlo samo. Podstatou dětství je objevování a my rodiče bychom je v tom měli maximálně podpořit,“ dodává Klára Cvachovcová s tím, že nejrůznější zábavné vědecké hračky naučí děti zcela bezbolestně také základní principy matematiky, fyziky a dalších věd.

„Každá hračka do jisté míry podporuje zdravý vývoj dítěte, ale specializované didaktické hračky mohou cílit na rozvoj konkrétních dovedností a stimulovat děti jak po rozumové, tak i pohybové, smyslové a citové stránce,“ podotýká Klára Cvachovcová.

Děti potřebují při hraní objevovat
Odborníci upozorňují i na to, že je dobré zaměřit se na výběr takové zábavy pro děti, která v nich uvolní svět fantazie a zároveň podpoří jemnou motoriku. „Pro děti je při hraní důležité, aby měly svobodu a mohly objevovat nové věci. Děti často nedokážou dlouho udržet pozornost, nechtějí moc přemýšlet, chtějí se prostě hlavně bavit. To všechno splní populární příběhová razítka. Holčičky mají rády oblékací panenky, kdy mohou kombinovat desítky různých oblečení a doplňků, u dívek i u kluků jsou pak populární razítka, pomocí nichž „staví“ hrady a zámky. Často se stane, že zkombinují všechno, a přesně to je náš cíl, protože tímto způsobem se učí individuálnímu vyjádření,“ vysvětluje Martina Linková z kreativních dílen a art-shopu Aladine.cz s tím, že děti pomocí příběhových razítek dokážou překročit svůj stín, vyzkoušet si něco, co neví, jak dopadne. „Tady je jakékoli tvoření vždy v pořádku, a to dětem dodává sebedůvěru i pocit, že se vyplatí být kreativní, a že to přitom není nijak obtížné.“

Odborník radí, jak vybrat dobrou didaktickou hračku
Klára Cvachovcová, ředitelka pro hru a zábavu ze Ski a Bike Centra Radotín

  1. Je důležité vypozorovat, jakým hračkám a jakému způsobu hry dává dítě přednost. Hračka musí především bavit, aby motivovala ke hře a mohla tak plně rozvinout svůj potenciál.
  2. Hračka by měla být vkusná a tím si podržet i esteticky-výchovnou funkci. Nikdy není příliš brzy na kultivaci estetického cítění. A až budete hračku posté uklízet na své místo, půjde to snadněji, když se vám bude líbit…
  3. Upřednostněte kvalitu před kvantitou. Promyšlená, krásná a kvalitní hračka je nadčasovou investicí, která se může předávat z generace na generaci.
  4. Vybírejte hračky přiměřené vývojové úrovni dítěte (pozor, nemusí být vždy totožná s věkem dítěte). U příliš složitých hraček zábavu nahrazuje spíše frustrace a hračka předčasně upadá v nemilost.
  5. Pokud narazíte na variabilní hračku, kterou mohou děti využít na vícero způsobů, máte vyhráno – taková s největší pravděpodobností nezklame.
  6. Konzultujte nákup s dítětem uvnitř sebe sama – představte si, jak byste si s hračkou hráli vy a jak si asi bude hrát vaše dítě. Zkuste se vžít do jeho pocitů. Zkuste na hračce najít něco, co vás potěší, co vám udělá radost. Každá hračka by měla být především hravá. Dejte na svou intuici a určitě nevyberete špatně!

 

Tipy na edukativní hračky:
Malířem nebo vědcem? Dětská hrací tabule Kid O je unikátní hračka, která spolehlivě zabaví děti v jakékoliv situaci. Kuličky jako kouzlem pod dotekem pisátka vyskočí nahoru a vytvoří obrázek. Pak je stačí jen polechtat prstem a zase se schovají zpátky. Dítě se zábavnou formou seznámí s principem magnetismu – co se zeptat dospělých, jak fungují magnety či kompas? Třebas se dostanete až k dobrodružným výpravám na jižní pól! Podporuje představivost, rozvíjí jemnou motoriku a je to velice praktická hračka i na cesty. Koupíte ji na www.skibi.cz za 840 Kč.

Pozor, příšery! A klamou tělem… Djeco kinoptická skládačka Animonster jsou originální magnetické puzzle, které pracují s optickým klamem. Po sestavení příšerka na magnetické tabuli překvapivě ožije, když přes ni posouváte přiloženou jemně proužkovanou fólii. Oči se točí, končetiny se hýbou, potrava se posunuje jícnem… Obsahuje podložku, 2 plastové karty, 26 magnetických prvků a ilustrovaný návod k použití. Koupíte ji na www.skibi.cz za 478 Kč.

 

Domeček, který dětem ožije: Interaktivní domeček Kid O Myland House Kitchen je domovem panenky Aury, která v něm dokáže vykouzlit spoustu světelných efektů. Tato intuitivní hračka je navržená tak, aby děti samy objevily její princip. Postavením postavičky do kuchyně se rozsvítí varná deska, posazením ke stolečku stolní lampička. A u stolu je místo ještě pro jednoho kamaráda Myland. Dokoupit si můžete i další domečky s různými zvukovými a světelnými efekty a postavit si z nich pohádkový mrakodrap. Koupíte je v prodejnách Skibi Kids za 1 190 Kč.

 

Vyplouváme! Dětská interaktivní hračka do vody Kid O Myland Houseboat se zvukovými a světelnými efekty stimuluje dětský rozvoj intuitivní hrou. Děti tak prozkoumají přístavní vody se sourozenci Lunou a Teodorem Mylandovými, kteří je svezou ve svém roztomilém hausbótu za křiku racků a uklidňujícího přelévání vln. Různým způsobem hry se dítě samo naučí spouštět a vypínat zvukové a světelné funkce. Brzy zjistí, že přiřazením ke správné barvě panáčci aktivují světlo a zvuk, a že s jejich pomocí lze ovlivnit i hlasitost zvuku a intenzitu světla. Hračka byla vyvinuta v souladu s konceptem raného STEM vzdělávání, rozvíjí jemnou motoriku, podporuje samostatnou hru a představivost a učí děti také přiřazování barev, tvarů a pravidla akce a reakce. Koupíte ji v prodejnách Skibi Kids za 1 640 Kč.

 

Celé divadlo v jedné panence: Červená karkulka Lilliputiens je oboustranný látkový maňásek, s jehož pomocí lze názorně převyprávět celý její příběh. Karkulka v sobě skrývá všechny hrdiny známé pohádky. Jde vesele lesem a cesta se vine po obvodu jejích šatiček. V košíčku nese babičce dobroty. Ve chvilce se z Červené karkulky stane babička nebo zlý vlk v babiččině pyžamu. Panenka je plná malých detailů a překvapení, která dětem učarují. Měkký materiál vhodný pro nejmenší děti, nechybí spousta skrytých obrázků a překvapení. Koupíte ji v prodejnách Skibi za 1 090 Kč.

 

Knížky, s nimiž se dá mazlit: Dětské interaktivní látkové knihy Lilliputiens jsou láskou na celý život, a dost možná pro několik generací. Koupíte je ve variantách Červená karkulka, Tři prasátka, Miminka či Dobrou noc, králíčku, jejichž příběhy jsou tady propracované do těch nejmenších detailů. Karkulce oblečete kabátek, cupitá s vámi cestičkou k babičce, která už je v břiše vlka, odkud je pak obě vytáhne myslivec jednoduchým zatažením zipu. Na děti čeká spousta překvapení, skryté obrázky, mnoho oddělitelných prvků a mohou si samy vytvořit nesčetně různých příběhů. Kniha podporuje představivost a rozvíjí jemnou motoriku, koupíte je na www.skibi.cz od 1 230 Kč.

Ponorka pro podmořské průzkumníky: Dětská ponorka do vody Kid O Pour & Spin pluje, potápí se a vypouští bubliny. Skládá se ze čtyř dílů, které dítě snadno rozloží a opět složí. Pluje na vodě do té doby, než se jí naplní, pak se ponoří ke dnu objevovat ztracené poklady. Díly je možné použít samostatně jako sítka na vodu, foukáním do periskopu se ve vodě tvoří bubliny. Turbína se točí, když se přes ni vylévá voda. Rozvíjí jemnou motoriku, podporuje představivost, seznamuje děti s fyzikálními vlastnostmi vody. Koupíte ji na www.skibi.cz za 880 Kč.

Převlékací panenky: S tímto velkorysým balením razítek děti sestaví nekonečně mnoho různých módních kombinací a postaviček. Panenky se pak dají jednoduše vybarvit a dotvořit. Sukýnky, halenky, šatičky, doplňky a šperky – to vše včetně návodů, jak hezky zkombinovat barvy… Razítka koupíte na www.aladine.cz ve variantách Princezny z Orientu, City Chic, Severské princezny, Street Style za 330 Kč nebo Princezny, Holky z města za 550 Kč.

Na chvíli architektem: StampoArchitekt – varianta pro kluky Můj hrad nebo varianta pro holky Můj zámek – je kreativní sada 45 ks razítek střech, hradeb, věží, bran, vrat, okýnek a postaviček. Obrázky lze kombinovat do desítek nejrůznějších variací. Součástí balení je i inkoustový polštářek. Prodává www.aladine.cz za 550 Kč.

Zdroj a foto: www.skibi.cz a www.aladine.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.