Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

7 rad, jak bez problémů nakoupit dárky online

Pokud se děsíte přeplněných obchoďáků, nekonečných front u pokladen a tahání těžkých balíků z prodejen domů, vyřešte nákup vánočních dárků přes internet. Poradíme vám, jak se vyhnout komplikacím a možným nástrahám, které na vás v online světě číhají. Tady je 7 nejdůležitějších rad!

Nevybírejte jen podle ceny, e-shop si prověřte
Na internetu můžete jednou za čas narazit i na podvodný e-shop, který se sice tváří věrohodně a nabízí nejlepší ceny, ale po obdržení peněz zmizí a zboží nedoručí. V tuto chvíli je na českém internetu podle České obchodní inspekce minimálně stovka rizikových nebo dokonce podvodných e-shopů a každým dnem přibývají další. Podvodníci chtějí totiž vydělat na vánočním šílenství.

„Ještě v roce 2016 byly rizikové obchody pouze čtyři. Teď pomalu přibývají čtyři každý den,“ říká Jiří Fröhlich z České obchodní inspekce s tím, že podvodníci často využijí nezaplacenou doménu, jejíž platnost vypršela, na ní nabídnou své zboží, vyinkasují peníze, ale zboží nikdy neodešlou. Dejte proto na doporučení svých známých nebo si o daném online obchodu najděte reference ostatních nakupujících. Zajímat by vás mělo, jak obchodník dodržuje slíbené dodací lhůty, jak vyřizuje vrácení zboží v zákonné lhůtě či reklamace a zda dodává ke zboží záruční listy a návody k použití.

Platit předem, nebo po dodání zboží?
Platit obvykle můžete před dodáním, nebo po dodání zboží, tedy dobírkou. Platba před dodáním přináší větší rizika, a proto je rozumné ji využít pouze u důvěryhodných obchodů. Pokud se rozhodnete nakoupené dárky zaplatit platební kartou, odborníci doporučují nakupovat jen u takových e-shopů, které využívají zabezpečenou službu 3D Secure. „Díky tomu totiž každou vaši internetovou platbu před jejím provedením musíte potvrdit ještě SMS klíčem, který vám přijde na mobil,“ radí Petr Vosála, odborník na digitální bezpečnost z ČSOB. Přestože se jedná o jedno ze základních pravidel bezpečného nakupování v online světě, podle zjištění banky ho pravidelně dodržuje jen pětina z nás.

Kontrolujte, kam zadáváte své údaje
Pokud se rozhodnete vybrané dárky zaplatit bankovním převodem, věnujte pozornost přihlášení do vašeho internetového bankovnictví. Snadno se totiž může stát, že kliknete na falešnou stránku, která si na online bankovnictví vaší banky jen hraje, ale ve skutečnosti vás chce připravit o peníze. „Podvodné stránky se od těch opravdových mohou lišit jen adresou v adresním řádku, obsah jinak může vypadat naprosto stejně. Následně budete přesměrováni na podvodné stránky, a pokud na nich zadáte vaše přihlašovací údaje, zloději mohou získat přístup k vašemu účtu,“ varuje Petr Vosála z ČSOB. Rada je jednoduchá: Nevstupujte do internetového bankovnictví přes vyhledávače (Google, Seznam, apod.). Nejbezpečnější je do online bankovnictví vstupovat přímo přes webovou stránku vaší banky.

Dárky objednejte včas
Internetové obchody rostou jako houby po dešti a přepravní firmy tak tradičně od listopadu mají co dělat, aby všechny zásilky stíhaly včas rozvést. Při nakupování vašich dárků na to proto myslete a raději je objednejte s dostatečným předstihem. „Lidem, kteří chtějí mít jistotu, že své zboží dostanou včas, doporučuji objednat dárky nejpozději 18. prosince, to je opravdu krajní termín. V případě objednávek ze zahraničních doporučuji mít i u prověřených obchodů rezervu na doručení aspoň deset pracovních dní,“ říká Miroslav Michalko z internetové přepravní služby Zaslat.cz.

Odstoupit od kupní smlouvy můžete do 14 dní
Nákupem na internetu máte podle občanského zákoníku právo odstoupit od smlouvy do dvou týdnů bez udání důvodu a tedy nechat si vrátit peníze zpět. Lhůta běží od chvíle, kdy od doručovací služby převezmete balíček, nebo od vyzvednutí zboží na poště či přímo na prodejně. Čtrnáct dní je pouze lhůta, do které musíte prodejcům oznámit odstoupení od smlouvy, například emailem nebo telefonicky. Fyzicky je možné zboží vrátit i v následujících dvou týdnech od oznámení.

Vrátit lze i rozbalené zboží. Použité ne
Zboží není potřeba vracet v neporušeném obalu, jak si někteří prodejci neoprávněně kladou za podmínku. Právo odstoupit od smlouvy existuje od toho, aby měl zákazník možnost zboží vyzkoušet a důkladně prohlédnout tak, jako by ho kupoval na prodejně. Pozor, zboží ale nesmíte používat, protože pokud na něm budou viditelné známky užívání, právo na vrácení peněz zaniká. Výjimkou jsou audio a videonahrávky a také počítačový software. Tento druh zboží musí zůstat originálně zabalený v ochranné fólii. Existuje ale i zboží, u kterého možnost odstoupení od smlouvy neplatí. Patří sem zájezdy, jízdenky, letenky či hotelové rezervace, potraviny, zboží uzavřené v hygienickém obalu nebo věci vyrobené na objednávku, například obleky šité na míru.

Jak při vrácení dárků postupovat
Prodejce má mít na svých stránkách vzorové odstoupení od kupní smlouvy. Použít ale můžete i jakýkoliv jiný jednoduchý formulář, například si ho můžete stáhnout ze stránek www.vratitzbozi.cz. Tento formulář si vytiskněte a přidejte jej do balíku k vracenému zboží. Dbejte na to, aby byl obsah balíku dostatečně chráněn. „Samotné náklady na vrácení zboží do obchodu hradí kupující. Je dobré proto využít internetový srovnávač přepravních služeb, který vám nabídne nižší cenu a navíc pojištění balíku,“ radí Michalko ze Zaslat.cz. Fakturu, tedy doklad o nákupu, byste měli do balíku se zbožím a formulářem rovněž přiložit. Pokud jste ji ztratili, podle zákona postačí i výpis z bankovního účtu s vyznačenou transakcí. Prodejce je povinen zaslat vám peníze zpět do čtrnácti dnů od převzetí zboží.

Zdroj: ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *