Na BFGU Fashion Week v Tokiu se chystá Liběna Rochová a její studenti UMPRUM, kde předvedou své modely zdobené křišťály Preciosa

Kolekce mladých českých designérů, která vyjadřuje jejich národní hrdost, zdobí český křišťál. Na konci ledna se předvede na věhlasné módní akci v Tokiu.

Přes dvě desítky originálních modelů zahrnuje kolekce Power of Identity: Memory Fashion Message studentů pražské UMPRUM. Projekt pod vedením profesorky Liběny Rochové, jehož stěžejním tématem je národní hrdost a identita, zaujal i módní experty ze světově proslulé Bunka Fashion Graduate University (BFGU) v Tokiu. Japonci dokonce pozvali české designéry, aby kolekci prezentovali přímo v zemi vycházejícího slunce. Velká módní přehlídka se uskuteční v Tokiu 30. ledna jako součást prestižního BFGU Fashion Weeku.

„Bunka Fashion Graduate University v Tokiu je mimořádně renomovaná univerzita, která vychovala světově uznávané avantgardní designéry, jako jsou Yohji Yamamoto, Issey Miyake nebo Junya Watanabe. Pozvání sem je pro nás nesmírná čest,“ popisuje profesorka Liběna Rochová. Kolekce, kterou Rochová a její studenti do Japonska vezou, sestává z více než dvaceti modelů. Ty zdobí český křišťál Preciosa.

Návrhář Adam Kost, nominovaný také na Czech Grand Design, doplnil svůj model o netradiční pokrývku hlavy s voskovými perlemi Preciosa.

„Dali jsme studentům možnost pracovat s naším portfoliem v jeho největší šíři. Podpora mladých talentů nám dělá velkou radost,“ popisuje Jan Štiller, ředitel obchodu a marketingu v Preciosa Components. „Tento projekt navíc vzdává hold řemeslu i naší domovině, představuje tedy stejné hodnoty, které mají pro nás mimořádnou důležitost.“ V kolekci nakonec studenti využili šatonové růže, lustrové ověsy, kterými své unikátní Boty pro Prahu ozdobil například Manolo Blahnik, jemné korálky či křišťálové řetězy.

BFGU Fashion Week v Tokiu je významnou událostí zaměřenou na odbornou i širokou laickou veřejnost a je respektovanou platformou pro profesionály v oblasti oděvnictví. BFGU Fashion Week je také sledován předními módními značkami, které zde vyhledávají budoucí návrháře pro své tvůrčí týmy. Předvedení kolekcí studentů UMPRUM je výjimečnou příležitostí jak pro začínající oděvní designéry, tak pro prezentaci české módy v zahraničí.

Designérka Barbora Procházková komponenty osázela masivní horní část svého modelu.

Projekt Power of identity: Memory Fashion Message navazuje na předchozí aktivity ateliéru, zejména na projekt Japonsko – klidná síla, který studenti úspěšně prezentovali na prestižním tokijském mole v loňském roce. Při příležitosti výročí sta let od založení samostatného Československa se vedoucí ateliéru Liběna Rochová v akademickém roce 2017/18 rozhodla pro zadání akcentující reflexi tradic a národní kulturní historie. Inspiraci pro svou práci čerpali mladí designéři výhradně z české kultury, a to tak, aby byl výsledný produkt reprezentativním a po umělecké i technologické stránce konkurenceschopným artefaktem i na mezinárodním trhu. Tvorba kolekcí byla po celou dobu konzultována s odborníky na národní kulturu a umění a akademiky zabývajícími se českou kulturou.

Foto: Nikola Šrajerová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *