Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Bolest v krku: Kdy stačí dojít do lékárny a kdy jít k lékaři?

Zažil to snad každý. Moment, kdy si uvědomíte, že vás pobolívá v krku. Zkoušíte, jestli je to opravdu tak. A pak už jen doufáte, že to přejde. Jak nejlépe řešit tento nepříjemný zdravotní problém, jak utlumit bolest, co pomůže v lékárně a kdy už je potřeba jít k lékaři, popisuje PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí BENU Lékárny v Mladé Boleslavi.

Bolest v krku se definuje jako bolest lokalizovaná do oblasti horních polykacích, resp. dýchacích cest (hltan, vchod do hrtanu, horní části jícnu). Projevuje se škrábáním, bolestí v krku při polykání, suchým dráždivým kašlem a chrapotem. Příčinou bývá akutní infekce horních cest dýchacích. Terapie spočívá v tlumení bolesti, zvlhčování sliznice krku a podpoře hojení podrážděné sliznice.

TLUMENÍ BOLESTI V KRKU
Bolest lze tlumit běžnými analgetiky (jako je např. Paralen, Ibalgin nebo Voltaren) a lokálními podpůrnými přípravky. Mezi lokální přípravky patří celá řada účinných látek v různých lékových formách (pastilky, spreje, kloktadla). Obecně platí nutnost jejich opakovaného podávání každé 2 – 3 hodiny a zákaz jídla a nápojů, čištění zubů a výplachů úst asi 30 – 60 minut po jejich užití.

Podle účinných látek lze lokální přípravky používané k terapii nemocí hltanu a ústní dutiny zjednodušeně rozdělit do několika skupin:

  • antiseptika (např. Jox, Septolete, Neoseptolete, Orofar, Septofort, Neo-Angin, Strepsils, Septabene),
  • antibakteriální léčiva (např. Stopangin),
  • protizánětlivá léčiva (např. Tantum verde, Strepfen).

Z lékových forem lze použít pastilky, kloktadla či orální spreje. Pastilky jsou určeny od věku 4 až 6 let (je nutno řídit se příbalovým letákem daného přípravku). Pastilky se nepolykají, nekoušou, ale nechají pozvolna rozplynout v ústech. Kloktadla se používají ředěná či neředěná (dle konkrétního přípravku). Doba kloktání je asi 1 minuta. Při kloktání se doporučuje hlasitě vyslovit hlásku „a“, aby se zabránilo vdechnutí kloktadla. Po vykloktání se kloktadlo vyplivne. Počet vstřiků u orálních sprejů závisí na použitém přípravku. Na rozdíl od kloktadla sprej lépe proniká do zadních partií. Stříknutí se provádí při zavřených ústech a zadrženém dechu, obvykle vpravo i vlevo či na konkrétní místo.

ZVLHČOVÁNÍ SLIZNICE KRKU
Zvlhčování sliznice krku lze provádět např. cucáním bylinných pastilek (se šalvějí, islandským lišejníkem – pastilky HERBALMED, ISLA) nebo popíjením Vincentky.

HOJENÍ PODRÁŽDĚNÉ SLIZNICE
Hojení podrážděné sliznice můžeme podpořit pomocí epitelizačních a regeneračních přípravků, mezi které patří kyselina pantothenová (pastilky Panthenol nebo Junior-angin).

DALŠÍ DOPORUČENÍ
Mezi další doporučení patří dodržování hlasového klidu, dostatečný příjem tekutin, aplikace Priessnitzova obkladu na krk, u kuřáků omezení kouření. Priessnitzův obklad je druh zapařujícího obkladu. Přiložený chladný vyždímaný obklad se přikryje plastovou fólií („igelitem“) a suchou látkou a nechá určitou dobu působit (půl hodiny až hodinu). Původní Priessnitzův zábal krku jako doplněk léčby angíny byl ovšem bez fólie.

NEZAPOMEŇTE, ŽE:
Dlouhé mluvení a také suchý vzduch (ústřední topení nebo i klimatizace) mohou podráždit hlasivky a sliznice dutiny ústní a krku, které se následně stávají náchylnějšími k infekcím. K jejich ochraně, ale také ke zklidnění již podrážděných hlasivek a při suchosti v ústech slouží přípravky obsahující hydrogely (Voice-angin, Isla med hydro+). Na krk a hlasivky také příznivě účinkují speciální čaje, které jsou určené pro dospělé.

KDY JE NUTNÉ NAVŠTÍVIT LÉKAŘE?
– neustoupí-li bolest v krku do 3 dnů od začátku samoléčby,
– pokud se stav nezlepšuje nebo dokonce zhoršuje,
– jestliže se přidá teplota vyšší než 39 °C,
– objeví-li se dušnost.

Abychom pro své klienty vybrali ten pro ně nejlepší přípravek nebo léčbu, vždy jim v lékárně pokládáme několik otázek.

NA CO SE V LÉKÁRNĚ U BOLESTI V KRKU PTÁME?
– pro koho to má být (dítě, dospělý člověk, těhotná či kojící žena)
– jak dlouho bolest trvá
– jaká je intenzita bolesti (v krku škrábe, bolí při polykání, hrdlo je oteklé)
– co již klient používal
– s čím se klient případně léčí

I u zdánlivě neškodných přípravků na tlumení bolesti v krku je třeba dávat pozor na kontraindikace (např. věk, těhotenství, kojení) a interakce, tedy vzájemné působení s jinými léky, které pacient užívá. Součástí přípravků ke zmírnění bolesti v krku mohou být lokální anestetika vedoucí k místnímu znecitlivění (nejsou vhodná u kardiaků, resp. osob užívajících antiarytmika). Osoby s poruchami štítné žlázy by si měly dát pozor na přípravky obsahující jód, diabetici na přítomnost cukru v některých pastilkách. Pokud účinná látka patří mezi tzv. nesteroidní antiflogistika, není její užívání vhodné mj. v kombinaci s jinými nesteroidními antiflogistiky, antihypertenzivy (léky na vysoký krevní tlak) a antikoagulancii (léky na ředění krve).

Zdroj: Benu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *