Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZdraví

Vznikne, nebo nevznikne? Ekzém u miminek není loterie, můžete mu předcházet

Zda se narodí holčička, nebo chlapeček, jednoduše neovlivníte. Stejně tak ani mnoha dalším faktorům daným geneticky prostě neporučíte. Vzniku alergií i ekzémů ale předcházet můžete. Prevence u žen, které se samy s ekzémy potýkají, by měla být samozřejmá. Stravu mohou upravit také nastávající maminky, které žádný problém nemají. A více než vhodné je to zejména u těch, jejichž potomek má dědičnou zátěž na ekzém ze strany otce.

Nepříjemné kožní onemocnění se projevuje suchými začervenalými místy, která úporně svědí. Potrápit dokáží dospělého člověka, natož pak malé dítě. V případě, že je jeden z rodičů atopik, riziko vzniku ekzému i u jejich dítěte dosahuje 50 až 60 procent. Některá miminka se s ekzémem mohou již narodit, jindy se ekzém dostaví až časem.

Některé ekzémy, jako je atopická dermatitida, mají do určité míry dědičný základ. Jsou projevem atopie, což je sklon reagovat na vnější podněty jinak. Projevem atopie není jen ekzém, ale i senná rýma či astma. Projevy se dokonce mohou prolínat, a vzniká tzv. atopický pochod,“ vysvětluje MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu na Praze 7.

Snižte šanci, ale zažeňte paranoiu
V diametrálně rozdílné situaci se nachází rodiče, kde jeden z nich atopickým ekzémem trpí a ti, kteří tímto dědičným kožním onemocněním zatížení nejsou. „Pokud je nastávající maminka atopička, měla by si pečlivě hydratovat pokožku a používat kvalitní přípravky určené speciálně pro ekzematiky. Ekzematici by se měli vyhýbat zejména potravinám obsahující kasein, sóje, pšenici, lepku či vejcím. Problémem jsou i zrající sýry, alkohol, ryby, mořské plody, uzeniny, čokoláda a některé druhy ovoce a zeleniny,“ vyjmenovává nevhodné potraviny MUDr. Gregorová.

Pokud spadáte do druhé skupiny rodičů, tedy těch, kteří s atopickými ekzémy v rodině zkušenost nemají, je pravděpodobnost rozvoje onemocnění u vašeho miminka podstatně nižší. Objevit se může i přes to.

Prevence se vyplácí
Ať už je nastávající maminka atopička a prevence vzniku ekzému u jejího dítěte se jí bezprostředně týká nebo ne, pro obě se hodí upravit stravu a doplnit ji o důležité látky. „Zejména pokud se v rodině matky nebo v rodině otce miminka atopie vyskytuje, je na místě užívat speciální vitamíny s obsahem L. Rhamnosus HN001 v druhé polovině těhotenství a v období kojení,“ doporučuje MUDr. Gregorová.

Lactobacillus Rhamnosus HN001 je speciální druh laktobacilu, u kterého je prokázaný pozitivní vliv na eliminaci vzniku alergií a ekzémů u dětí. Nastávající maminky ho najdou v doplňcích stravy, které jsou určené ženám v období očekávání a kojení. Mimo jiné také snižuje pravděpodobnost rozvoje těhotenské cukrovky.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *