Odborník radí: Dřevěné podlahy potřebují po topné sezóně jarní kúru

S dřevem máme mnohé podobné, třeba reakci na vlhkost vzduchu v místnosti. Zatímco nám ve vytápěných prostorách s nízkou vlhkostí vzduchu hrozí vysušení sliznic dýchacích cest, pokožky a praskání rtů, dřevěná podlaha na nedostatek vlhkosti reaguje sesycháním, vznikem trhlin a spár. Zvlhčovače vzduchu, kterými řešíme suchý vzduch zejména během zimní topné sezony, tak pomohou nejen našim dýchacím cestám, ale i dřevěným podlahám. A podobné je to i s krémy a regeneračními maskami na naši suchou pokožku po zimě, respektive oleji pro dřevěné krytiny v rámci doporučené jarní kúry.

Saténový olej Kährs proniká do hloubky, neuzavře póry
Dřevěná podlaha, stejně jako všechny stavební prvky ze dřeva, reaguje na změny okolního prostředí. Zatímco vysoká vzdušná vlhkost vede k bobtnání dřeva, nízká způsobuje jeho smršťování a tvorbu spár a trhlin. Pro udržení bezvadného vzhledu a stavu dřevěných podlah je kromě dostatečné vzdušné vlhkosti důležité i jejich pečlivé a pravidelné ošetření, které se týká primárně olejovaných povrchů. “Je nezbytné, aby byly otevřené póry dřevěných olejovaných podlah ošetřeny olejem, čímž se zabrání jejich vysušování,“ vysvětluje Milan Mrkáček, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi.

Toto ošetření musí proběhnout bezprostředně po pokládce podlahy a poté jednou až dvakrát ročně, ideálně před začátkem a po ukončení topné sezony. V případě, že je podlaha položena na podlahové vytápění, je její olejování dvakrát za rok nezbytné. „Výrobce vícevrstvých dřevěných podlah značky Kährs používá přírodní Saténový olej Kährs vyrobený výhradně z rostlinných látek, které pronikají do hloubky dřeva, neuzavírají póry, na vzduchu přirozeně vysychají (oxidují) a snadno se obnovují,“ uvádí Milan Mrkáček. Pravidelné ošetření je důležité zvláště u olejovaných rustikálních dekorů s množstvím prasklin, spár či netmelených suků. Takový povrch má totiž až 3x více otevřených pórů než běžné dřevěné podlahy a je náchylný na vysychání.

Větrání v zimě nepomáhá, studený vzduch obsahuje méně vody
Obsah vázané vody v dřevěné podlaze, tj. vody, kterou nelze dalším sušení odstranit, je podle druhu dřeva zhruba 8 %. Nižší vlhkosti nelze technologicky dosáhnout, protože i dřevo vysušené na 6 % absorbuje při zpracování v běžných podmínkách vzdušnou vlhkost zpět. Při nízké relativní vlhkosti vzduchu (pod 30 %) však dochází k sesychání dřeva a tvorbě trhlin mezi jednotlivými lamelami. Proto se doporučuje udržovat v prostorách s dřevěnou podlahou relativní vlhkost vzduchu celoročně mezi 40 – 60 %, ideálně při teplotě 15 až 25 °C. „To ale může být zvláště u novostaveb v zimě problém, protože centrální odsávací systémy zapříčiňují trvale nízké hodnoty vlhkosti vzduchu,“ říká Milan Mrkáček (KPP). „Mnoho lidí se navíc mylně domnívá, že v zimním období zajistí dostatečnou vlhkost vzduchu časté větrání okny. Opak je ale pravdou. Studený vzduch totiž obsahuje méně vody než teplý, s výjimkou mlhy samozřejmě. S každým větráním tak do bytu či domu vniká suchý vzduch, který snižuje relativní vlhkost vzduchu vytápěné místnosti.“

Pro dosažení potřebné vlhkosti v interiéru je tudíž nutné v zimě zvlhčovat vzduch pomocí různých zvlhčovačů, odpařovačů či rostlin. Pokud se tak neděje, klesne vlhkost v místnosti na 30 až 20 %, což zapříčiní vysychání dřevěné podlahy a vznik prasklin na povrchu nášlapné vrstvy.

Při běžné údržbě aplikujte Saténový olej Kährs z rozprašovače
Při běžné údržbě je podle Milana Mrkáčka nutné nejprve dřevěnou podlahu vyčistit přípravkem vhodným na daný typ podlahy a mopem nebo měkkým bavlněným hadříkem, který je potřeba řádně vyždímat, v případně švédských dřevěných podlah Kährs doporučujeme čistič Kährs Cleaner. Přímý kontakt s vodou by jinak mohl způsobit nežádoucí dilataci a následné popraskání a trhání jednotlivých lamel. Po oschnutí se na podlahu – budeme-li se i nadále bavit o ošetření olejovaných podlah Kährs – aplikuje Saténový olej Kährs z rozprašovače, a to v tenké vrstvě po směru vláken, který se vtírá bavlněným hadříkem nebo suchým mopem. Po hodině se podlaha opět ve směru vláken vyleští pomocí nového hadříku. Podle savosti dřeva postačí 1 l oleje Kährs Satin Oil na plochu kolem 80 – 100 m2. Během zasychání se doporučuje po podlaze nechodit a její plné zatížení je možné přibližně po pěti hodinách, avšak s přihlédnutím ke konkrétním klimatickým podmínkám. Doba schnutí se může protáhnout v závislosti na teplotě v interiéru i na množství naneseného oleje.

Mořené povrchy časem žádají renovaci
Po delší době užívání bývá u mořených olejovaných podlah zapotřebí, kromě popsané pravidelné péče, povrchovou úpravu navíc zrenovovat. K tomu v sortimentu Kährs slouží tónovaný Saténový olej, pro jehož použití platí stejná pravidla jako pro předchozí. „Je však dobré mít na paměti, že dvě tenké vrstvy oleje mají lepší výsledky než jedna silná. Nanesení velkého množství oleje navíc způsobí, že bude povrch lepkavý,“ uzavírá Milan Mrkáček.

Jak je možné, že přísun studeného vzduchu vede v zimě k suššímu vzduchu v interiéru?
Vysvětlení je jednoduché. Obsah vodní páry ve vzduchu udává tzv. absolutní vlhkost vzduchu, jejíž hodnota vypovídá, kolik gramů vodní páry se nachází v jednom krychlovém metru vzduchu. Relativní vlhkost vzduchu pak toto množství vyjadřuje v %. Vzduch ale dokáže pojmout jen omezené množství vodní páry, které navíc závisí na teplotě. Například max. hodnota absolutní vlhkosti vzduchu při teplotě ‑ 10 °C je 2,14 g/m3, při 20 °C vzduch ale absorbuje až 17,3 g/m3 (poznamenáváme, že tyto hodnoty jsou dané). Při teplotě venkovního vzduchu ‑ 10 °C a relativní vlhkosti 70 % se tak ve vzduchu bude nacházet 1,498 g vodní páry (2,14 x 0,7). Při zahřátí na 20 °C však u téhož vzduchu se stejným obsahem vodních par dochází k poklesu relativní vlhkosti až na necelých 9 % (1,498 / 17,3 x 100). Studený vzduch přiváděný během větrání v zimě tak způsobuje vysoušení vzduchu uvnitř vytápěné místnosti.

O společnosti Kratochvíl parket profi, s. r. o.
Přední dovozce a distributor podlahových krytin v ČR společnost Kratochvíl parket profi, s. r. o., byla založena v roce 1993. Společnost sídlí v Moravanech u Brna, kde se nachází také jeden z exkluzivních showroomů KPP. Další moderně řešený showroom o rozloze 300 m2 najdete v Praze v Čestlicích. Prostřednictvím svých dceřiných společností v Bratislavě a Budapešti společnost působí také na Slovensku a v Maďarsku.

KPP se od počátku specializuje především na dovoz a distribuci parketových podlah. Firma je výhradním dovozcem a distributorem kvalitních švédských dřevěných podlah od předního světového výrobce Kährs. Zastupuje švýcarského výrobce parket Bauwerk a značku německých laminátových, vinylových a ekologických podlah WINEO. Elastické podlahy na přírodní bázi rozšiřuje finská značka Upofloor. KPP distribuuje přírodní linoleum Marmoleum Click od firmy Forbo, bytové vinyly v rolích Tarkett, tvrzené vinyly z Holandska mFLOR i laminátové podlahy Classen. Kromě výše zmíněných nabídka zahrnuje kompletní sortiment dřevěných, laminátových a vinylových podlah privátní značky 1FLOOR a exteriérových teras iDecKing.

Podlahy od společnosti KPP zdobí řadu reprezentativních budov, např. Grandhotel Pupp, Státní operu v Praze, brněnský Besední dům, české velvyslanectví v Berlíně, Vídni a Pekingu, Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR anebo Ústavní soud v Košicích. Podlahy dodané společností KPP jsou využívány také v řadě rodinných domů, rezidenčních bytů, firem a obchodů.

Zdroj: www.kpp.cz a KÄHRS,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.