Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZe života

Objevování je pro děti důležité, buďte jim v životě průvodcem, a ne sluhou!

Každá z nás si někdy není jistá, zda vychovává dítě správně, zda nedělá něco špatně… Ze stránek knih se na nás valí informace, rady dávají kamarádky, tchyně i vlastní maminky. A spoustu moudrých vět na nás „křičí“ také sociální svět. Jak se z toho nezbláznit?

„Berte věci s nadhledem a uvidíte, že si se vším poradíte. A nechte děti hlavně objevovat – to je pro jejich vývoj to nejdůležitější. Buďte jim v životě průvodcem, oporou, a ne sluhou,“ říká čtyřnásobná maminka Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík.

Štěpánka Štrougalová

1. Maminko, i já už toho spoustu dokážu…
Máme tendenci dávat dětem hračky přímo do ruky. Pokud už ale miminko zvládlo období ležení na bříšku, položte nebo držte hračku kousek před ním a radujte se z toho, jak se učí, objevuje, hledá. Samo začne natahovat ručičku a posouvat se k hračce. Uvidíte, jak bude nadšené ze svých úspěchů. K prvním narozeninám mu pak nekupujte zbytečné dárky. Spíše ocení několik krabic papírových kapesníčků. Když mu dovolíte to všechno vykramařit, bude šťastné. A dort? Nejraději bude mít takový, který budu moc jíst rukama.

2. Maminko, neschovávej přede mnou oblečení
Nechejte jednu polici s oblečením v dosahu dětských ručiček. „Před dětmi nemusíte zbytečně schovávat všechny věci. Jen je nechte, ať má svoji polici, kde je pár kousků triček, kraťasů, sukének, ponožek a spodního prádla. Dítě si ráno může vybírat, ale také spolu můžete skládat a přerovnávat. Dítě to bude bavit a bude se učit mít věci uklizené a na svém místě,“ radí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

3. Maminko, pusť mě do kuchyně
Dítě neskutečně ocení, když mu v kuchyni místo napodobenin vařeček, hrníčků, hrnců a dalšího kuchyňského vybavení necháte při pomoci ty opravdové a budete spolu (pravda opatrně) skutečně vařit. A taky ho potěší jeho vlastní šuplík v kuchyni. Tam bude mít svoje nerozbitné talířky, hrnečky s obrázky, dětský příbor, svoje milované lupínky… A bude si všechno rádo uklízet i prostírat samo. Jenom potřebuje důvěru.

4. Maminko, nech mi v pokojíčku prostor pro mé nápady
Já vím. Je to hezké ukazovat návštěvě nový, perfektně uklizený dětský pokojíček, kde je vše jako ze žurnálu a na svém místě. Dítěti ale stačí málo. „Nechte mu prostor pro fantazii a jeho dětský svět. Bude šťastné, když mu dovolíte na nějakém vyhrazeném místě kreslit na stěnu. A ocení prostor pro budování bunkrů, pokojíčků pro princezny či plyšové hračky. A hlavně mu do pokojíčku nepořizujte vzorovaný koberec. Já vím je hezké, že ladí k závěsům, ale dítěti se pak na zemi těžko staví puzzle a hledají jednotlivé kostky stavebnic. S jednobarevným kobercem se skamarádí lépe,“ přidává další osvědčenou radu Štěpánka Štrougalová.

5. Maminko, dovol mi v pokojíčku sportovat
Dítěti stačí málo. Bude šťastné, když bude moct někam vylézt, bude mít třebas jednu karimatku nebo žíněnku na kotouly, a pokud přidáte nějaký tunel na prolézání, jeho radost bude nezměrná.

6. Maminko, obdivuj můj svět plný fantazie
Dítě vydrží celé hodiny dělat pro vás zcela nesmyslné věci – přenášet rampouchy z jednoho místa na druhé, připravovat domeček pro ježka a spoustu dnů věřit, že se tam nastěhuje. Miluje vyrábět si vlastní luk i šíp a vůbec mu nevadí, že nefunguje tak dokonale jako kupovaný – hlavně, že samo vymyslelo, jak a z čeho ho vyrobit. Raduje se z toho a získává obrovské sebevědomí, co všechno dokáže.

7. Maminko, střídej se se mnou ve vymýšlení, kam půjdeme na výlet
Dítě bude moc rádo, když se stane vedoucím výpravy. „Může hledat v mapě, bude se snažit zorientovat v turistických značkách… A klidně ho nechte zabloudit a učit se napravovat chyby a nedostatky. A nepřipravujte mu ani batoh. Ať samo vymyslí, co si společně vezmete za jídlo. Uvidíte, nezapomene ani na pití a lékárničku. A když ano, napíšete si seznam, co se bere na výlet, až příště do batohu nakouknete, už bude mít všechno potřebné zabalené,“ říká z vlastní zkušenosti Štěpánka Štrougalová.

8. Maminko, pohádky od tebe jsou nejlepší
Knížky jsou krásné. A ty obrázky v nich tak zajímavé. Děti mají knížky rády. Ale ještě raději mají vymyšlené pohádky od vás. A nejšťastnější jsou, když mohou být jejich spoluautory. Když společně vymýšlíte, jak moc má drak obrovské zuby a jakou má princezna korunku. A nejvtipnější je, když se pohádkové bytosti jmenují jako kamarádi, které zná.

9. Maminko, pyšni se výrobky vyrobenými mýma ručičkama
Vytvořte speciální nástěnku – výstavku, kam si budete pro radost dávat obrázky a výtvory dítěte. Radujte se z jeho prvních dalekohledů z ruličky od papírových utěrek i z prvních vlaštovek či prstýnků z trávy…

10. Maminko, nech mě lézt v létě po louce
„Samozřejmě, že dítě má rádo všechny ty krásné hračky od vás. Ale hýbající se travičky ve větru, lezoucí mravenci a pohybující se šneci jsou také zábavní. A víte, jak ho bude bavit lámat klacíky a olupovat z nich kůru? A kousat do nich? Maminky, prostě skutečně BUĎTE se svými dětmi a inspirujte je. Nedělejte věci za ně, ale s nimi. Mějte na ně trpělivost a čas. To je ze všeho nejdůležitější,” uzavírá Štěpánka Štrougalová.

Zdroj: http://blog.juklik.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *