Dítě po 40 není tabu!

Pokud jste otěhotněla po 40 nebo si s touto myšlenkou zatím pohráváte, tak se rozhodně nenechte zbytečně odradit názory okolí či zdravotními strašáky. Stále zdokonalující se zdravotní péče, zvyšující se průměrný věk dožití a zlepšující se životní standardy k rozhodnutí otěhotnět, jenom přispívají. Pozdní prvorodičky dosud nenalezly správného partnera, životní vyrovnanost či jistotu v povolání. Když už je na své cestě našly, není důvod se zbavovat tohoto posledního kroku ke štěstí. Divily byste se, kolik pozitiv má takové pozdější těhotenství.

Životní jistoty a výhody
Na rozdíl od mladých maminek mají ty starší už fungující rodinné zázemí a oporu, takže si mateřství mohou více užívat. Načerpané zkušenosti, zažité denní rutiny, priority zodpovědnost a také životní vyzrálost jsou v mateřství velkými výhodami, které k pohodě značně přispějí. Starší maminky už nemají pocit, že jim něco utíká a kde by právě mohly být. Znáte to „co by, kdyby“. Představte si i nekonečný boj s plenkami, chrastítky, oblečky, miminkovskými vymoženostmi, o kterých ani nevíte, že existují, maminky chtě nechtě omladí.

Nebojte se rizik
Samozřejmě, s vyšším věkem maminek přicházejí zdravotní problémy, které ale pravidelné kontroly u lékaře dokáží problém včas odhalit a vyřešit. Jako starší rodičce vám bude věnována zvýšená pozornost lékařů, takže bude o vaše malé velké štěstí řádně postaráno.
Pokud budete minimalizovat rizikové faktory, které mohou být příčinou zdravotních komplikací, není důvod se zbytečně bát. Dodržujte zdravý životní styl, nekuřte a nepijte alkohol, dbejte na pravidelné kontroly a do svého jídelníčku zahrňte kromě vyvážené stravy i různé doplňky ,kterými předejdete vývojovým vadám.

Doplňky stravy
Během těhotenství a kojení dochází ke zvýšeným požadavkům na spotřebu vitamínů, minerálů a dalších živin. Zvláště pak starší rodičky by měly dbát na jejich pravidelné doplňování. Nejdůležitější je kyselina listová, která je klíčová pro syntézu DNA (deoxyribonukleové kyseliny) ztělesňující genetickou informaci každé buňky. Odborníci doporučují kyselinu listovou užívat již 4 týdny před plánovaným těhotenstvím a dále po dobu celého prvního trimestru, který je nejdůležitější částí pro vývoj plodu. Dostatečné množství kyseliny listové v těle je spojováno s nižším výskytem defektů neurální trubice a jiných závažných vývojových vad plodu během těhotenství „Toto preventivní opatření se týká i žen, které v minulosti opakovaně potrácely. V důsledku bohaté stravy a zlepšených stravovacích návyků oproti minulosti je počet těchto žen minimální. Nicméně preventivní podávání kyseliny listové je vědecky doloženo ve velkém počtu epidemiologických studií,“ říká primář porodnice v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí MUDr. Hynek Heřman, Ph.D., MHA. Spolu se specialisty Ústavu pro matku a dítě (ÚPMD) v Praze Podolí byl vyvinut GS Mamavit, který je v kategorii přípravků a vitamínů pro těhotné nejbohatší na trhu. GS Mamavit obsahuje 23 vitamínů včetně 150 mg hořčíku pro pokrytí deficitu u těhotných žen.

Ženy, které rodily po 40.:
Bára Basiková (54 let) – syn Theodor (ve věku 47 let)
Těhotná zpěvačka Bára Basiková (46) se Blesk.cz svěřila, jak bude zvládat péči o miminko. Protože její manžel Petr Polák je velmi zaměstnaný, mluvilo se o tom, že potomka svěří na hlídání dcerám. Vše ale bude jinak. “Určitě to neudělám. Je jim sedmnáct, studují, mají vlastní život. Když budou chtít hlídat nebo vozit kočárek, odmítat to samozřejmě nebudu. Ale určitě si pořídím profesionální chůvu,” řekla Basiková Blesk.cz. Bude ji potřebovat již za pár měsíců, protože v září nastupuje do muzikálu Johanka z Arku, který se bude od léta zkoušet. “V divadle mi sice zařídili samostatnou šatnu s přebalovacím pultem a postýlkou, ale využiju ji asi jen v případě, že budu kojit,” upřesnila Bára. “Myslím, že by se dítě nemělo fixovat jenom na matku, ale být v kontaktu i s ostatními členy rodiny a dalšími lidmi. Když se před sedmnácti lety v dubnu narodily holky, od září jsem začala vystupovat s Precedensem a mám s tím jen dobrou zkušenost,” dodala.

Zora Jandová (59 let) – dcera Ester (ve věku 43 let)
V jednom článku psali, že jste v těhotenství přibrala asi 20 kilo. Nebyla to jen novinářská kachna? U první dcery, Viktorky, jsem přibrala dokonce 22 kilo! Ale celkem rychle se mi podařilo se dostat na původní váhu. Snad to bylo stresem, snad celkem dlouhým kojením. S Esterkou, která se narodila o deset let později, se 20 kilo navíc shazovalo podstatně hůř. V té době mi totiž bylo 42 let a to už se tělo začíná chovat úplně jinak.Hodně mi tehdy pomohl David Huf (pozn. red. – fitness trenér, odborník na zdravý životní styl). Teď, když už mám vystudovanou Vysokou školu tělesné výchovy a sportu Palestra, bych si asi dokázala poradit i sama. Korekce někoho zvenčí je ale vždycky dobrá. A jen tak mimochodem, právě teď si připadám trošku těhotně.

Veronika Žilková (56 let) – dcera Kordula (ve věku 43 let)
A to jste v propagačním textu k Tele Tele v září slibovala, že nejmíň rok neotěhotníte! „To si Michal Suchánek napsal sám, já nic neslibovala, ani mě o nic takového nikdo nepožádal. Michal to myslel jako vtip, nečekal, že ještě v pětačtyřiceti otěhotním.“

Ilona Csáková(47 let) – syn Dominik (ve věku 41 let)
Jednačtyřicetiletá Ilona Csáková přivede na svět své druhé dítě už jako vdaná. Loni v srpnu totiž řekla své ano podnikateli Radku Vonešovi v kostele ve Vranově u Brna. “Svatba je pro mě akt, který zpečetí to, co k sobě vzájemně chováme. Razila jsem teorii, že svatba je pouze formální záležitost, ale jak člověk žije a prožívá, zásady mění,” řekla ke svému velkému dni Csáková, jíž tehdy šla za družičku kamarádka Ivana Gottová. Už v průběhu svatebních příprav připustila, že by si přála druhé miminko. Nyní se její přání stává skutečností

Sára Saudková (50 let) – syn Oskar (ve věku 45 let)
“Děti – Sárinka se Samíkem – si ho hned chtěly odvézt domů se slovy vždyť je náš. Těší se na něj. Smečku zvládmeme – děti nevnímám jako starost nebo problém, ale jako součást našeho života, jako bohatství. Úžasně člověka nastartují a naopak dávají sílu. Budu radostně poletovat mezi cvalíky a fotografií. V sobotu se otevírá má výstava v Jihlavském muzeu, připravuji výstavu v centru Paříže. Nezastavím se, leda v hrobě – jsem už takový nezmar.”

Dana Bérová (50 let) – syn David (ve věku 44 let)
Elixírem mládí bývalé ministryně informatiky Dany Bérové je prý dítě. Druhý syn se jí narodil ve čtyřiačtyřiceti letech. “Můj kožní lékař to vysvětluje tím, že v těle nastane hormonální výbuch, který vás omladí,” říká Dana Bérová v rozhovoru pro pondělní magazín Ona Dnes. “Dítě jsem chtěla delší dobu, a když jsem pak našla ideálního partnera, nebylo co řešit. Spíš jsem měla strach, jestli se to podaří. Teď všem říkám, že zatím je to bezvadné, ale ať se mě přijdou zeptat za patnáct let – syn bude v pubertě, mně bude šedesát. Těžké časy teprve přijdou,” uvažuje realisticky.

Kelly Preston (55 let) – syn Benjamin (ve věku 48)
„Když jsem zjistila, že jsem těhotná, byla jsem ohromená“ řekla. „Vyklouzla jsem z postele a pak se vrátila vzbudit i Johnyho. Oba jsme začali plakat. Bylo to úžasné.“

Salma Hayek (51 let) – dcera Valentina (ve věku 41 let)
„Jsem teď spokojený/naplněný člověk, a pravděpodobně bych taková nebyla před 10 lety,“ Hayek řekla WebMD magazine. „Dostala tak lepší matku, když se narodila až teď.“

Michaela Bakala (Maláčová) (46 let) – dcera Adele (ve věku 42 let)
Prezidentka České Miss porodila své čtvrté dítě už před týdnem. Je to dcera a jmenuje se Adele. “Holčička byla mé tajné přání,” říká Maláčová

Halle Berry (51 let) – syn Maceo (ve věku 47 let)
Herečku prý druhé těhotenství zaskočilo. “Bylo to největší překvapení mého života, abych vám pravdu řekla. Myslela jsem, že je to už za mnou a že se mi to v životě už nepodaří. Takže je to opravdu velké překvapení a také to nejúžasnější,” řekla Berry v dubnu pro CNN.

Zdroj: GS Mamavit 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *