10 rad pro správné saunování aneb znáte správné saunovací zvyky?

O tom, že saunování má i v zimě pozitivní vliv na naše zdraví, už dávno není pochyb: pomáhá vyplavit z těla škodlivé látky, zlepšuje imunitu a odbourává stres. Sauna v zimě je zkrátka balzám pro tělo i duši. Chce to ovšem dodržet jistá pravidla.

Saunování je dnes pro mnoho lidí neodmyslitelně spojeno se zdravým životním stylem. Věnovat se mu můžeme bez ohledu na roční období, jeho obliba ale přirozeně roste s příchodem zimních dnů, kdy chladnější počasí přímo vybízí k prohřátí svalů a posílení imunity.

„Aby mělo saunování správný efekt a bylo prospěšné zdraví, je třeba při něm dodržovat několik zásad. Důležitá je zejména pravidelnost. Doporučuji vymezit si pro návštěvu sauny minimálně dvě hodiny alespoň jednou týdně. Do sauny nechoďte s plným žaludkem, ale také ne hladoví, ani hned po velké tělesné námaze,“ radí Martin Pařízek, ředitel relaxačních center Wellness Horal a L-Spa v Resortu Valachy Velké Karlovice.

Desatero zdravého saunování:

 1. Příjemně se nalaďte – zkuste zapomenout na všechny starosti, abyste dopřáli očistu nejen svému tělu, ale i mysli. Ve Wellness Horal a L-Spa v Resortu Valachy Velké Karlovice pro vás mají navíc připraveno občerstvení v podobě vody a čerstvého ovoce, abyste nezapomínali doplňovat tekutiny a vitamíny. To je totiž stejně důležité jako následný odpočinek na lehátku.
 2. Než do sauny vstoupíte, umyjte celé tělo mýdlem a poté se osušte, abyste do sauny nevnesli vlhkost.
 3. Plavky rozhodně nechte venku, ty do sauny nepatří! Není to hygienické a mohly by se stát příčinou nepříjemných zapaření či vyrážek.
 4. V sauně si z hygienických důvodů podložte prostěradlem celé tělo včetně chodidel.
 5. Pohodlně se usaďte, nebo ještě lépe – lehněte si. Hlavu, tělo i nohy nechte ve stejné výšce, aby byly vystaveny stejné teplotě.
 6. V sauně nemluvte, maximálně šeptejte. Sauna je klidovou zónou určenou pro relaxaci, kam hlasitý hovor rozhodně nepatří.
 7. Vydržte v sauně, dokud se pořádně nezapotíte, 10 až 20 minut.
 8. Dýchejte nosem. Pokud vás nosní vstup pálí, zakryjte si ho dlaní nebo se opláchněte.
 9. Když se blíží konec saunování, sedněte si, promasírujte kůži dlaní nebo žínkou.
 10. Dopřejte si saunové rituály, které vám zpestří saunování a čas vám rychleji uteče. Kvalitní relaxační centra je nabízejí i několikrát denně. Například ve Wellness Horal saunéři při rituálech rozdávají i tělové peelingy, jimiž se můžete potírat a oživit tak svou pokožku.
 11. Vždy po odchodu ze sauny ze sebe nejprve ve sprše smyjte pot, a teprve pak vyrazte do ochlazovacího bazénu (maximálně na 2 minuty). V zimě si můžete dopřát i „adrenalin“ – a ochladit se ve sněhových závějích.

„Po ochlazení si na 15 až 20 minut odpočiňte a pak navažte dalším opakováním. Během jedné návštěvy saunového světa se doporučují alespoň tři opakování. A dbejte na přísun kvalitních tekutin – ovocných šťáv či minerálek, abyste doplnili vypocenou vodu, minerály, sůl a vitamin C. Po posledním opakování si dopřejte výrazně delší odpočinek minimálně na 30 minut. Ideálním doplňkem po saunování je navazující relaxační masáž. Vřele ji doporučuji, prohřáté svaly jsou na ni ideálně připraveny,“ uzavírá Martin Pařízek z Wellness Horal a L-Spa v Resortu Valachy Velké Karlovice.

 

Saunovací ráj
Nejrůznější druhy saun, saunové rituály, exotické masáže a relaxační procedury si můžete dopřát v hotelech Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích na Valašsku. Spa hotel Lanterna je útočištěm pro romantiky, gurmety i milovníky wellness. V hotelovém L-Spa najdete bazén, hydromasáže, saunový svět a bohatou nabídku tradičních i exotických masáží.

Saunový svět Wellness Horal nabízí dokonce pravidelné saunování dětí a každou první sobotu v měsíci si tady můžete odpočinout i za svitu svíček při romantické saunové noci.

Zdroj: www.valachy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.