Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Technologie

Znáte technologie, které mění podobu vzdělávání?

Využívání komunikačních technologií, videokonferencí, digitálních učebnic, adaptivní učení, on-line spolupráce s jinými školami, využití virtuální reality? Tyto technologie přinášejí nové možnosti a metody vzdělávání. Zatímco některé jsou již nyní součástí výuky, pravidelné využívání ostatních je pouze otázkou času. Jaké technologie mění nebo budou měnit podobu vzdělávání?

Mobilní vzdělávání
Očekává se, že roku 2020 bude mít mobilní telefon nebo jiné mobilní zařízení 90 % lidí na planetě. Přesto využití těchto technologií při výuce pokulhává – ve školách jsou mobilní přístroje spíše zakázány. Přitom aplikace pro mobilní vzdělávání jsou druhým nejstahovanějším typem, pro klasickou výuku mají stále nevyužitý potenciál.

Videokonference
Mnohé školy je využívají – výuku jazyků obohacuje živé propojení s rodilými mluvčími, kontakt se špičkami z oboru zprostředkuje přenos zajímavých přednášek či ukázkových operací a pokusů. Videokonference za nás překonávají vzdálenosti. Umožňují studovat školu na druhém konci světa, lidem z odlehlých oblastí poskytují přístup ke kvalitnímu vzdělávání, zprostředkují vstup na přednášky celosvětově proslulých osobností. Díky videokonferencím prostě odpadá nutnost cestovat. S širokým využitím videokonferenčních řešení ale stoupají nároky na jejich kvalitu.

„Poptávka po spolehlivých a uživatelsky jednoduchých videokonferenčních řešeních stále roste. Zvláště ve vzdělávání je třeba, aby byli žáci či frekventanti kurzů vtaženi do dění a nerušily je technické problémy nebo výpadky v přenosu,“ říká Andrej Hronec, ředitel společnosti Audiopro. „U moderních videokonferenčních řešení typu Lifesize tyto nedostatky odpadají. Dodávají se jako komplexní služba, mají intuitivní a jednoduché ovládání, zaručují vysokou kvalitu přenosu i bezproblémové připojení z telefonů, tabletů nebo notebooků. Nabízí vše, co je třeba při reálné diskusi a sdílení dat mezi lidmi, napříč městy, státy, kontinenty.”

Online vzdělávání
On-line výuka se využívá spíše při vzdělávání dospělých a na vysokých školách, ale může být i cestou k lepšímu přístupu ke vzdělání pro lidi z odlehlejších oblastí. Využití on-line platformy pro vzdělávání má i zajímavý druhotný efekt – umožňuje studentům socializovat se ve virtuálním světě, sdílet svobodně myšlenky a nápady, zatímco učitel se posouvá více do role moderátora. To vede k velmi pozitivnímu jevu – studenti si více uvědomují, že učení je jejich osobní zodpovědnost, takže mění svůj přístup ke vzdělávání.

Gamifikace
Studenti si zafixují 90 % toho, co reálně dělají, třeba i v simulaci. Oproti tomu si pamatují jen 10 % toho, co čtou, nebo 20 % toho, co slyší. To je dostatečný argument pro to, aby se ve výuce výrazněji prosazovaly prvky hry a možnost prakticky vyzkoušet jevy, o kterých se studenti učí.

Cloud
Ve škole budoucnosti mohou mít studenti ke všem vzdělávacím prostředkům a domácím úkolům přístup v cloudu. To znamená, že už nebude nutné do školky nosit těžké učebnice a výklad zaznamenávat do sešitů. Tak budou moci na svých projektech nebo domácích úkolech pracovat opravdu kdykoli a kdekoli – digitální knihovna bude dostupná stále. Zároveň odpadne nutnost dohánět zameškanou látku v případě nepřítomnosti.

3D tisk
Umožňuje studentům přenášet digitální informace do reality. Nejspíš se dočkáme toho, že stejně jako jsou ve školách nyní počítačové laboratoře, budou zde i 3D laboratoře. Žáci si tak budou moci vytvářet reálné modely a vlastní názorné pomůcky. Využití těchto technologií v inženýrských a designérských oborech je již nyní realitou, zejména při prototypování výrobků.

Rozšířená a virtuální realita
Virtuální a rozšířená realita se od zábavního průmyslu posunula k dalším způsobům využití – v marketingu, náboru, ale i vzdělávání. Na virtuálních prototypech mají možnost testovat své znalosti medici, konstruktéři, designéři, architekti. Ve virtuálních aplikacích trénují zátěžové situace nejen piloti, ale například i zaměstnanci obchodních řetězců. Na nižších stupních školství ale také najdou své uplatnění – žáci se například budou moci přemístit do známé galerie, národního parku, či objektu z antického Řecka.

Umělá inteligence
Aplikací AI jsou již nyní chatboty, které pomohou testovat znalosti nebo vysvětlit probíranou látku. Stěžejní je ale uplatnění AI při individualizaci výuky – umožní jednotlivcům postupovat jejich tempem a zlepšit znalosti v oblastech, kde pokulhávají. „Nové technologie pomáhají výuku zatraktivnit a také zvýšit její efektivitu. Rozšiřují paletu prostředků, které při vzdělávání můžeme využít,“ říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas. „Právě možnost přizpůsobit formu výuky různým typům lidí je tím, k čemu by technologie měly sloužit. Ale základem stále zůstává kvalitní obsah výuky a propojení s reálným využitím toho, co se učíme,“ uzavírá Jan Dvořák.

Zdroj: Lifesize a Gopas

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *