Jaké jsou jarní trendy v oblasti bydlení? Nechte se inspirovat!

Jaro vstupuje do interiérů odvážně, v jasných barvách, výrazných vzorech a s jistou „upovídaností“ struktur …  „Každý obytný prostor má svou specifickou vůni, barvy, tvary, linie a struktury. Roste a mění se podle našich potřeb. Tím, že se obklopujeme barvami a předměty, které nám jsou blízké, vytváříme jedinečné prostředí,“ tvrdí přední česká výtvarnice a designérka interiérů NADIA SUREL NOVOTNÁ z Ústí nad Labem, autorka mnoha realizací po celé republice i v zahraničí.

Inspirace barvou
Levandulová, ametystová a jiné purpurové odstíny se odvíjejí se od letošní barvy roku – tmavě fialové Ultra Violet: „Je to majestátní, magická a duchovní barva, která míří na naše podvědomí, oslovuje naši individualitu a kreativitu. Z fialové nejlépe vytěžíme tím, že ji spojíme s neutrálními barvami: bílou v odstínu kokosového mléka, holubičí šedou, či teplou pískovou,“ vysvětluje Nadia Surel Novotná. „V extravagantních kombinacích se může potkat s jasnou palácovou modří, odstínem cherry, bordó, starorůžovou, merlot, s hořčicovou a khaki, především v bytových textiliích, na sametových polštářích, závěsech a roletách nebo v podobě dekoračních předmětů.“ Společnost Pantone letošním výběrem umocňuje akcenty jednotlivých barevných tónů: červená se objevuje jako bujná oranžová červená a elegantní růžová červená, zelená je svěží futuristická nebo ostrá limetková, žlutá je jasnější až neonová, hnědá má červený podtón a modrá je hluboká a výrazná. Sofistikovanou paletu doplňují měkké, romanticky tlumené tóny, které nabízejí nekonformní kombinace a podtrhují individuální identitu: „Barvy přinášejí inspiraci na změnu interiéru: můžete „omladit“ stěny novou výmalbou, osvěžit nábytek patinováním, vyměnit obrazy a textilní doplňky, pořídit si moderní stínící systémy, přikoupit nové závěsy či záclony, oživit prostor barevnými pokrývkami, polštáři, novým kobercem a jarním květinovým aranžmá,“ dodává designérka.

Dynamičtější a dekadentnější nábytek
Zatímco loňskému trendu vévodilo dřevo, letošní rok vyplňuje a odhaluje jeho jedinečné zrnité linie. Nové povrchové úpravy a nový přístup ošetření netoxickými vosky bělí povrch, aby zvýraznil kresbu dřeva, podobně jako vápno bělí dub. Stále populárnější jsou dýhy v nových úpravách, mohou sloužit jako výplně na větších kusech nábytku, na nočních stolcích a vestavěných prvcích, ale i na rámech a nohách židlí, područkách křesel či pohovek, nebo jako desky stolů.

Kovové akcenty
Leštěné niklové tyče s mosaznými kroužky, lesklé mosazné lampy, světla z foukaného skla s matně černou, mosaznou či chromovou povrchovou úpravou dotvářejí atmosféru celé místnosti. Velmi zajímavým akcentem je spojení kovů s přírodním materiálem, například s mramorem.

Květinové vzory
Botanické motivy mohou zdobit stěny i nábytek. Květinové čalounění na židlích, či „rozkvetlé“ závěsy pozvednou náladu interiéru a osvěží i vaši mysl. Trendem je také přítomnost barevných pokojových rostlin jako dekoračních předmětů, které zaručeně zútulní každou místnost.

Nadčasové a účelné stínění
O výběru stínění letos rozhoduje především vliv slunečního záření a dalších sálavých jevů. Podle Jakuba Vaňka z opavské společnosti ISOTRA jsou trendem automatizované, designově propracované stínící systémy, které se přizpůsobují povětrnostním vlivům i měnícím se světelným podmínkám: „Nadčasovým řešením jsou žaluzie v atypickém provedení. Ruku v ruce s módními barevnými trendy jdou i letos látkové rolety v jednobarevných odstínech, s výraznou texturou a novými dekory,“ říká odborník. Celosvětovým trendem jsou venkovní stínící systémy, a to především kvůli vysokému stupni odstínění, zvukovému komfortu, bezpečnosti a celoročním energetickým úsporám. „Atraktivní je nový typ venkovních screenových rolet, jejichž výhodou je jednoduchá instalace, možnost spřažení až tří rolet, výběr profilu podle typu stavby: moderní nebo klasický, oba dostupné ve 4 velikostech a vysoká odolnost proti větru s garantovanou plochou 18m2,“ dodává Jakub Vaněk.

 Foto: archiv společnosti ISOTRA, archiv Nadii Surel Novotné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *