Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Děti

Odborník radí: Jak naučit dítě dobře a bezpečně jezdit na in-linech?

Jízda na kolečkových bruslích je oblíbenou a vyhledávanou sportovní aktivitou, o kterou se zajímají už předškoláci. Určitě je dobré jim tuhle radost dopřát, ovšem začínat by měly v kurzu pod dohledem zkušeného instruktora. Jak taková výuka probíhá, jsme se zeptali Zuzany Svátkové, manažerky dětských tělocvičen Monkey´s Gym, které se zaměřují i na outdoorové aktivity pro nejmenší, zejména na kurzy in-linů.

Kdy je vhodné dítě poprvé postavit na in-liny?
Ideální doba, kdy je možné začít děti seznamovat s bruslemi a začít s výukou, je v jejich předškolním věku. Hodně ovšem záleží na dítěti samotném. Mělo by být dostatečně fyzicky vyspělé, to znamená mít plně vyvinutý kotník i celý kosterní a kloubní aparát. Určitě doporučujeme nespěchat a nestavět děti na brusle zbytečně příliš brzy.

Co všechno se děti v kurzu naučí?
Kurzy jsou určené začátečníkům i dětem, které již některé základy zvládly. Začíná se výukou správného postoje, protože rovnováha je při jízdě na bruslích velmi důležitá. A také je nutné naučit děti kontrolovaně padat. Pokud si totiž tento úkon hned na začátku nezafixují, mohly by později při nekontrolovaném a nesprávném pádu utrpět třeba úraz hlavy nebo zad. Ovšem i méně nebezpečné spadnutí na hýždě je nepříjemně bolestivé…  Postupně se pak učíme odrážení jednou nohou, zatáčení a přešlapování na obě strany, jízdu pozadu i na jedné noze. Nechybí ani výuka všech možností brždění. Důležité je, aby učení děti bavilo a aby se pohybu na bruslích nebály. Proto zařazujeme například jízdu ve vláčku a různé slalomy. Vše probíhá zábavnou formou pod vedením zkušených lektorů dle metodiky.

Jaké pomůcky se při výuce používají?
K získání stability a větší sebedůvěry používáme dlouhé tyče a lana. Při slalomu pak například kužele. Děti milují sbírání barevných měkkých prvků, které v rámci hry vozí do stejně barevných obručí.

Kde a na jakém povrchu probíhá výuka?
S rozcvičkou, která je důležitá před každou sportovní aktivitou, prvními krůčky a výukou správného padání, začínáme na trávě. Děti získají na měkkém povrchu stabilitu, větší jistotu a natrénují si správný postoj. Pak přecházíme na rovný tvrdý povrch.

Jaké brusle a další výbavu dětem pořídit?
Kvalitní brusle určitě dětem usnadní první „krůčky“ i jízdu na bruslích. Nenechte se zlákat nízkou cenou těch levných ze supermarketu, které za kvalitnějšími zaostávají i v jízdních vlastnostech. Raději zajděte do prodejny se sportovními potřebami, kde vám zároveň poradí i při výběru typu a velikosti pro vaše děti. Stejně důležité jako brusle jsou i helma a chrániče kolen, loktů a zápěstí. I ty stojí za to dětem pořádně vyzkoušet, aby jim dobře seděly a ony je rády a ochotně nosily.

Kam se vydat na kurzy in-linů pro děti
Osvědčené a již tradiční kurzy in-linů pro děti se konají v pražských Monkey´s Gym v Harfě a v Baby Clubu Juklík. Děti se tady mohou těšit na bohatý program, svačinky a pitný režim jsou po celou dobu trvání kurzu zdarma! V rámci kurzu tady odborně vyškolení instruktoři s dětmi procvičí aktuální dovednosti a naučí je vždy i něco nového. Kurz zahrnuje dva bloky bruslení, proložené svačinkou, a je určen pro děti od 4 let (mladší po individuální dohodě). Samozřejmostí je rozdělení do skupin dle úrovně – vhodné i pro úplně začátečníky. Při počtu větším než 6 jsou přítomni 2 lektoři, případně i asistent. Každá lekce začíná rozcvičkou na bruslích na travnaté ploše. Děti se nejdříve učí na bruslích stát a ťapat. Postupně se při bruslení osamostatňují a zkouší jezdit samy. Pro snazší učení tady mají spoustu vhodných pomůcek, zařazují oblíbenou jízdu mezi kužely, střelbu na bránu a jiné hry tak, aby děti bruslení od počátku hlavně bavilo. S přihlášením raději neotálejte, o kurzy je každoročně velký zájem a rychle se naplní. Aktuální informace o termínech a podrobnosti ke kurzům najdete na webových stránkách.

Zdroj: www.monkeysgym.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *