Hledáte novou práci? Máme pro vás 7 tipů na zajímavé profese!

Víte, co dělá vysekávač, dozrávač nebo čichač? Nabízíme přehled profesí, které u nás nejsou úplně obvyklé. „Nejvíce zvláštních profesí najdeme asi v potravinářské výrobě a zpracovatelském průmyslu, většinou jde o zaměstnání, která zastává jen několik lidí v republice,” říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

1. Čichač
Čichači najdou uplatnění v mnoha oborech, a ne vždy jde o práci, kterou bychom považovali za příjemnou. Asi nás napadne, že jedince s výjimečně vyvinutým čichem zaměstnávají kosmetické firmy, aby se podíleli na vývoji nových výrobků. Ale také posuzovali jejich funkčnost v různých situacích – například čichačům, kteří hodnotí účinnost deodorantů, asi práci úplně závidět nebudeme. Čichači se uplatní i v jiných oborech, zejména v potravinářské výrobě: například v provozu na zpracování vajec hodnotí, zda se nakřáplé kusy dají využít nebo nezbude nic jiného než je vyhodit. Asi byste nečekali čichače v přípravě vesmírných letů, ale i zde jsou třeba. Zajišťují, aby kosmonauty cestující vesmírem po dobu letu neobtěžoval nevhodný zápach. V praxi to znamená, dostanou pod nos vše, co by mělo putovat do vesmíru. To, co jim nevoní, do rakety nebo na vesmírnou stanici nesmí. Předpokladem pro práci čichače je specificky vyvinutý čich.

2. Vysekávač
A jsme v kožedělné výrobě – vysekávač/ka totiž pomocí speciálních nožů vysekává ze zpracované kůže jednotlivé díly, které následně sešívá, a tak vznikají svršky bot. Například Tomáš Baťa nedal údajně na vysekávače dopustit – tvrdil, že tato profese výrazně a přímo ovlivňuje náklady na výrobu a je nenahraditelná strojem. Přírodní usně jsou totiž různě velké, každá má jinou kvalitu, mají různé vady, a tak je potřeba s nimi manipulovat a vybírat, kde který dílec vyseknout, což by stroj nedokázal.

3.  Najížděč
Přesněji řečeno najížděč parních turbín. Jde o vysoce ceněnou profesi, jejíž náplní je uvádět nové parní turbíny a jejich příslušenství do provozu. Musí jít o technicky zdatného odborníka s vysokoškolským vzděláním, s výbornými komunikačními schopnostmi a znalostmi cizích jazyků, neboť cestuje po celém světě.

4.  Dozrávač
Lidé této profese se starají o to, aby se k nám ovoce, zejména to exotické, dostávalo v dobré kondici. Profese dozrávače je zmiňována například v souvislosti s banány, které se sklízejí ještě zelené a dozrávají během poměrně dlouhé přepravy. Ale nejde o pozici, kterou zastane každý: dozrávač sleduje a řídí denní zásoby a kvalitu exotických plodů, analyzuje rozdíly a v případě odchylek je hlásí příslušným oddělením. Měl by být manuálně zručný, pracuje ale také na počítači.

5.  Character artist
Není to charakterní umělec, ale člověk, který oživuje postavy v počítačových hrách. Jde o špičkové grafiky, kteří mají za úkol v počítačové hře navrhovat postavy tak, aby zapadaly do příběhu, správně se pohybovaly, a navíc vyvolávaly určité emoce. První předpoklad pro tuto profesi – milovat počítačové hry – splňuje mnoho lidí, ale jen málo z nich zvládne modelování postav. Character artisti by měli mít zkušenosti s tvorbou a animací postav, fantazii, znalost anatomie a v neposlední řadě zkušenost s grafickými programy.

6.  Water Slide Tester – zkoušeč vodních atrakcí
Použitý český ekvivalent není úplně přesný – tento člověk zodpovídá za to, aby návštěva akvaparku byla nejen bezpečná, ale také abyste neuvízli uprostřed tobogánu, nenabírali příliš velkou rychlost, nedělali moc velké vlny nebo nenarazili po dopadu ze skluzavky bolestivě na dno. A nastavit vše tak, aby se jízdou pobavilo dvacetikilové děcko i metrákový tatínek, není tak úplně jednoduché.

7. Kapitán
Pokud pomineme vojenskou nebo policejní hodnost, není u nás kapitánů mnoho, ale v poslední době jich přibývá. Jde o kapitány, kteří zejména ve středomoří nabízejí své služby turistům toužícím strávit dovolenou mimo přecpané pláže na jachtě nebo katamaránu. Ani pro nás jako středoevropany tak není nemožné splnit si dětský sen a stát se profesionálním mořským vlkem. „Moře mě lákalo od malička, ale řízením osudu jsem nakonec nevystudoval ani námořnické učiliště v Děčíně, ani vojenskou námořní školu. Svého snu trávit většinu času na moři jsem se ale nevzdal, a postupně se mi podařilo vybudovat firmu, která pronajímá lodě po celém světě. A kromě jiného také školí kapitány, i když pro zážitkovou a rekreační plavbu,“ říká Jiří Zindulka, zakladatel společnosti Yachting.com.

Zdroj: Profesia.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *