Po roce se Martin Chodúr vrací do Lidic se svou písní Lidice a před prázdninami ho čeká jeden fesťák

Loni 10. června uplynulo 75 let od vypálení středočeské obce nacisty. V tamním Památníku proběhl 11. ročník Celostátní přehlídky dětských pěveckých sborů z České republiky s názvem Světlo pro Lidice a s mottem Děti zpívají lidickým dětem.

Uměleckou záštitu nad loňskou přehlídkou přijal zpěvák Martin Chodúr, který na pietní akci připomínající jednu z nejtragičtějších událostí našich dějin, zazpíval Cohenovu píseň Hallelujah, svou píseň Lidice a s více jak stočlenným dětským sborem českou státní hymnu. A v sobotu 9. června 2018 uvede Martin Chodúr svou píseň Lidice v Lidicích znovu.

„Tentokrát to bude na Děkovném koncertě pro Lidice, který na nádvoří u Glorietu v lidickém památníku začne ve 20 hod. Cílem tohoto koncertu je upozornit širokou veřejnost, že vzpomínka na tragédii v Lidicích je stále živá, zvláště ve vzdálených částech světa a současně projevit úctu a dík těm, kteří lidickou tragédii přežili a jsou stále mezi námi. Když se začátkem tohoto desetiletí začal chystat film Lidice, požádali mne jeho tvůrci o závěrečnou píseň do tohoto filmu“, říká Chodúr.

Nakonec si ji sice nevybrali, ale já ji od té doby s úspěchem uvádím ve svém recitálu filmových melodií. Loni jsem ji v Lidicích zpíval jen na hlafplayback, letos mne v ní a v několika dalších písních doprovodí Ústřední hudba Armády České republiky. Moc se na to těším, protože s tímhle tělesem vystupuji moc rád. Navíc s operní sopranistkou Lucií Silkenovou zazpíváme slavný duet z muzikálu Andrewa Lloyda Webbera Fantom opery. A nesmím zapomenout zmínit, že koncert bude zakončen čtením jmen 88 zavražděných lidických dětí “, dodává Martin Chodúr.

Ten už se svou autorskou písní Klidně plakej dál v tomto roce už krát vyhrál hitparádu Českého rozhlasu Dvojka Česká dvanáctka a od získání ocenění Platinová dvanáctka ho dělí už jen vítězství v tomto písňovém žebříčku. 20. června pak Martin Chodúr spolu se třemi držiteli letošních Cen Anděl – Davidem Stypkou, Mirai Navrátilem a Marianem Friedlem – vystoupí za doprovodu Big BLAST! Bandu na zahajovacím koncertě 15. ročníku multižánrové frýdeckomístecké benefiční přehlídky Sweetsen Fest na přehradě Olešná. Nově napuštěná přehrada i její okolí totiž prošly v minulých letech náročnou a nákladnou revitalizací, která i bez festivalu nabízí nepřeberné množství volnočasových aktivit. Koncert tak symbolicky otevře nejen dnes už doslova kultovní festival, který letos proběhne poprvé v historii na deseti scénách a v pěti dnech (20. – 24.06.), ale i přehradu samotnou a její první sezónu v nové etapě existence. Zahajovací koncert vedle bohatého hudebního programu nabídne i panorama Beskyd a efektní světelnou show s využitím vodní hladiny.

Pokud Martin zrovna nepracuje na dokončování Vánočního alba, které nahrál na konci dubna s Janáčkovou filharmonií Ostrava a které vyjde na podzim, tráví volný čas se svou přítelkyní Ivonkou a synem Martínkem v Beskydech, kde žijí na samém úpatí Lysé hory.

Nedávno jsme navštívili i vzdálenější Jeseníky. Konkrétně lázně Karlova Studánka, kde se nám moc líbilo. A tenhle víkend jsem byl navštívit kamaráda a pomohl mu očesat třešně. Odměnou by byl jejich plný košík i to, že jsem po čase dělal zase něco úplně jiného. A radost mi dělá i to, že se posluchačům líbí nejen píseň Odyssea napsaná na míru Štefanovi Margitovi, ale i mé dva texty Slova a Lásku mít a nic víc, které nazpíval na své šansonové album Mapa lásky“, doplňuje zpěvák, skladatel, textař a muzikant Martin Chodúr.

Lucie Silkenová

Foto: archiv M. Chodúra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *