6 faktů, které jste o leváctví nevěděli

13. srpen je mezinárodní den leváků, avšak vzhledem ke všem útiskům, kterým byli po staletí vystavování, to není nic moc kompenzace. Důležité je, že dnes už nikdo nikoho nepřeučuje z levé na pravou a ani je niko nepovažuje za Satanovi děti. Leváctví ovlivňuje dědičnost anebo mozková dysfunkce, ale jak je to skutečně zatím nikdo přesvědčivě vysvětlit nedokázal. Zamysleli jste se někdy nad tím, že vybavení, které každodenně používáme, je masově vyráběno tak, jako bychom všichni byli praváci? Pojďme se podívat na 6 faktů, které jste o levácích nejspíš nevěděli.

1) Vše začalo v době bronzové
V době bronzové, tedy v čase, kdy propukl tehdejší vývoj nástrojů a zbraní, se postupně začali profilovat praváci a leváci. Už v této době praváci převažovali. Důkazem toho jsou archeologické nálezy.

2) Temný středověk
Ve středověku bylo leváctví potlačováno a ten, kdo se nesnažil namísto levé ruky používat tu pravou, byl nemilosrdně zatracován. Nespočet lidí té doby skončilo na hranicích jen proto, že nezapírali, že jejich dominantní ruka je levá. Z dnešního pohledu lze považovat za legrační i fakt, že na přelomu 18. a 19. století se vědci snažili najít na leváctví lék.

3) Záhada dvojčat
V roce 1996 belgičtí vědci zjistili, že zhruba 21 % dvojčat používá stejnou ruku – levou. Dominance levé ruky se u dvojčat vyskytuje až dvojnásobně častěji než u samostatně narozených osob. To má jakousi spojitost se vzájemným zrcadlovým obrazem – jeden má znaménko vpravo a na stejném místě jej má i ten druhý, avšak vlevo, stejně tak se projevují i v dominanci rukou.

4) Výhody ve sportu
Dejte si pozor na tenisty nebo boxery leváky. Zápasníci nebo sportovci povětšinou trénují se samými praváky, takže když se proti nim při utkání postaví levák, může být pravák silně zaskočen a v nevýhodě. Příkladem může být naše fenomenální Petra Kvitová anebo španělský tenista Rafael Nadal.

5) Větší sklon k duševním poruchám
Ti, kteří berou pero do levé ruky, mají být podle studie univerzity Yale více náchylní k psychickým poruchám. Až 40 % schizofreniků jsou leváci. Také více trpí na migrény, alergie a mají vyšší sklon k alkoholismu. Děje se tak proto, že jejich dominantní (pravá) hemisféra mozku alkohol hůře snáší.

6) Škola za trest
Obtíže potkávají levoruké děti hlavně při nástupu do školy. Trable přichází při rýsování, kdy špatně vidí na rysku. Učit se psát inkoustem je také obtížné, často končí špinavýma rukama, kaňkami a pláčem. Naštěstí dnes existují speciální psací potřeby, které jsou přímo uzpůsobené pro leváky, příkladem buď ergonomický roller EASYoriginal od značky Stabilo.

Možná že by nebylo od věci si právě v tento den vyzkoušet, jaké je to být v kůži leváků. Pokud se do toho dáte, dejte si pozor při braní za kliku u dveří, vyvstanou trable s počítačovou myší, ale třeba i v restauraci během stolování. Budete překvapeni, jak náročné se stane vykonávání běžných denních činností v „praváckém světe“. Samozřejmě, že se většina dospělých levák v průběhu života sžila s „praváckým“ vybavením, ale děti s tím mívají problém a na to je třeba brát zřetel.

Slavní leváci: Wolfgang Amadeus Mozart, Albert Einstein, Franz Kafka, Martina Navrátilová, Barack Obama, Nicole Kidman, Brad Pitt, Milla Jovovich, George Michael, Sarrah Jessica Parker.

Zdroj: Stabilo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.