Michael Jackson by oslavil šedesát, je nejvýdělečnější zesnulou celebritou! A teď i tváří nápoje…

Stal se nejoceňovanějším interpretem všech dob. Byl prvním Afroameričanem, jehož klip se vysílal na hudební stanici MTV. Má dvě hvězdy na Hollywoodském chodníku slávy. Během prvního roku po smrti jeho jméno přidalo na konto dědiců miliardu dolarů a další stále vydělává. Ale především, do dějin hudby se nesmazatelně zapsal jako Král popu! Další představování asi netřeba, řeč je o Michaelu Jacksonovi, který by 29. 8. oslavil šedesáté narozeniny. 

První a nepřekonaný
O životě a smrti Michaela Jacksona už toho bylo napsáno a řečeno tolik, že je těžké pouze neopakovat již známé. I přes to, cesta Michaela Jacksona je plná příběhů, o kterých se nemluví a obecně ani mnoho neví. Vezměme to od jednoho z největších symbolů úspěchu – hollywoodského chodníku slávy. Michael Jackson na něm má hned dvě hvězdy. Jednu za svoji sólovou kariéru, druhou za účinkování v kapele The Jackson 5, kde vystupoval se svými bratry a nastartoval tak svoji hvězdnou dráhu. Král popu byl také prvním Afroameričanem, jehož klip se objevil v playlistu hudební stanice MTV. Konkrétně šlo o Billie Jean – píseň o ženě, která tvrdila, že je Michael Jackson otcem jejího dítěte. „Producent Quincy Jones se obával toho, že by si lidé mohli myslet, že tou ženou je slavná americká tenistka Billie Jean Kingová, a tak navrhoval název „Not My Lover“. Podle knížky „Moonwalk“ – Jacksonovy autobiografie – nešlo ale o žádnou konkrétní ženu, spíš o fanynky, které tímto způsobem obtěžovaly nejen Michaela Jacksona, ale i jeho bratry,“ říká hudební dramaturg a moderátor René Hnilička.

Skladba Billie Jean je součástí alba Thriller. To je se 110 milióny prodaných kusů absolutně nejúspěšnějším albem všech dob a kultovní videoklip k jeho titulní písni zná snad každý. Naopak málo se ví, že oblečení pro všechny zombíky, vlkodlaky a další nadpřirozené bytosti, které se v něm objevily, pocházelo od Armády Spásy.

Thriller s Jehovisty
U písně Thriller ještě chvilku zůstaňme. Tento ikonický videoklip totiž Jacksonovi způsobil nemalé problémy. Král popu byl vychován jako svědek Jehovův a tato církev mu hrozila kvůli videu k této písni vyloučením. Jackson tak nakonec na začátek klipu nechal umístit prohlášení: „Kvůli svému silnému osobnímu přesvědčení bych chtěl zdůraznit, že toto video v žádném případě nepodporuje víru v okultní záležitosti.“ „Nakonec se v roce 1987 s Jehovisty rozloučil. Později se zajímal o kabalu – židovské náboženství, prostřednictvím kterého se – ti, kteří jej praktikují – snaží přiblížit svou duši k Bohu. Od roku 2005 nosil na levém zápěstí červenou šňůrku, která od něj měla odhánět démony, síly zla a nemoci. Dokonce se spekulovalo tom, že konvertoval k islámu; to bylo ale nakonec dementováno – ačkoliv někteří jeho sourozenci – včetně sestry Janet – k islámu skutečně konvertovali“, dodává René Hnilička.

Miliardový Jackson
Michael Jackson za dobu své sólové kariéry vydělal přes 17,5 miliardy dolarů. Nešlo ale jenom o peníze plynoucí z jeho písní. Jackson svoje jméno například spojil se značkou Pepsi, pro kterou dokonce přezpíval i již zmiňovaný hit Billie Jean.

Mimochodem, firma PepsiCo si jeho tvář opět vybrala do aktuální kampaně. „Michael Jackson je legendou, která oslovovala, oslovuje a bude oslovovat fanoušky napříč generacemi. Ta volba byla více než jasná,“ říká Michal Šlechta z firmy PepsiCo. A právě díky takovýmto „kontraktům“ Jackson vévodí žebříčkům nejvýdělečnějších zesnulých celebrit. Podle časopisu Forbes jeho jméno jen za minulý rok vydělalo v přepočtu přes 1,6 miliardy korun. Na druhém místě se umístil Elvis Presley s výdělkem 883 milionů korun.

10 zajímavostí o Michaelu Jacksonovi

  1. Je držitelem 23 zápisů do Guinessovy knihy rekordů, 13 Grammy a 26 ocenění American Music Awards.
  2. Jeho slavný „moonwalk“ spatřil světlo světa díky speciálně upraveným botám.
  3. Byl velkým milovníkem zvířat – jeho nejoblíbenějším mazlíčkem byl šimpanz Bubbles.
  4. Miloval mexické jídlo.
  5. Příběh o jeho spaní v kyslíkovém stanu si sám vymyslel a vypustil do médií.
  6. Jeho nejoblíbenější animovanou postavou byl Pinocchio.
  7. Videoklip k Jacksonově písni „Bad“ režíroval Martin Scorcese.
  8. Toužil stát se komiksovým hrdinou na filmovém plátně. Usiloval o roli Spidermana nebo Profesora X.
  9. Údajně za svůj život zaplatil na pokutách v knihovnách milion dolarů.
  10. V den jeho smrti, 25. 6. 2009, ve stejný čas spadly stránky Wiklipedie a Twitteru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.