Jak dětem osvojit správné návyky čištění zoubků?

Začátek nového školního roku je pro každé dítě důležitou událostí. Připomínáme tím dětem mimo jiné také to, že součástí jejich každodenní přípravy je i ranní a večerní ústní hygiena. Podle Světové federace zubních lékařů trpí až 50 % světové populace (v Evropě dokonce až 80 %)[1] vážným onemocněním dásní, tzv. gingivitidou. Zanedbaná a nesprávná péče o zoubky může vést v dospělosti k mnohem závažnějším zdravotním problémům, přičemž správné návyky čištění zubů jsou základní a nejjednodušší formou prevence.

Za správné návyky péče o chrup jsou zodpovědní především rodiče. Bohužel mnoho z nich začne v tomto směru přeceňovat roli školy ve chvíli, kdy ji děti začnou navštěvovat. Zde je důležité si uvědomit, že učitelé, na rozdíl od rodičů, nejsou schopni věnovat toliko pozornosti každému žáčkovi. Zvláště pokud se problém týká tak důležitého a zároveň choulostivého tématu, kterým je ústní hygiena. Rodiče potom stojí před zásadní otázkou. Jak udělat z čištění zoubků zábavu a radost? Máme pro vás několik osvědčených rad.

Čištění zubů se stává společným rituálem celé rodiny
Šesti a sedmileté děti mají ke svým rodičům silný emoční vztah. Stačí, když toto období využijeme pro společné čištění zubů. Můžeme si třeba koupit stejné kartáčky pro všechny členy rodiny. Díky tomu bude mít dítě dojem, že – stejně jako začínající škola – společné čištění zubů s rodiči je pozvánkou do “světa dospělých”. Na trhu najdeme velmi často kartáčky pro celou rodinu, mámu, tátu i děti všech věkových kategorií.

Nechte své dítě vybrat si svůj zubní kartáček
Děti rády něco vlastní, a to zvláště tehdy, když jim rodiče koupí věc, kterou si mohou vybrat samy. Podobný pocit je doprovází i při nakupování. Nechejme proto děti, aby si vybraly svůj vlastní zubní kartáček. Navíc na některých zubních kartáčcích pro děti jsou obrázky populárních pohádkových postav, takže se dítě bude těšit na čištění zoubků se svým oblíbeným hrdinou. A aby bylo čištění zubů skutečnou zábavou, mohou děti nalézt své oblíbené postavy na zubní pastách, které jsou navrženy speciálně pro ně. Nezapomínejme však na to, že každá věková kategorie dětí by měla pro správnou péči o zdraví zoubků splňovat příslušné požadavky, a to včetně batolat. Zubní lékaři doporučují především elektrické zubní kartáčky s kulatou hlavicí. Provádějí oscilační pulzující pohyby, které umožňují důkladné odstranění plaku a mají měkká vlákna, která jsou vhodná pro jemné dětské dásně i citlivé zoubky. Navíc je jejich tvar přizpůsoben drobné ručce dítěte, což je mnohem pohodlnější než čistění pomocí ručního kartáčku.

Škola hrou
Ačkoli nejlepší prevence zdravých zoubků je pravidelné a řádné čištění, jsou nezbytné i pravidelné návštěvy zubního lékaře. Bohužel mnoho dětí si tento moment spojuje s ne příliš příjemnými pocity a není se čemu divit. I dospělého zamrazí při pohledu na plejádu speciálních nástrojů v zubní ordinaci. Proto je důležité, aby návštěva zubního lékaře byla také spojena s něčím příjemným. Může to být společná návštěva kina nebo jiná forma zábavy. Chvíle, které společně strávíme příjemným zážitkem jistě umírní potíže spojené s návštěvou dentisty a navíc budou mít i pozitivní vliv na vzájemný vztah s rodiči.

O Oral-B
Oral-B® je světovým lídrem v sortimentu zubních kartáčků a speciálních výrobků pro dentální hygienu. Značka patří do portfolia společnosti Procter & Gamble a zahrnuje jak manuální, tak i elektrické zubní kartáčky určené pro děti a dospělé, ústní vody a mezizubní pomůcky (zubní nitě a další). Ruční zubní kartáčky Oral-B® jsou častěji vybírány zubními lékaři v USA a na mnoha dalších mezinárodních trzích, než konkurenční značky zubních kartáčků.

Institut Oral B
Blend-a-med Oral-B institut je vědeckou a technologickou základnou pro značky Blend-a-med a Oral-B. Byl zřízen z iniciativy společnosti Procter & Gamble a svoji pozornost přikládá vědeckému a technickému rozvoji technologií a výrobků. Klíčová výzkumná centra, která se specializují na klinické výzkumy a vývoj moderních technologií v oblasti hygieny a péče o chrup, se nacházejí ve městech Kronberg (Německo), Egham (Spojené království) a Maison (USA). Největší výzkumné a technologické centrum pro značku Oral-B se nachází v německém Kronbergu. Činnost výzkumného centra v Kronbergu je rozdělena do tří oblastí: (1) zkoumání potřeb zákazníků, (2) vývoj nových technologií a produktů, (3) provádění klinických studií zaměřených na ověření bezpečnosti a účinnosti vyvíjených řešení. V oddělení výzkumu a vývoje v německém Kronbergu je zaměstnáno více než 450 expertů a dalších 150 zaměstnanců pracuje v oddělení výroby. Činnosti centra jsou zaměřeny především na elektrické zubní kartáčky, technologie rotující – oscilační – pulsující, kterou mnozí odborníci hodnotí jako nejúčinnější pro ústní hygienu. Výzkumná střediska Oral-B registrovala již téměř 1 500 patentů v oblasti ústní hygieny. Produkty řady Oral-B jsou k dispozici po celém světě. Kromě vlastních expertů sdružuje institut i externí odborníky v oblastech parodontologie, konzervativní stomatologie, dentální chirurgie, implantologie a ortodoncie.

[1] Údaje pochází ze Světové federace zubních lékařů (FDI World Dental Federation, 2017: http://bit.ly/2nlxnQi)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.