Co by nemělo outdorovému stanu chybět

Chystáte se přespávat v přírodě? A už jste přemýšleli o tom, jaký stan si s sebou vzít. Před jeho pořízením si promyslete, kam budete vyjíždět a také jak často. Tomu přizpůsobte svůj výběr především. V potaz však vezměte i tvar stanu, který ovlivňuje jeho další vlastnosti.

Podle toho, kam míříme
Stan byste měli vybírat na základě toho, kam se s ním budete vydávat. Jednak lépe odhadnete vlastnosti, které by měl mít, a jednak nebudete mít problém se do něj vejít i s věcmi. Velmi důležitá je i jeho hmotnost. Při přechodech hor tzv. natěžko si nesete na zádech veškerou výstroj, je proto potřeba volit stany, které jsou lehčí a dají se sbalit do malé tašky. Oproti tomu při cestování po kempech vás váha stanu moc zajímat nebude, stejně tak vám nebudou dělat problémy větší rozměry.

Typy stanů podle tvaru
Kromě velikosti stanu a jeho určení je důležité si také vybrat správný tvar stanu. Ten často rozhoduje o prostornosti a také konstrukci.

Tunelové stany
Tunelové stany jsou ideální pro příznivce horských túr hned z několika důvodů. Jsou velmi lehké, ale zároveň prostorné. I jejich stavba je rychlá, vystačíte s dvěma krátkými pruty. Nicméně má to i své nevýhody, nemají samonosnou konstrukci, musíte ho tedy vždy přikolíkovat. A to pořádně, protože v opačném případě by vám mohl život znepříjemnit boční vítr. Kromě kolíků je tedy důležité postavit větrnou bariéru. Když se naučíte tunelový stan dobře stavět, stane se vaším věrným průvodcem při vašich toulkách, a to celoročně.

Klasické kupole
Klasické kupolové stany můžete znát také pod pojmem apsidové. Stany tohoto typu jsou nejrozšířenější. Jejich stavba je nenáročná a rychlá. Stany jsou navíc stabilní, mívají samonosnou konstrukci a také rozumnou váhu. Obvykle mívají jednu ložnici, takže největší rozdíly očekávejte v provedení „předsíní“ a také jejich počtu. Počet předsíní je odvislý od počtu vchodů. Základní kopule mívají opravdu jen velmi malou předsíňku na boty. Některé větší mívají apsidu zvětšenou pomocí krátké tyče nebo prutu. Tam se vám už kromě bot vejde i batoh nebo mokré oblečení.

Nabídka kupolových stanů je velmi rozmanitá a dá se říct, že to bývá u stanů pro 2–3 osoby nejčastější volba. Rozhodně s ní nešlápnete vedle ani v horách, ani v kempu. Pokud však chcete takový stan brát na zimní stanování, vybírejte co nejodolnější varianty.

Asymetrické kupole
Tyto stany jsou vyráběny s ohledem na extrémní podmínky. Využijete je při extrémním větru a na místech, kde nelze stan dobře ukotvit. Jejich konstrukce je pevnější díky třem prutům, které se nekříží v jednom místě. Tato konstrukce kromě stability nabídne i více místa uvnitř ložnice. Musíte však počítat s tím, že takový stan budete déle stavět a bude víc vážit.

Co si ohlídat při nákupu
Ať budete kupovat stan s jakýmkoliv tvarem a pro libovolné množství osob, je třeba si ohlídat některé věci. Velmi důležitý je materiál, ze kterého jsou vyrobeny pruty, těm plastovým se raději vyhněte a dejte přednost sklolaminátu nebo ještě lépe duralu. Přednost dávejte dvouplášťovým stanům, protože v nich lépe cirkuluje vzduch a při dešti nepromoknou. Zjednodušeně řečeno, je nutné si ohlídat materiály, z kterých je stan a jeho příslušenství vyrobeno, jeho konstrukci a také velikost.

Zdroj: https://www.rockpoint.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.