Masarykovi na prknech divadla

„Milá matko, teď jsem byla tři dny na lůžku a dnes se hlásím na osm dní do nemocnice. Jsem velmi unavena… „toto je úryvek jednoho z mnoha dopisů, které psala Alice – nejstarší dcera prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Dopisy psala z vídeňského vězení, kam ji dostaly zahraniční politické aktivity otce a adresovala je své matce Charlottě Garrigue Masaryk. Úryvky z nich zazní 18. 10. od 16 hodin v Divadle U Valšů v komponovaném pořadu proloženém vzpomínkami a lidovými písněmi.

Představení, v němž zazní mimo jiné hlas herečky Jaroslavy Kretschmerové iniciuje historička Marie L. Neudorflová, která na základě historických pramenů sepsala scénář a texty.

Projekt nazvaný Charlotta Garrigue Masaryková, Američanka, která se stala Češkou, sestavila k výročí 100 let od vzniku samostatného Československa.

„V představení se střídá slovo historičky Marie Neudorflové s úryvky dopisů Alice své matce Charlottě, a odpověďmi Charlotty své dceři. Vše provází lidové písně, které měli Masarykovi rádi, tedy například Ach synku, synku nebo Ó hřebíčku zahradnický,“ říká účinkující Jana Zdráhalová.

Komponovaný pořad pojímá ústy Marie Neudorflové dětství Charlotty v Americe, diváci se také dozví, kde se seznámila s T. G. Masarykem, jaký spolu vedli život, dotkne se jejich 5 dětí, i konkrétní pomoci Charlotty v politické práci prvního prezidenta.

„V představení zazní Aliciny dopisy z vězení, které vypovídají o tom, jak se nejstarší dcera nechtěla zříci práce svého otce T.G.M., snažila se statečně nést ztrátu svobody, přestože právě ve vězení začala trpět depresemi, s nimiž bojovala i její matka,“ uzavírá Zdráhalová.

Charlotta Garrigue Masaryková  – Američanka, která se stala Češkou
Komponovaný pořad z dopisů a vzpomínek, provázený lidovými písněmi                                                                                  
Charlotta Garrigue se provdala za Tomáše Masaryka roku 1878 a po celý jejich život v lásce sdíleli dobré i zlé. Jejich velká rodina pro ni byla nejpřednější, ale účastnila se i veřejného života, který ji postavil před mnohé těžkosti, ba i tragédie, jenž nesla s velkou statečností. Pořad připomíná ženu, na kterou se jako českou vlastenku zapomíná.

Účinkují:
Jaroslava Kretschmerová (divadlo Ypsilon, Praha) – zpěv
Marie Neudorflová – režie a průvodní text
Jana Zdráhalová – čtení dopisů Alice, zpěv
Eva Novotná – čtení dopisů Charlotty
Jiří Luner – housle, zpěv
Milan Mareš- kytara, zpěv

Čt 18.10. / 16.00h / Vstupné 150 Kč / 100 Kč Klub přátel Ž90
Srdečně Vás zveme do Divadla U Valšů, Karolíny Světlé 18, Praha 1 / www.divadlouvalsu.cz / rezervace-pokladna 222 333 999

Kromě divadla U Valšů bude představení hostovat i 23. 10. Od 16 hodin v Muzeu T.G.M. Lány.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.