Kino tip: Jak banda důchodců spáchala největší loupež v historii Británie se dozvíte ve filmu Králové zlodějů!

Kriminální příběh Králové zlodějů je natočen podle skutečného případu, který před pár lety ohromil policii i veřejnost. V dubnu 2015 došlo v Londýně k největší loupeži v historii Velké Británie. Během velikonočního víkendu zmizely z úschovny klenotů v Hatton Garden šperky  a peníze za více než 200 milionů liber.

Vzhledem k provedení si byla policie jistá, že se jedná o extrémě profesionální a velmi dobře organizovanou skupinu pachatelů. Pátrání po lupičích však přineslo odhalení, které ve světě vyvolalo doslova senzaci.

Geniální loupež měl na svědomí gang důchodců a vysloužilých podvodníků ve věku mezi 60 až téměř 80 lety. Hlavou celé akce byl 77letý Brian Reader (Michael Cane), který se svou partou seniorů dokázal naplánovat a provést jednu z nejodvážnějších a nejdokonalejších loupeží.

Kriminální film s typicky britským humorem natočil režisér James Marsh (Teorie všeho), držitel Oscara za dokument Muž na laně. Členy zločinecké party si s chutí zahrály ty největší herecké legendy stříbrného plátna: držitel dvou Oscarů Michael Cane (Kingsman, Dunkirk), Ray Winstone (Noe), Michael Gambon (série Harry Potter), Jim Broadbent (Moulin Rogue), Tom Courtenay (Zlatý kompas), Charlie Cox (Teorie všeho).

O filmu
Příběh loupeže v Hatton Garden si držel pozornost veřejnosti od prvního článku v novinách až po senzační odhalení, dopadení a odsouzení gangu. Takže bylo v podstatě jen otázkou času, kdy se ho chopí hollywoodští tvůrci.

Producent Tim Bevan dostal tip na zfilmování z naprosto nečekaného zdroje. „Myslím, že to je jeden z těch příběhů, o kterých všichni ihned řeknou, že by z něj byl skvělý film. Jednoho dne mi zavolal Daniel Day Lewis a řekl: Hej, slyšel jsi o tom případu senzační loupeže v Hatton Garden? Myslím, že by bylo skvělé ho zfilmovat. A já jsem řekl: Chceš v tom hrát? A Lewis řekl: Ne, ale film by to byl skvělý! To mě přimělo o tom tématu přemýšlet a měl pravdu. Rozhodl jsem se to téma zpracovat.“

Produkce se ujala společnost Working Title Films a Tim Bevan angažoval režiséra Jamese Marshe. James za svou kariéru natočil hodně filmů založených na skutečných příbězích. V roce 2008 uvedl film Muž na laně, o příběhu Phillipe Petita a jeho procházce na laně mezi věžemi Světového obchodního centra. Za tento film získal kromě dalších ocenění Oscara a cenu Bafta. O tři roky později okouzlil publikum projektem NIM, který vypráví příběh šimpanze Nima, který byl v rámci psychologického výzkumu od narození vychováván jako lidské dítě. V roce 2014 si získal kritiky i diváky životopisným dramatem o Stephenu Hawkingovi Teorie všeho, který znamenal Oscara za ztvárnění hlavní mužské role pro Eddieho Redmayna a pro Marshe druhou cenu Bafta.

„Zmínil jsem se Jamesovi o nápadu na tenhle film ihned po úspěchu Teorie všeho. Také vycítil jeho potenciál,“ říká Bevan. „Ze začátku jsem byl vůči tomuhle nápadu trochu skeptický,“ připomíná Bevanovi Marsh. „Věděl jsem, jakou atmosféru by ten film měl mít, a proto jsem se obával, že pro tuhle práci nebudu ten vhodný režisér. Ale čím víc jsem se o ten příběh zajímal, tím víc jsem v něm viděl komediální prvky, které to téma nabízelo. Postupně moje nadšení rostlo,“ dodává Marsh.

„Rozhodl jsem se, že je to pro mě zajímavá výzva. Obvykle vyprávím  o temnějších příbězích. Udělat něco, co by byla svou podstatou komedie založená na pravdivém příběhu mi přišlo zajímavé.“

V té době se objevilo o tomhle příběhu několik konkurenčních projektů. Ale producentu Timu Bevanovi se povedl chytrý taktický tah. „Podařilo se mi pro film získat jednoho z nejváženějších herců světa. Michael Caine se rozhodl s námi do toho jít dřív než jsme vůbec začali psát scénář. Caine byl rozhodující. Ostatní tím pádem od projektů na tohle téma upustili,“ směje se Bevan.

Michael Caine byl pro projekt stěžejní. Tim Bevan věděl, že s ním budou chtít spolupracovat všichni herci. S Cainem a výkonou producentkou Amelií Granger na palubě jsme tedy začli přemýšlet, jak vyprávět příběh, o kterém již byly natočeny dva filmy, televizní seriál a napsány nejméně tři knihy. Takže otázkou bylo: Jak vyprávět ten příběh lépe.

„Jakmile jsme se rozhodli Krále zlodějů zfilmovat, museli jsme se ujistit, že získáme práva a informace, které zabrání dalším, aby natočili film, který chceme udělat my,“ říká Tim Bevan. „Takže jsme zašli do Guardian za reportérem Duncanem Campbellem, který o příběhu psal a kompletní práva jsme koupili.“

Duncan Campbell je hlavním zpravodajem Guardianu. Zkušený investigativní novinář píše o zločinech více než třicet let, takže za tu dobu si vytvořil úzké vztahy s kriminálním podsvětím. „Ohledně loupeže v Hatton Garden panovalo hodně spekulací,“ vzpomíná Cambell. „Jakmile se ukázalo, že za krádeží stojí sedmdesátiletí důchodci, napadlo mě, jestli třeba někoho z nich neznám. Když jsem zjistil, že jedním z nich je Brian Reader, se kterým se znám hodně dlouho, začal jsem na celé kauze pracovat. Napsal jsem o zločinu a soudním procesu článek do Guardian Magazin, což vedlo k mé účasti na tvorbě filmu.“

Campbellovi se v souvislosti s článkem ozvalo několik televizních a filmových společností, ale on cítil, že Working Title je pro vyprávění příběhu nejlepší, hlavně proto, že režisérem měl být James Marsh. „James natočil jeden z mých nejoblíbenějších filmů – Muž na laně,“ vysvětluje Campbell. „Jeho neobyčejný film vypráví o chůzi na laně mezi Dvojčaty, což bylo samo o sobě vlastně druh loupeže, a to tak úžasným způsobem, že jsem si byl jistý, že je James pro Krále zlodějů perfektní.“

Později se ukázalo, že Duncan Campbell je pro natočení tohohle filmu přínosný mnohem víc. Díky profesionální třicetileté práci na případech z kriminálního prostředí má skvělé vztahy se soudními dvory a Scotland Yardem. Takže Campbell dokázal zajistit přístup k přepisům z vyšetřování. Když Scotland Yard zjistil, kdo za vloupáním stojí, začali členy gangu sledovat, nahrávat jejich telefonní hovory, používali přístroje schopné číst ze rtů, když nebylo možné použít odposlechy. Každá zaznamenaná konverzace a aktivita gangu tedy existuje v písemné podobě. A veškerý tento materiál dostal filmový štáb k dispozici.

Získat takové materiály je sen každého scenáristy. „Duncan Campbell mi dal více než 100 stránkový přepis z policejního vyšetřování,“ říká scenárista Joe Penhall. „Číst to bylo jako sen. Věděl jsem, že z tohohle půjde vytvořit skvělý scénář.“

Penhallova filmografie zahrnuje práce na televizním seriálu Netflixu Mindhunter (2017), filmech Cesta s Viggo Mortensenem v hlavní roli (2009), Nezničitelná láska s Danielem Craigem (2004), které jsou důkazem jeho originálního a nekompromisního přístupu k tématu, ale také jeho porozumění pro dramatické vyprávění.

„Chtěli jsme vyprávět film, který je založen na perfektním vykreslení jednotlivých charakterů,“ říká Tim Bevan. „Věděli jsme, že všichni o případu někdy slyšeli, takže pro nás bylo důležité, abychom dokázali o těch starých chlapech, kteří se k takové akci rozhodli, vyprávěli pravdivě, ale zároveň s lehkostí, dobrými dialogy a vtipem. A Joe Penhall takhle vyprávět umí.“

Většina členů gangu byla v době psaní scénáře a natáčení filmu naživu (Terry Perkins zemřel ve vězení 5. února 2018). „Příbuzní členů gangu nám nabízeli konzultace, ale my jsme se rozhodli, že se chceme držet novinářských podkladů a podkladů z vyšetřování.“

„V průběhu času jsme stále víc odkrývali pravdu o případu,“ říká producentka Michelle Wright. „Naše verze vyprávění je pravdě tak blízko, jak jen může být. A myslím, že se nám pravdu podařilo vystihnout i z pohledu emocionálního a psychologického. Jedna z věcí, kterou jsme chtěli ve filmu zachytit souvisí s tím, že darebáci, kteří uskutečnili takový zločin, mají určité povahové rysy. Například, jakou povahu musí mít sedmdesátiletý muž, který má jít do podzemí na tři dny a tam rozbíjet, vrtat a kopat. Je to určitý druh šílenství a odhodlání, musíte být tak trochu génius, abyste to udělal. Spousta zločinců v podstatě není schopná sociálních vazeb, nejsou dobří ve vztazích. Ale tahle parta byla jiná. Zjistili jsme, že všichni byli opravdoví přátelé, jeden na druhého se byli schopni bezvýhradně spolehnout. Samozřejmě všichni měli poměrně velká ega. V policejních přepisech doslova mluví o tom, že jednou o nich někdo natočí film: … budeme slavnější než kterýkoliv jiný padouch,“ dodává Michelle. „Ale také je z přepisů cítit obrovské množství narcismu, posedlosti a nedostatku empatie. Oni neměli žádný soucit s lidmi, které připravili o všechno. Bylo fascinující tyhle aspekty zkoumat. Je zřejmé, že ukradli milióny. Ale co není zřejmé, jaký druh lidí tohle udělá,“ uzavírá producentka.

Obsazení filmu Králové zlodějů sdružuje ty největší legendy stříbrného plátna: Sir Michael Caine, Sir Tom Courtenay, Sir Michael Gambon, Ray Winstone a Paul Whitehouse. K téhle veteránské sestavě se přidal talentovaný Charlie Cox. V součtu dává jejich věk číslo 460 let.

Kriminální minulost členů gangu:
Brian Reader (Michael Caine)
Nejstarší ze skupiny pachatelů, 77 letý Reader je popisován jako „poslední z lupičů gentlemanů“. Jeho jméno je synonymem pro jedny z největších loupeží. V 32 letech patřil ke zlodějskému gangu, kterým se říkalo „Milionářské můry“. V roce 1971 vyloupili v Lloydově bance 268 trezorů. V roce 1983 se podílel na krádeži drahých kovů v hodnotě 26 milionů dolarů (hodnota v dnešní době je 145 milionů dolarů).

Terry Perkins (Jim Broadbent)
Perkins byl považován za nejnebezpečnějšího člena gangu a rozhodně ne neprávem. V roce 1983 se ve svých 35 letech zúčastnil jedné z největších peněžních krádeží, při které s kumpány ukradl 6 milionů liber z přepravního vozu Security Express v Londýně. Perkins byl odsouzen na 22 let, nejen za účast na krádeži, ale i proto, že zaměstnance banky polil benzínem a hrkal před ním krabičkou zápalek. Přesně na den, o 32 let později po přepadení Security Express, když měl 67. narozeniny, nastoupil do vězení za loupež v Hatton Garden.

Danny Jones (Ray Winstone)
V době loupeže v Hatton Gardens bylo Jonesovi 61 let a měl za sebou dlouhý trestní záznam s odsouzením za loupeže a manipulací s kradenéným zbožím. Byl popisován jako excentrik, prohlašoval, že má nadpřirozené síly. Uměl číst z ruky a spával v matčině županu. Mimo to, že byl posedlý zločinem, volný čas trávil studiem slavných kriminálníků.

Kenny Collins (Tom Courtenay)
Ve svých 75 letech měl za sebou John „Kenny“ Collins řadu odsouzení za loupeže, manipulaci s ukradeným zbožím a podvody, které se datovaly od roku 1961.

William „Billy the Fish“ Lincoln (Michael Gambon)
V době loupeže mu bylo 60 let. Přezdívku Billy the Fish získal proto, že kupoval ryby v Billingsgate a prodával je svým přátelům. V letech 1975 – 1985 byl několikrát odsouzen za pokus o vloupání, vloupání a pokus o krádež. Naposledy byl odsouzen za krádež v roce 2013.

Basil (Charlie Cox)
Basil, pátý člen gangu je záhadou, ale je svým způsobem nejzajímavější. Uprchnul nebo zemřel? Ohledně jeho identity a zmizení existují pouze spekulace a teorie.

Carl Wood (Paul Whitehouse)
Carl Wood byl pro gang důveryhodný pomocník, který byl rekrutován jako další pár rukou, aby při loupeži pomohl. Byl odsouzen k šesti letům vězení. V gangu byl druhý nejmladší, bylo mu 59 let a trpí Crohnovou nemocí.

Zdroj: Bioscop

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *