Jak na vánoční úklid? Vše si naplánujte a zapojte rodinu!

Vánoční nálada je už pomalu cítit na každém kroku. Abychom vtáhli atmosféru i do kuchyně a obývacího pokoje, je potřeba domov trochu zvelebit. Vánoční úklid však není jako každý jiný. Myjí se okna, perou záclony, čistí koberce a vymetá se prach a smetí i z těch poliček a koutů, které při úklidu obvykle přehlížíme. Chcete-li prožít poklidné vánoční svátky, úklid si rozplánujte. A nejste-li na vše sama, rozdělte práci mezi rodinu. S moderními pomocníky a metodickým postupem to společně zvládnete za pár hodin.

Povlečení do pračky a jdeme vysávat
Jestli chcete zvládnout vše skutečně rychle ale pořádně, začněte tím, že sundáte všechno povlečení, záclony a závěsy, protože při manipulaci víří prach. Než se povlečení řádně vypere, stihnete vysát nejen matrace, ale rovnou celý byt, sáhnout do všech rohů, pod všechny postele a jiná těžko dostupná místa. Stačí využít různých nástavců, kterými disponuje dnes už každý lux nebo si pořídit bezdrátový vysavač. Je lehký, výkonný a manipulaci s ním zvládnou bez problému i děti, jež tímto můžete zapojit do vytváření čistého domova. Důvěřujte jejich schopnostem, hezké prostředí přeci chcete všichni, nejen vy. Peřiny můžete mezitím pověsit na balkon, aby se hezky profoukly a přidat k nim poté i vyprané povlečení.

S mytím oken pomohou moderní vysavače
Hned co vy nebo děti vyluxují místnost, využijte toho, že v pračce rotuje povlečení nebo už záclony a mate tedy čas vrhnout se na okna. Nejprve pečlivě otřete okenní rámy, garnyže a samotné žaluzie vlhkým hadříkem a poté pokračujte k proskleným plochám. Mytí oken nemusí být zdlouhavé a nepohodlné, ani nemusíte chvátat, abyste to stihli, než vypne pračka. Vysavače na okna jsou dnes už běžnou součástí domácností a na trhu je seženete za dobré ceny. Stačí vlhkým mopem a saponátem okno umýt a poté za pomocí vysavače jednoduchými tahy shora dolů špinavou vodu odsát. Čas si ušetříte i různými násadkami a nástavnou tyčí, díky níž nemusíte pořád lézt na židli a dolů. Voňavé záclony tak můžete dát na čistá okna hned, co se doperou, aby se prověsily a nezmuchlaly se.

Podlaha, ze které se dá jíst
Pokud máte plovoucí podlahu, parkety nebo lino, pověste záclony a sáhněte po mopech a čisticích přípravcích, které jsou k tomu určené. V kuchyni a v koupelně jsou plochy ke stírání malé, proto se zde lépe uklízí s třásňovým mopem s nímž se dostanete v pohodě i za sporák nebo pračku. Výborně poslouží i ke stírání schodů. V domácnostech s většími plochami ke stírání se uplatní spíše klasické ploché mopy. Jejich velikost může být různá a vždy zvažte, jestli chcete na jeden tah vytřít velký kus podlahy a drobné plochy mezi nábytkem vzít ručně hadrem nebo si pořídíte rovnou mop s menšími rozměry, který se vejde všude, ale velké plochy půjdou pomaleji.

Ať už třásňový nebo plochý, čas a záda šetří i ždímací systém. Ohýbat se budete v průběhu celého úklidu ještě mockrát, tak proč se tomu nevyhnout tam, kde je to možné. Před vytíráním si podlahu zameťte, ať ji zbavíte nejen drobků, ale hlavně vlasů, které se z mokré podlahy a mopu velmi těžko sundávají. Pak postupujte vždy od nejzazší části ke dveřím, jinak si budete při přebíhání šlapat po čerstvě vytřené podlaze.

Síla horké páry
Zbavit se nečistot na zemi však můžete pomocí parního mopu, který funguje na bázi horké páry. Právě ta spolu se savým vláknem pro absorpci špíny pomůže zbavit váš domov škodlivých bakterií bez použití chemie. Úklid s ním je překvapivě rychlý účinný a také ekologický. S některými parními mopy navíc uklidíte všechny typy podlah v domě, aniž byste je poničili. Stačí v koupelně otočit kohoutek a nechat parní mop, ať vodu zahřeje a udělá svoji práci. Rovnoměrné rozvedení páry zajišťuje šest trysek a jejich výkon lze individuálně nastavit. Přístroj je tak vhodný pro všechny typy dlaždic, kamenných či dřevěných podlah a použít jej můžete i na osvěžení koberců.

Kuchyň až nakonec
Kromě úklidu patří k vánočním svátkům i cukroví. Při pečení se zcela přirozené udělá nepořádek, tu a tam občas ukápne kousek těsta, proto je dobré nechat kuchyň, až budete mít všechno cukroví hotové a nazdobené.

Tipy redakce:
Nový Somat GOLD – proti připáleninám a s pohodlným použitím
Silný a zároveň flexibilní. Kvalita a pohodlí. Už žádné kompromisy. Alespoň při mytí nádobí v myčce je možné mít vše, co si přejeme. Nový Somat GOLD od společnosti Henkel je ještě účinnější proti připáleninám díky Deep Clean technology. Tablety Somat GOLD jsou navíc ve zcela novém praktickém uzavíratelném obalu, ve kterém naleznete tablety obalené ve folii rozpustné ve vodě, připravené rovnou k použití. Dejte sbohem nůžkám, objemným krabicím a užijte si pohodlné mytí nádobí v myčce!

Nová vylepšená řada multifunkčních tablet a gelů do myčky Somat GOLD obsahuje recepturu s hloubkovým čištěním Deep Clean technology. Díky ní dokáže odstranit zaschlé škrobové skvrny i silné připáleniny. Aktivní látky proniknou dovnitř struktury skvrn a účinně je rozloží. V domácnosti oceníte i nový flexibilní obal, který je nyní znovu uzavíratelný a odolný vůči vodě. Snadno ho uložíte pod dřezem nebo do šuplíků, kterým se dobře přizpůsobí. Významným benefitem, který ocení každá uspěchaná hospodyňka je vodou rozpustná folie, kterou jsou obaleny jednotlivé tablety nové řady Somat GOLD. Nůžky můžete od teď nechat v šuplíku!

Tablety a gely řady Somat GOLD jsou multifunkční, není k nim proto třeba přidávat sůl ani leštidlo. K dispozici jsou v klasickém provedení nebo s vůní citrusů. Nové multifunkční tablety Somat GOLD jsou dostupné ve velikostech 36, 45, 54 a 72 tablet. Multifunkční gel je k dispozici ve velikostech 30, 55, 76 a nově i 110 mycích dávek. Balení se 36 tabletami koupíte za 359 Kč. Gel Somat GOLD s 30 mycími dávkami koupíte za 179 Kč. Více na www.somat.cz.

Nová varianta aviváží Silan Suprême Elégance
Chcete se ve svém oblečení cítit výjimečně? Díky novince Silan Suprême Elégance je to možné. Nechte se zahalit kvalitní francouzskou vůní a zároveň si užívejte pocit okouzlující svěžesti. Nový člen řady exkluzivních aviváží Silan Suprême Elégance vás zaujme nejen svou neodolatelnou a dlouhotrvající vůní, ale také svým elegantním černým obalem.

Elegance, styl, luxus či výjimečnost – tak můžeme definovat nový Silan Suprême Elégance. Jeho krémové složení, obohacené o milion zjemňujících částeček, bude o vaše oblečení pečovat s mimořádnou jemností a zanechá vaše prádlo neodolatelně měkké.

Stejně jako celé portfolio aviváží Silan Suprême, je i tato novinka inspirována kvalitními francouzskými parfémy, které dodají vašemu oblečení svůdné aroma. Jak již napovídá název, vůně Silan Suprême Elégance se vyznačuje především okouzlujícím půvabem a elegancí. Vůně se otevírá šťavnatými ovocnými tóny a její srdce v sobě kombinuje luxusní květinové tóny obohacené o neodolatelné tóny kokosu a mandlového květu. Dlouhotrvající základ vůně je tvořen ze vzácných dřevin, hřejivé vanilky, sladké fazole Tonka a odvážné pačule.

V obchodech vás tato novinka bezpochyby zaujme svým jedinečným obalem. Silan vsadil na moderní černou barvu, která reprezentuje eleganci a evokuje exkluzivitu, s kapkou luxusu ve formě zlaté mašle uprostřed. Tato novinka doplňuje řadu aviváží Silan Suprême, které jsou nyní k dostání hned ve čtyřech provedeních – Romance, Glamour, Elégance a Passion. K dispozici jsou ve velikosti 600ml (69 Kč) a 1200ml (139 Kč). Více na www.silan.cz.

Zdroj: Leifheit, archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.