Může technologie posunout i hranice nevěry?

Dokud nás smrt nerozdělí – čtyři slova, jeden slib, kterým se zavazuje člověk člověku bezpodmínečně na celý život. Dneska trochu klišé. Manželství je prý přežitek, stačí nám partnerství. Navíc, jak chcete konkurovat všem těm možnostem.

Žijeme v rychlé a pohodlné době. Díky moderním technologiím si objednáme večeři do domu, nakoupíme potraviny, naplánujeme dovolenou, ale najdeme si tak i partnera. Virtuální svět nám dává šanci „žít lepší život“ a díky všem těm dostávaným značkám jako je „like“ a „swipe left“ se cítíme oblíbení a máme pocit naplněného života. Ale je tu i druhá strana. Virtuální svět je úplně jiná dimenze než reálný svět. A to je i častým argumentem pro omluvu našeho chování. Je to únik od reality, šance být na chvíli někým jiným.

Generace, která žije online
Dnešní generace mileniálů a generace Z vyrůstá s technologiemi, které se promítají do každé oblasti života. Online jsou téměř neustále a není tedy divu, že online se i seznamují. Ne že by to bylo typické vyloženě pro tuto generaci, máme za sebou období Xchatu, ICQ, Skypu a dalších platforem. Vždycky jsme ale měli hranice a byla to spíše cesta pro ostýchavé a stydlivé duše. S dnešní generací je to ale jiné. Pro ni je seznamování ve virtuálním světě způsob trávení volného času, koníček. Své kamarády znají osobně, některé jen online. A přesto s nimi sdílí každodenní starosti, radosti i intimnosti. Paradoxně je to něco, co se od nich učí i starší generace. „Vzhledem k růstu online života a menší fyzické interakce mladých generací Z, je trend naprosto jasný a hraje v náš prospěch. Je předpoklad, že fyzické seznamování bude na ústupu, dnešní děti jsou méně sociální, proto seznámení v reálném světě bude pro tyto generace obtížnější, zároveň se ale zvyšuje povědomí o sexuální pestrosti právě vlivem internetu, virtuální reality a podobně,“ komentuje situaci tým Naughty Harbor.

Co je dnes vůbec nevěra?
Je dost možné, že nevěra byla dříve daleko jednodušeji definovatelná. Přece jen, virtuální svět nehrál v životech lidí tak velkou roli. Ale dnes? Ve virtuálním světě jsme oproštěni od všech tlaků a úsudku reálného života. Není problém se vydávat za někoho jiného a uspokojovat své potřeby, i ty partnerské, právě tam. Dříve byla hranice ostřejší, jste-li ve vztahu, manželství a máte poměr s někým jiným, je to nevěra. Fyzický milostný vztah je jasná nevěra a častěji se jí dopouští muži. Ale co ta citová, která je typická naopak pro ženy? Nedochází sice k fyzickému kontaktu, ale lidé při ní sdílejí své touhy, starosti, a vynechávají tak svého partnera. Navíc emoční pouto bývá silnější než to fyzické.

Kdo si hraje, nezlobí
Možná tolerantnější jsme vůči nevinnému flirtování. V takovém případě se lidé chtějí pouze bavit, nemají v úmyslu cokoli realizovat. Ostatně právě flirt bývá odborníky na vztahy doporučován, jako určité zpestření vztahu. Flirtu se zdánlivé podobá virtuální nevěra. I v tomto případě jde mnohdy o zábavu, navíc mimo reálný svět. Probíhá na seznamkách a chatech. Jenže jak je to s tou nevinnou zábavou? Vážně platí, že se vše děje online, tudíž je to neškodné? Jak by vám bylo, kdyby váš parter měl profil na seznamce, navíc by s ostatními komunikoval, třeba i o sexu? Je logické, že druhý z partnerů se bude cítit zrazený, zklamaný, jako kdyby šlo o nevěru reálnou.

Podvádíme, protože se bojíme?
Ať jde o jakýkoli druh nevěry, její nejčastější příčinou je určitá milostná frustrace a nespokojenost ve stávajícím vztahu. Ve virtuálním světe se lidé nebojí projevit, říct si, co potřebují. Ale když jde o reálný svět, stále se obáváme reakce partnerů a okolí. „V dnešní době je sex a jeho pestrost velké tabu, otázka je ale proč? Je to něco naprosto normálního, někdy až zbytečná konzervativnost v sexu je právě důvodem nevěry, a přitom zde je tisíce možnosti, jak si sexuální život se svým partnerem zpestřit. Stačí, když se o tom bude více mluvit a nebrat to jako tabu,“ říkají zakladatelé www.naughtyharbor.cz.

Nevěra budoucnosti
Když bude nejhůře, smíříme se s partnerovým flirtováním v baru nebo na seznamce. Pochopíme, že se dívá na erotické filmy, protože jde opět jen o představy. Nekompromisní bude ale většina partnerů v případě fyzické nevěry a o placeném erotickém zážitku by řada z nás nediskutovala vůbec. A že nic mezi tím není? Pokrok nezastavíme, a tak mezitím, co jsme řešili, s kým si partner píše, nyní budeme řešit, jestli mu stačíme, a co když nás nahradí nenáročnou verzí nás samotných. Erotické pomůcky zažívají revoluci, protože nyní jsou na našem trhu k dostání erotické panny, věrně napodobující reálné ženy. „Erotické panny lze vnímat i jako jistou formu sociálně přípustné nevěry. Vzhledem k tomu že majoritní podíl na zákaznících placeného sexu mají ženatí pánové, nabízí se toto jako přípustnější forma nevěry. Důvody jsou jasné, stereotyp v manželství a další. A tohle je řešení. Je jasné, že manželka bude vždy raději, když zjistí, že její manžel používá pouze sofistikovanější erotickou pomůcku, než že chodí někam za milenkou či společnicí,“ uzavírá tým Naughty Harbor. Otázka tedy zní – budeme si slibovat „dokud nás dnešní technologie neotupí“?

Zdroj: Naughty Harbor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *