Jaké jsou nejčastější mýty ze světa estetické medicíny?

Okolo estetické medicíny koluje spoustu mýtů a fakticky nesprávných informací. Například to, že botolutoxin dělá z lidí voskové panny, niťový lifting zanechává viditelné otoky a modřiny, kyselina hyaluronová odstraňuje mimiku… k těmto a dalším mýtům ze světa estetické medicíny se vyjadřuje MUDr. Petra Moravcová z Perfect Clinic.

Plastická figurína
Nejvíce mýtu koluje kolem botoxu, kdy si často ženy i muži myslí, že přijdou o veškerou mimiku. Mnoho lidí se domnívá, že po aplikaci nehne žádným svalem v obličeji a každý v okolí zákrok hned pozná. „Botulotoxin působí tak, že vyřadí z činnosti nervové zakončení napojené na konkrétní sval, který svou pohybovou aktivitou utváří časem vrásky. Sval se následně uvolní a toto uvolnění se na kůži projeví jako vyhlazení vrásky. Důležitý je ale přístup lékaře, aby botuloxin aplikoval s mírou a pacienti tak vypadali stále přirozeně. Navíc pro mimiku jsou důležitá ústa a spodní partie obličeje a do těchto mimických vrásek se botolutoxin neaplikuje, sem patří kyselina hyaluronová k vyplnění vrásky,“ říká MUDr. Petra Moravcová.

Botox proti pocení je toxický
V poslední době je trendem si proti pocení dopomáhat nejen antiperspiranty, ale i aplikací botolutoxinu. Zde opět kolují mýty, že tento zákrok není pro tělo bezpečný. „V případě celkového nadměrného pocení je třeba provést vyšetření na některé z možných onemocnění. Může se jednat například o onemocnění štítné žlázy, u nočního pocení je třeba vyloučit onkologické onemocnění. Pokud se však pocení vyskytuje pouze místně, jedná se obvykle o nepříjemný estetický a společenský problém, jehož odstraněním organismus nijak netrpí. Zaprvé si tělo samo dokáže poradit a v případě blokace botolutoxinem jedné oblasti, kde jsou potní žlázy čili podpaží, svede vypocování do zbylých partií těla. Tudíž žádné přirozené cesty v těle „nezamkneme“. A za druhé se jedná o dávky botolutoxinu v množství, které není pro organismus toxické.“

Bolest a modřiny po neinvazivních zákrocích
Mnoho žen i mužů uvažuje o omlazení svého obličeje metodou neinvazivních (neoperačních) procedur, jako je například niťový lifting. Často ale lidé mají strach, jestli zákrok bolí či po něm nejsou dlouhodobě modřiny. „Jedná se samozřejmě o zásah do obličeje. Pacienti tedy budou „něco“ cítit, ale vždy záleží na konkrétním jedinci. Každý klient reaguje na aplikaci nití jinak. U nás používáme nitě Aptos, které jsou pacienty velmi dobře snášeny. U některých klientů po čtyřech dnech od zákroku nevidíme ani otok. Nitě jsou bezprostředně po aplikaci ještě cítit, ale otoky či modřiny nejsou pro okolí nápadné. Hojení po niťovém liftingu není oproti klasickým chirurgickým zákrokům dlouhé. Po týdnu otoky nejsou prakticky viditelné, vpichy po aplikaci jsou zhojeny. Je ale důležitý po-zákrokový režim, kdy je nutné nošení kompresní čepičky a vyvarovaní se přílišné mimiky,“ říká Moravcová.

Kyselina hyluaronová ruší mimiku
Mnoho lidí si také myslí, že aplikace kyseliny hyluaronové funguje jako botox. Jedná se ale o naprosto jinou formu zákroku. Kyselina hyaluronová neruší mimiku, nepůsobí jako blokátor, ale vyplňuje ztracený objem. „Výplňové materiály jsou přínosem především v doplnění kontur a objemů v částech obličeje, kde s věkem dochází k poklesu kůže. Jde o kruhy pod očima, propadlé tváře, nosoretní vrásky – tzv. marionetty nebo pokleslé koutky úst.

Zdroj: Perfect Clinic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *